אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע היסטורי למשק האנרגיה הישראלי: החלה הזרמת הגז ממאגר תמר

רגע היסטורי למשק האנרגיה הישראלי: החלה הזרמת הגז ממאגר תמר

הגז הטבעי יעבור כ-150 ק"מ במערכת ההולכה הייעודית עד לאסדה שמוצבת כ-25 ק"מ מערבית מחופי אשדוד, ומשם הוא יגיע לישראל. על פי ההערכות, הגז צפוי להגיע למערכת הפנים-ארצית ב-24-18 השעות הקרובות

30.03.2013, 17:28 | ליאור גוטמן

משרד האנרגיה והמים הודיע לפני שעה קלה כי הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר לכיוון ישראל החלה. הגז הטבעי יעבור כ-150 ק"מ במערכת ההולכה הייעודית עד לאסדה שמוצבת כ-25 ק"מ מערבית מחופי אשדוד, ומשם הוא יגיע לישראל. על פי ההערכות, הגז צפוי להגיע למערכת הפנים ארצית ב-18-24 שעות הקרובות. בכך מסתיימת עבודת ההפקה של המאגר שהחלה לפני כ-4 שנים עם הגילוי הראשוני של מצבורי האנרגיה בלב ים.  

קראו עוד בכלכליסט

מאגר הגז תמר מכיל כ-280 מיליארד מ"ק גז טבעי. לשם השוואה, צריכת הגז בישראל בשנת 2010, שנה שבה היו שני ספקי גז במשק (מצרי וישראלי), וצריכת הגז בחברת החשמל הגיעה לשיא - היתה 5.3 מיליארד מ"ק. בימים הקרובים יעלה הלחץ בצנרת ההולכה עד לנפח הזרמה מקסימלי של עד 40 אלף יחידות אנרגיה (MBTU).

הלקוחה העיקריה שממתינה לגז היא חברת החשמל שעתידה לחזור ולהפעיל חלק ניכר מתחנות הכוח שלה באמצעות גז נקי וזול ולא באמצעות הסולר, שהוא יקר ומזהם. לקוחה אחרת שממתינה לגז הא חברת OPC, שבשליטת החברה לישראל, שעתידה להפעיל בנגב תחנת כוח בסיסית שתפיק כ-3.7% מצריכת החשמל במשק.

קידוח תמר, צילום: אלבטרוס קידוח תמר | צילום: אלבטרוס קידוח תמר, צילום: אלבטרוס

עלות הפיתוח של המאגר, שכללה 5 קידוחים קרקעיים, מתיחת זוג צינורות הולכה באורך 150 ק"מ והצבת אסדה בלב ים עלתה לשותפות כ-3.2 מיליארד דולר. השותפות המחזיקות במאגר הן: נובל אנרג'י (33%), דלק אנרגיה (31.25%) בחלוקה שווה בין החברות אבנר ודלק קידוחים, ישראמקו (28.75%)  ודור גז (4%).

יצחק תשובה, הבעלים של דלק, מסר: "החזון הפך למציאות. היום אנו יוצאים פעם נוספת מעבדות לחירות. מתלות במקורות אנרגיה זרים לעצמאות בגז טבעי כחול לבן. זהו הישג אדיר למשק הישראלי ותחילתו של עידן חדש". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
בואו נתערב שמחיר החשמל לא יורד
כמו שמחיר המים לא ירד..למרות כמויות המים שיש לנו כדאי שתעבירו את הגז לפלסטינים, הרי ביבי העביר להם 1.5 מילארד שח עכשיו. והם חייבים לחברת חשמל 730 מיליון שח...חברת חשמל עכשיו ביטלה את החוב שלהם והם מעלים לנו את מחיר החשמל ב3 אחוז כדי לחסות את החוב...אני אומר, אם כבר אתם נותנים לפלסטינים, תנו עד הסוף. אנחנו פשוט נהגר מפה, אני עדין לא מאמין שהמדינה הזו תהיה קיימת עוד 40 שנה.
עומרי , חיפה  |  30.03.13
לכל התגובות