אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנים שואלים את הקהל: שיתוף קבצים - חירות או פשע? צילום: shutterstock

אמנים שואלים את הקהל: שיתוף קבצים - חירות או פשע?

להקה אמריקאית השיקה קמפיין נרחב שמטרתו לעודד אמנים אחרים לנקוט עמדה לגבי הורדות פיראטיות. במסגרתו, עלה אתר שמאפשר לגולשים להביע את דעתם, להוריד מוזיקה בחינם ועוד

29.03.2013, 10:51 | ניצן סדן
האם הורדה פיראטית של שירים היא חירות, או פשע? הלהקה האמריקאית Ghost Beach קוראת לגולשים להחליט בעצמם. הלהקה מנהלת קמפיין בימים האחרונים, במסגרתו מתפרסמות עמדות שונות בנוגע לפיראטיות - חיוביות ושליליות. לפי דיווח של אתר TorrentFreak מאמש, המטרה היא לעורר מודעות ולגרום לציבור המוזיקאים לנקוט עמדה בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

הקמפיין מתבסס על שילוט בכיכר טיימס - באחד המוקדים היקרים ביותר בארצות הברית - לצד פרסום ברשת. השלטים והבאנרים השונים מכווינים את הציבור אל אתר מיוחד שהעלתה הלהקה, בו אפשר לראות את העמדות השונות. בנוסף, אמנים ויוצרים מוזמנים להביע את דעותיהם בפומבי. לאתר סנכרון עם טוויטר, שמאפשר לגולשים להביע את דעתם או לשאול מוזיקאים ויוצרים אחרים האם הם תומכנים בפיראטיות או מתנגדים לה.

שיתוף קבצים - פשע, או זכותכם בתור גולשים?, צילום: שאטרסטוק שיתוף קבצים - פשע, או זכותכם בתור גולשים? | צילום: שאטרסטוק שיתוף קבצים - פשע, או זכותכם בתור גולשים?, צילום: שאטרסטוק

בעת פרסום הכתבה עמד המספר על 277 אמנים שמתנגדים לפיראטיות לעומת 3,060 שתומכים בה. הגולשים לאתר יוכלו גם לבחור אם לרכוש את אלבומם החדש של Ghost Beach  באייטיונס של אפל או להוריד אותו בחינם.

אידיאולוגיה או פרסומת?

לא מן הנמנע שמדובר בתעלול פרסומת שנועד לקדם את האלבום ולא בפעולה שנובעת מאידיאולוגיה בנוגע לחופש הגולשים או מחשש מפני ירידה בהכנסות ממכירות אלבומים. למעשה, חברי הלהקה אמרו ל-TorrentFreak שהם עצמם מתנגדים להורדות פיראטיות. רבים מהאמנים עצמם טרם נקטו עמדה מובהקת בנושא ההורדות: מחקרים עדכניים הוכיחו ששיתוף הקבצים תורם לחשיפת האלבומים והאמנים ובעקיפין - מסייע לרווחי האמן.

ואולם, תאגידי התוכן - חברות התקליטים למיניהן - מקדמים אג'נדה ניצית במיוחד כלפי משתפי הקבצים. ניתן להניח שאחת הסיבות היא שתביעות בגין שיתוף קבצים מסתיימות לא אחת בפסקי דין שמזרימים לכיסם אלפי ומיליוני דולרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
למגיב 3 אלי - בן כמה אתה שיש לך כאלה טעויות כתב איומות ????????????
לסגסג = זה לעשות מסג מתכות -- צ.ל. לשגשג לאומת - צ.ל. -- לעומת שרשראות - נכון יותר -- שלשלאות עם כל השאר אני מכסכים איתך בהחלט הייתי מוסיף רק שכיום הרבה אמנים עושים את כל העבודה לבד אם זה באולפן הקלטות פרטי או של חבר או שמשכירים אולפן לפי שעה או משהו בסיגנון וזה דבר נוסף שמבהיל את אוכלי החינם בחברות תקליטים
hawk  |  31.03.13
4.
"תביעות בגין שיתוף קבצים מסתיימות לא אחת בפסקי דין שמזרימים לכיסם אלפי ומיליוני דולרים."
רובן המוחלט של התביעות הקשורות בהפרת זכויות יוצרים באינטרנט - אתרי הורדות, טורנטים, סרטים לא חוקיים, אלבומים פיראטיים וכל היוצאים באלו - מסתיימות בהפסד כספי של החברות התובעות המוציאות עשרות אלפי דולרים על שירותם האדיב של עוכרי הדין המייצגים אותן בביה"מ. הוצאתם את פסק הדין מהקשרו כשניסיתם לרמוז על כך שמסתמן שתביעות מצליחות בתחום - אין כל קשר למציאות, ולראיה תסתכלו על אתר thePirateBay או כל אתר טורנטים אחר: כולם פעילים עכשיו יותר מאי פעם.
נועם  |  29.03.13
3.
האמנים יודעים טוב מעוד ששיתוף קבצים בסופו של דבר זה טוב להם אבל הם מפחדים מחברות
התקליטים והמשווקים של המוסיקה שלהם. החברות הללו יודעות שאמנים יכולים להצליח ולסגסג אפילו יותר טוב בלעדיהן וזה מפחיד אותם כי למעשה חוץ מניצול האמנים והקהל החברות הללו לא מיצרות ולא שוות דבר והן רואות את סופן קרב. לכן הן מפעילות לחצים כאלו עצומים ואגרסיבים נגד השיתוף! האמנים לאומת זאת בעזרת השיתוף יכולים (ובפועל זה מה שקורה) לקבל קהל מעריצים עצום מכל שכבות האוכלוסיה (כשכל אדם מעריץ הרבה יותר מלהקה בודדת) וכך להרוויח הון מהופעות וממוצרים מקיפים כמו חולצות וחפצים חתומים שמזוהים עם הלהקה. נכון להיום רוב האמנים תלויים רק החברות התקליטים ע"י חוזים קובלים שמונעים מהם את האפשרות להשתחרר משרשראות הפלדה של החברות ולמעשה הפכו לעבדים של אותם החברות .
אלי , מרכז  |  29.03.13
לכל התגובות