אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע אישור נישואים חד מיניים בארה"ב יסייע לכלכלה? צילום: בלומברג

מדוע אישור נישואים חד מיניים בארה"ב יסייע לכלכלה?

בשבוע שעבר קיים העליון בארה"ב דיון היסטורי בסוגייה. מחקר קובע כי אם המהלך יאושר הכלכלה האמריקאית עשוייה להרוויח הון כתוצאה מזינוק בטקסי חתונה ועלייה בתיירות. גם הזוגות עצמם ייהנו מתמריצים והקלות מס

30.03.2013, 22:43 | סוכנויות הידיעות
בשבוע שעבר דן בית המשפט העליון בארצות הברית בסוגיית הנישואים החד מיניים, בשתי עתירות שונות. הפסיקה הסופית עדיין לא התקבלה, אך המומחים כבר עכשיו מבהירים כי מעבר להיותה סוגיה חברתית, יהיו לה גם השלכות כלכליות.

לי באדג'ט, מנהלת המחקר במכון וויליאמס באוניברסיטת קליפורניה מסבירה כי אמנם כרגע כל מדינה בפני עצמה קובעת את מדיניות הנישואים שלה, אך במידה והזכות לנישואים חד מיניים תינתן בהיקף ארצי, המדיניות הזו עשויה להעניק דחיפה משמעותית לכלכלה. מחקר שהארגון פרסם החודש קבע כי אישור נישואים חד מיניים באילינוי יסתכם ב-103 מיליון דולר נוספים בהכנסות למדינה לאורך תקופה של שלוש שנים, ועוד 8.5 מיליון דולר בהכנסות ממיסים. בית המחוקקים באילינוי דן בימים אלה בהצעת חוק שתאפשר נישואים חד מיניים.

הזוגות ייהנו מחבילות תמריצים, צילום: בלומברג הזוגות ייהנו מחבילות תמריצים | צילום: בלומברג הזוגות ייהנו מחבילות תמריצים, צילום: בלומברג

על פי מפקד האוכלוסין שנערך בארה"ב ב-2010, באילינוי מתגוררים 23,049 זוגות חד מיניים. המחקר מעריך כי "50% יבחרו להתחתן כבר בשלוש השנים הראשונות לאחר אישור החוק, זאת בהתאם לדפוס שאובחן במסצ'וסטס ובמדינות אחרות". מחקר אחר, שפורסם בשנה שעברה מצא כי אישור נישואים חד מיניים בניו ג'רזי יוביל להכנסות של עד 119 מיליון דולר למדינה לאורך שלוש שנים. עם זאת, המושל כריס כריסטי הטיל וטו על הצעת חוק בנושא.

מרבית ההכנסות המדוברות ינבעו מהוצאות קצרות טווח על טקסי החתונה עצמם: מדובר באלפים אם לא עשרות אלפי דולרים שהזוגות מוציאים על חגיגת הנישואין. לכך יש להוסיף את המשרות החדשות שייוצרו בתעשיית החתונות והתיירות, מגמה שזכתה לכינוי "חבילת התמריצים לנישואים חד מיניים".

650 אלף זוגות חד מיניים בארה"ב

לשם ההמחשה, לפי מפקד האוכלוסין, בארה"ב מתגוררים יחד 650 אלף זוגות חד מיניים, להערכת באדג'ט, 240 אלף מתוכם יתחתנו בשנים הקרובות במידה והחוק יאושר. אם הם יוציאו רק רבע מ-26 אלף דולר, שזוג ממוצע מוציא על חתונה בארה"ב, יוזרמו לכלכלה 1.5 מיליארד דולר. "וזו הערכה שמרנית", היא מדגישה. כמו כן, הערכה הזו אינה כוללת את הכספים שיוציאו המוזמנים לחתונה. בתחילת החודש האתר TheKnot.com דיווח שזוגות חד מיניים נוטים להוציא מעט יותר על חתונה, זאת על אף שרשימת המוזמנים שלהם לרוב קטנה יותר.

מנגד, סוכנויות ממשלתיות ככל הנראה יצטרכו לשלם בחלק מהמקרים סכומים גבוהים, לדוגמה ביטוח לאומי לבני זוג. כמו כן, חברות ישלמו יותר על ביטוח הבריאות שהן מספקות לעובדים ובני זוגם. אך עובדה זו לא מפריעה לכמה מהחברות הגדולות ביותר, ביניהן, אפל, גוגל ואמזון לתרום למטרות התומכות בשוויון בנישואים. מנכ"ל סטארבקס, הווארד שולץ אף היגן בפגישת בעלי המניות האחרונה על המדיניות, ואמר לבעל מניות שהביע חשש שהתמיכה תפגע בעסק כי "זו מדינה חופשית" והוא מוזמן לחפש תשואה גבוהה יותר בחברה אחרת.

המומחים מציינים כי גם בטווח הארוך, אישור נישואים חד מיניים יטיב עם הכלכלה, שכן הם יוכלו להגיש הצהרות מס משותפות, שיעזרו להם לחסוך לעתיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות