אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרקל על חילוץ קפריסין: "משלמי המסים לא צריכים להציל בנקים" צילום: רויטרס

מרקל על חילוץ קפריסין: "משלמי המסים לא צריכים להציל בנקים"

לדבריה, "הבנקים צריכים להציל את עצמם". נשיא קפריסין: "מדובר בהסכם כואב - ואולם זה הדבר הנכון לעשות בהתחשב בנסיבות"

25.03.2013, 23:40 | סוכנויות הידיעות

"עלות תוכנית החילוץ של קפריסין מתחלקת באופן הוגן; אנחנו לא מעוניינים שמשלמי המסים יצילו את הבנקים, הבנקים צריכים להציל את עצמם" - כך אמרה הערב קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בעקבות ההסכם למתן סיוע של 10 מיליארד יורו למדינה, שהושג הלילה.

לפי ההסכם בין קפריסין לבין הטרויקה - האיחוד האירופי, קרן המטבע והבנק האירופי המרכזי - מערכת הבנקאות במדינה תצומצם באופן ניכר, והבנק השני בגודלו בה, לאיקי, ייסגר. פקדונות של מתחת ל-100 אלף יורו - המבוטחים על פי כללי האיחוד האירופי - יועברו לבנק הגדול במדינה, בנק אוף סייפרוס. עם זאת  בעלי פקדונות לא מבוטחים, של יותר מ-100 אלף יורו, בהם משקיעים רוסים רבים - יספגו הפסדים של מיליארדי יורו. עמו כן נקבע כי חשבונות לא מבוטחים בבנק אוף סייפרוס יוקפאו בזמן שיבוצע ארגון מחדש של ההון שלו; במידה שיהיה צורך בהזרמת כספים לחיזוק הבנק - הם יילקחו מחשבונות אלה. למעשה, ההסכם קובע כי האחריות על הצלת הבנקים מוטלת ראשית על בעלי המניות והאג"ח - ולאחר מכן על בעלי הפקדונות הלא מבוטחים. בעלי הפקדונות המבוטחים לא יישאו בנטל.

אנגלה מרקל, צילום: בלומברג אנגלה מרקל | צילום: בלומברג אנגלה מרקל, צילום: בלומברג

שר האוצר ההולנדי ג'רון דסלבלואם, המשמש יו"ר היורוגרופ - קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, אמר אחר הצהריים כי תונית החילוץ היא דרך חדשה באמצעותה ניתן לפתור בעיות בבנקים בגוש היורו. לדבריו, "אם בנק מסוים מהווה סיכון, השאלה הראשונה שלנו לבכיריו תהיה 'אוקי, מה אתם מתכוונים לעשות בנושא? האם תוכלו לגייס הון חדש?'. אם הבנק אינו מסוגל לעשות זאת, נקיים מו"מ עם בעלי המניות ואיגרות החוב - ונבקש מהם לסייע בנושא, וכך גם מבעלי הפקדונות הלא מבוטחים". דברים אלו הובילו לירידות שערים בבורסות אירופה וניו יורק - ובעקבות כך הבהיר דסלבלואם כי "תוכניות הכוללות תיקונים מקרו-כלכליים מגובשות על פי המצב הקיים בכל מדינה, ולא נעשה שימוש במודלים קבועים מראש".

   

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס הודיע הערב כי הבנק המרכזי בארצו יטיל מגבלות על משיכות ועסקאות עם פתיחת הבנקים השבוע, כדי למנוע את הידרדרות המצב הכלכלי. "אני רוצה להבהיר כי מדובר באמצעי זמני, שיוסר בהדרגה", הוא הדגיש בפנייתו לציבור בשידור בטלוויזיה. לדבריו, "מדובר בהסכם כואב אולם זה הדבר הנכון לעשות בהתחשב בנסיבות". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות