אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל: אין תוכנית לייקר החשמל כדי למחוק את חובות הרשות הפלסטינית צילום: גלעד קוולרצ'יק

רשות החשמל: אין תוכנית לייקר החשמל כדי למחוק את חובות הרשות הפלסטינית

הרשות הפלסטינית חייבת לחברת החשמל 700 מיליון שקל. רשות החשמל: לא מכירים בקשה של חברת החשמל להעלאת תעריף מסיבה זו

28.03.2013, 19:38 | ליאור גוטמן

האם המדינה בוחנת מחיקת חובות של הרשות הפלסטינית בתמורה להעלאת תעריף החשמל הכללי? התשובה ככל הנראה תלויה בזהות הנשאל.

קראו עוד בכלכליסט

היום (ה') התפרסמו ידיעות בתקשורת לפיהן חברת החשמל רוצה למחוק חובות של הרשות הפלסטינית ולהכירם כ"חוב אבוד" ובתמורה לבקש מרשות החשמל - הרגולטור שקובע את התעריפים - להכיר בחוב ולעזור לחברת החשמל באמצעות תעריף החשמל הכללי.

הרשות הפלסטינית חייבת לחברת החשמל כ-700 מיליון שקל בגין צריכת חשמל, הן של ערי הרשות והן של חברת החשמל המזרח ירושלמית שאחראית על אספקת חשמל לתושבי אזור ירושלים. התוצאה המיידית של מהלך מסוג זה תהיה אחת - חברת החשמל תקבל פיצוי מכלל אזרחי ישראל בעבור חוב של לקוח גדול, ותעריף החשמל יעלה בשיעור של כ-3%.

עבודות בתחנת כוח של חברת החשמל, צילום: יוסי וייס דוברות חברת החשמל עבודות בתחנת כוח של חברת החשמל | צילום: יוסי וייס דוברות חברת החשמל עבודות בתחנת כוח של חברת החשמל, צילום: יוסי וייס דוברות חברת החשמל

אולם, הצהרות לחוד ומציאות לחוד. ברשות החשמל הופתעו לקרוא את הפרסומים ומסרו בתגובה ל"כלכליסט" ש"הפנייה אינה מוכרת לנו". אם לא די בכך, ברשות החשמל מבהירים הערב באופן נחרץ ש "רשות החשמל בוחנת צעדים לגביית חובות הרש"פ וחברת מזרח ירושלים, אולם מחיקת חובות אינה אחד הצעדים".

בכיר במשק האנרגיה הזכיר שרשות החשמל אינה יכולה להשתמש בציבור הישראלי כ"בנק" כל אימת שחברת החשמל צריכה כסף, וחידד שרק לאחרונה נמתחה ביקורת חריפה של מבקר המדינה שפירא על מהלך דומה שבוצע במרץ 2011, אז התגלה שעודף גבייה של חברת החשמל בהיקף של 2 מיליארד שקל יוחזר לאזרח באמצעות הורדת תעריף מדורגת של חצי אחוז לשנה ולמשך 15 שנה. הסיבה: חברת החשמל ביקשה כסף לפיתוח משק החשמל באמצעות מניעת הורדת התעריף בבת אחת והשארת הכסף בקופתה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", רשות החשמל, שהטמיעה את הערות המבקר, החליטה לאחרונה לבטל מימון תוכניות פיתוח משק החשמל ולהחזיר לציבור את הכסף, מה שצמצם את עליית התעריף הקרובה מ-10% ל-6.5% בלבד.

מחיקה של חוב של לקוח יכול "לפתוח פתח" למחיקת חובות של לקוחות אחרים שמי שיישא בהן הוא הציבור הכללי. מאחר ורשות החשמל אינה "זרוע הגבייה של חברת החשמל לענייני לקוחות וחובות מסופקים ואבודים השורה התחתונה היא שחברת החשמל צריכה לפנות לבעליה - היא מדינת ישראל - בבקשת עזרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות