אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להיות שני זה מחייב: סמנכ"לים שמביטים על הבוס מלמעלה צילום: עמית שעל

אלופי השכר

להיות שני זה מחייב: סמנכ"לים שמביטים על הבוס מלמעלה

בקרדן אן.וי, אפריקה השקעות, שופרסל ואורמת יש סמנכ"לים שמרוויחים יותר מהמנכ"ל, ובדלתא נהנים כל הסמנכ"לים מעלות שכר גבוהה יותר מזו של הבוס. וגם - מאיזה תחום מגיעים הסמנכ"לים המתוגמלים ביותר?

02.04.2013, 06:57 | גיל קליאן

המשפט "כסף נמשך לכסף" מקבל חיזוק מטבלאות השכר של הדו"חות הכספיים השנתיים לשנת 2012. בדיקת "כלכליסט" מגלה כי סמנכ"ל הכספים שזכה לשכר הנמוך ביותר מבין חמשת סמנכ"לי הכספים המתוגמלים ביותר בחברות הנסחרות בבורסה של תל אביב עבר בעלות שכרו את זו של סמנכ"ל התפעול וסמנכ"ל השיווק המתוגמלים ביותר.

לצפייה ברשימת שיאני השכר של 2012 לחצו כאן

אלופי הברוטו 2013

למה השכר שלהם הוא עניין של כולנו

כששכר מנכ"ל עולה ב-330%

הפערים הצטמצמו על הגב של מעמד הביניים

כשלי השוק שלא תראו בטבלאות שכר הבכירים

דוד עזריאלי הוא גם אלוף השכר במזומן

רושמים הפסדים, עושים תספורות ומושכים מיליונים

6 שכירים גרפו ב-54 שנים שכר בעלות של 315 מיליון שקל

 

הבדיקה מעלה גם כי העובדה שהסמנכ"ל כפוף למנכ"ל לא תמיד באה לידי ביטוי בתגמול הכספי. בקרדן אן.וי, אלרון, אפריקה השקעות, שופרסל ואורמת מצאנו סמנכ"לים (או משנים למנכ"ל) שקיבלו שכר בעלות גבוהה יותר מהמנכ"ל.

מי שבולטת בפערים בין המנכ"ל לסמנכ"ל היא דלתא, שם המנכ"ל ובעל השליטה אייזק דבח זכה ב־2012 לעלות שכר של 2.6 מיליון שקל, הנמוכה מזו שלה זכו סמנכ"לית השיווק אסתי מעוז, המשנה למנכ"ל וסמנכ"ל התפעול שלמה דורון, וסמנכ"ל הכספים יוסי חג'ג', שזכה לעלות שכר של כ־3 מיליון שקל ב־2012. עם זאת, בחינה מדוקדקת יותר של טבלת השכר המלאה מגלה כי סמנכ"לים אלה נמצאים במיעוט.

סמנכ"ל הכספים בעל עלות השכר הגבוהה ביותר ב־2012 מבין החברות הנסחרות היה אבישר פז מהחברה לישראל. עלות שכרו הורכבה ברובה מאופציות (שעלותן לחברה ב־2012 עמדה על כ־4 מיליון שקל), שהן בסופו של דבר תגמול שקשור במידה מסוימת בביצועי החברה. אך דווקא פז, שמכהן בחברה מאז 2001, היה שותף לביצועים לא כל כך מרשימים בקבוצה בתחום הכספים — הסדר החוב של החברה־הבת צים ב־2009, ופריסת החובות של צים מהחודשים האחרונים, שאמנם לא פגעה במשקיעים מהציבור אך כן פגעה בשותפים פיננסיים אחרים של הקבוצה — הבנקים.

מאיר אימבר, סמנכ"ל התפעול של אסם, צילום: עמית שעל מאיר אימבר, סמנכ"ל התפעול של אסם | צילום: עמית שעל מאיר אימבר, סמנכ"ל התפעול של אסם, צילום: עמית שעל

סמנכ"ל התפעול בעל עלות השכר הגבוהה ביותר בחברות הציבוריות ב־2012 היה מאיר אימבר מאסם, שנושא גם בתואר משנה למנכ"ל אסם. לא מפתיע שדווקא אסם מתגמלת בצורה חריגה את ראש מערך התפעול שלה לאור העובדה שהחברה מתהדרת בהגדלת הרווח התפעולי זה 15 שנה ברציפות, כשהיא עושה זאת, בין היתר, על ידי שיפור תפעולי מתמיד בפעילות הייצור וההפצה שלה.

יוסי חג יוסי חג'ג', סמנכ"ל הכספים של דלתא | צילום: אוראל כהן יוסי חג

אחת המתחרות הגדולות של אסם בשוק המקומי, שטראוס, לא פרסמה את פרטי השכר של סמנכ"ל התפעול שלה בדו"חות

השנתיים, אך כן שיגרה שני נציגים משלה לטבלת הסמנכ"לים - עמיר לוין, סמנכ"ל הכספים של שטראוס קפה הולנד, וגנדי ז'ילינסקי, סמנכ"ל השיווק של שטראוס קפה. עם זאת, במקרה של חברת הקפה הבינלאומית של שטראוס קשה למצוא לה מתחרים להשוואה בבורסה המקומית. שטראוס פועלת במדינות רבות תחת מותגים שונים, כך שקשה להשוות את בכירי חברת הקפה שלה לאסם לדוגמה, שפועלת בשוק הקפה המקומי בלבד.

בשטראוס ניתן לראות כי מתוך שישה בכירים שעלות שכרם פורסמה בדו"חות, אין ולו בכיר אחד שקשור רק לפעילות הישראלית — נתון שמיישר קו עם העובדה שב־2012 עברו, לראשונה, מכירות שטראוס בחו"ל את המכירות בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות