אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לסגור פערים אסטרטגיים - האתגר בתחום מערכות המידע

לסגור פערים אסטרטגיים - האתגר בתחום מערכות המידע

המנמ"ר והארגון נמצאים בצומת של שינוי. הבנת עולמו של הצרכן, יחד עם צמיחת הדיגיטל מהווים בשנים האחרונות סכנה למעמדם של המנמ"ר וחטיבת ה-IT

28.03.2013, 14:05 | ריקי אביב

מנהלי מערכות מידע בכל קשת הארגונים מתמודדים עם אתגרים חדשים ועם הצורך לסגור פערים אסטרטגיים לפעילות הארגון במישור הטכנולוגי, זאת על מנת להשיג ערך תחרותי לארגון.

קראו עוד בכלכליסט

בתפקידו נדרש המנמ"ר להבין את יעדי הצמיחה של הארגון ולהתאים את מערך ה-IT כדי לתמוך ביעדים העסקיים. הארגונים של היום זקוקים למערכות IT שמגיבות במהירות לנסיבות המשתנות ולהזדמנויות חדשות.

מהפך בחיי המנמ"ר: הדרך ליצירת ערך עסקי

מנמ"רים המעוניינים לייצר ערך עסקי צריכים לאזן בין ניהול המערכות המיושנות באמצעות תהליכים שיסייעו לארגון לייצר חדשנות וליצור התאמה בין הטכנולוגיה של הארגון לאסטרטגיה העסקית והמודל התפעולי.

במהלך זה טמונים משאבים רבים הדורשים יכולות הנעה של המנמ"ר ליצירת מודרניזציה של התשתית הטכנולוגית בארגון והחלפתה עם יכולות מתקדמות (כגון ארכיטקטורה ניידת ושירותים-(SOA), דבר שיאפשר לארגון להשיג טוב יותר את יעדיו העסקיים.

הדרך להקצאת תקציבים להשגת יעדים אלה תלוי ביכולות המנמ"ר להוביל את הארגון והעומדים בראשו להבין עד כמה תשתיות IT מתקדמות הם קטר הצמיחה של הארגון.

לחדש, לחדש, לחדש

כל מי שלא יצליח לפעול ליצירת מודרניזציה של סביבת המחשוב שלו מעמיד את הארגון בסיכון, ועלול לגרום לארגון לאבד נתח שוק משמעותי למתחרים.

על פי מחקר שבוצע לאחרונה על ידי חברת הייעוץ פורסטר (Application Modernization: Procrastinate At Your Peril!,Dec 2011), בארה"ב, נמצא כי כמעט 70% מתוך 200 החברות שהשתתפו בסקר ציינו שיש להם תכניות לשינוי פורמאלי ב-IT הארגוני.

על פי הדו"ח, מחצית מהחברות שהשתתפו בסקר הסכימו שהן עלולות לאבד נתח שוק משמעותי למתחרים זריזים יותר וכי עלויות התפעול והתשתיות שלהן עלולות לצאת מכלל שליטה במידה ויכשלו בתהליכי המודרניזציה.

יותר ממחצית משתתפי הסקר ציינו שהם מאמינים שבהעדר מודרניזציה, ארגוניהם יישארו הרחק מאחור ואיכות השירות שלהם תפגע משמעותית.

לדעת לדרוש כיסא בשולחן ההנהלה

אחת הדרכים החשובות ביותר בהן יכול המנמ"ר ליהנות מיתרון ולדחוף קדימה יוזמות בתחום ה-IT היא ליצור מודל עסקי לטרנספורמציה על ידי הגדרת התשואה הכוללת על השקעה בטכנולוגיה (ROI).

כשתוכנית זו מאושרת על ידי הדרג המתאים, מנהל מערכות המידע מדגים הלכה למעשה את הערך העסקי לארגון כולו. בכך, הוא מקבל גם את הזכות לתבוע את מקומו בשולחן ההנהלה. היתרון העסקי הדרמטי ביותר הוא החופש לחשוב את הלא יעלה על הדעת ולבצע זאת.

תפקידו הקריטי של המנמ"ר הוא לאמץ בשתי ידיים את הטרנדים החדשים, לדעת לספר את הסיפור נכון ולעשות שימוש מושכל וחכם בטרנדים החדשים. כל אלה יחד, יהפכו את מעמדו מגורם הנחשב לעיתים כחסם, לגורם קריטי אשר אחראי להצלחת הארגון כלפי פנים וכלפי חוץ.

בהקשר זה, יש לשים לב לצמיחתן של שתי מגמות בולטות: עולם הדיגיטל, וחשיבות הבנת עולמו של הצרכן. על פניו, מגמות אלה מהוות סכנה למעמדו של המנמ"ר ולחטיבת ה-IT , אך בה בעת דווקא הן אלה שיהפכו למנוע הצמיחה של הארגון, במידה ועושים בהם שימוש נכון.

הכותבת הינה מנהלת חטיבת Enterprise Services ב-HP ישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות