אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים בקפריסין נפתחו אחרי כשבועיים - אין התנפלות צילום: איי פי

הבנקים בקפריסין נפתחו אחרי כשבועיים - אין התנפלות

תורים ארוכים משתרכים בפתחי הבנקים אבל אין פאניקה. הפתיחה התאפשרה בעקבות הגבלות חמורות על עסקאות בנקאיות שנקבעו כדי למנוע משיכה המונית של פיקדונות וקריסה של המערכת הבנקאית באי. הבורסה בניקוסיה תישאר סגורה עד אמצע השבוע הבא

28.03.2013, 12:03 | סוכנויות הידיעות

הבנקים בקפריסין נפתחו בצהריים לאחר שבועיים שבהם היו סגורים עקב המשבר. הפתיחה התאפשרה בעקבות הגבלות חמורות על עסקאות בנקאיות שנקבעו כדי למנוע משיכה המונית של פיקדונות וקריסה של המערכת הבנקאית באי. בורסת קפריסין סגורה גם היום.

קראו עוד בכלכליסט

בפתחי הנבקים משתרכים תורים ארוכים, אולם אין פאניקה. במיוחד יש תורים ליד סניפי בנק לאיקי, אשר עבר ארגון מחדש וימוזג חלקית לבנק אוף סייפרוס. חלק מסעיפי לאיקי במרכז ניקוסיה לא נפתחו בדיוק בזמן, 12 בצהריים, אך הלקוחות המתינו בשקט בחוץ.

המגבלות על תנועת הכספים בחשבונות ייבחנו מחדש על בסיס יומי והוטלו בשלב ראשון למשך שבעה ימים קלנדריים, עד יום רביעי הבא - כך לפי הודעת משרד האוצר בקפריסין.

 

המגבלות על משיכת הכספים הן תוצאה של הסכמת ממשלת קפריסין לתנאים החמורים שהעמיד האיחוד האירופי בתמורה לחבילת החילוץ.

תור של תושבים בניקוסיה ליד אחד הבנקים, צילום: איי פי תור של תושבים בניקוסיה ליד אחד הבנקים | צילום: איי פי תור של תושבים בניקוסיה ליד אחד הבנקים, צילום: איי פי

בין השאר, תושבי האי לא יוכלו למשוך למשוך למעלה מ-300 יורו ליום, לא יוכלו לפדות המחאות אך תתאפשר הפקדת צ'קים. לא יתאפשר פידיון מוקדם של כספי חסכונות. כמו כן ויוגבל סכום הכסף שתושבים מורשים לקחת עמם לחו"ל ל-3,000 יורו.

שוטר קפריסאי שומר על מכולה ובה כסף שעשתה דרכה לאחד הבנקים באי, צילום: רויטרס שוטר קפריסאי שומר על מכולה ובה כסף שעשתה דרכה לאחד הבנקים באי | צילום: רויטרס שוטר קפריסאי שומר על מכולה ובה כסף שעשתה דרכה לאחד הבנקים באי, צילום: רויטרס

 

סעיפים נוספים בתוכנית, האמורה להיות זמנית, כוללים הטלת הגבלה של עד 10,000 יורו בחודש על העברות כספים למקומיים הלומדים בחו"ל והגבלת עסקאות באשראי ובכרטיסי חיוב ל-5,000 יורו לאדם לחודש.

"​רכשתי מספר מועט של פריטים במהלך ימים אלו כדי לשרוד", אמר קיריאקוס הדג'סופוקליאוס, פנסיונר בן 65 הממתין מאז 7:30 בבוקר על ספסל לפתיחתו של בנק אוף סייפרוס ​כדי למשוך מזומן לתשלום שכר הדירה. "היה לי כסף קטן שאגרתי ובו השתמשתי". 

 

הבנקים באי היו סגורים כמעט שבועיים ברציפות בזמן שממשלת קפריסין ניהלה מגעים על חבילת חילוץ של 10 מיליארד יורו מהאיחוד האירופי. זוהי תוכנית החילוץ הראשונה בגוש היורו הכרוכה בהפסדים לבעלי חשבונות בנקים פרטיים.

 תור של תושבי ניקוסיה ליד אחד הבנקים, צילום: אי פי איי תור של תושבי ניקוסיה ליד אחד הבנקים | צילום: אי פי איי  תור של תושבי ניקוסיה ליד אחד הבנקים, צילום: אי פי איי

עובדי הבנקים הגיעו לעבודה מוקדם בבוקר בזמן שרכבים משוריינים הביאו מזומנים לבנק. צוות העובדים של בנק סייפרוס פופיולר בנק (Cyprus Popular Bank) - הבנק השני בגודלו באי – תודרך לגבי כללי התנהגות בטרם פתח הבנק את דלתותיו, שעליהם הודבקה הודעה הכתובה בכתב יד עם שעות הפתיחה החדשות.

הכנות לפתיחת הבנקים החלו כבר ביום רביעי בלילה תחת משמר כבד של מסוקים ושוטרים חמושים, כך אמר גורם ממערכת הבנקאות לרויטרס.

רשויות קפריסין אומרות כי ההוראות החמורות שנועדו להגביל את סכומי המשיכה ולמנוע מצב שבו תתרחש משיכה המונית, הן זמניות בלבד. עם זאת, טוענים כלכלנים שיהיה קשה להסיר מגבלות אלו כל עוד כלכלתה של קפריסין נתונה במשבר.

כמו שאר חברות גוש היורו, כך גם הבנק המרכזי של קפריסין מספק כסף לבנקים באי בעזרת כספי הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורט. גורמים רשמיים הבטיחו כי הבנק יעמיד די כסף כדי לעמוד בביקוש. הבנק המרכזי של אירופה לא הגיב לדיווחים כי היה עליו לספק כסף נוסף לאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות