אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תם שלב ההתנגדויות: התוכנית לשיקום שוק הכרמל בת"א אושרה במחוזית צילום: טל שחר

תם שלב ההתנגדויות: התוכנית לשיקום שוק הכרמל בת"א אושרה במחוזית

התוכנית קובעת כללים להצבת דוכני השוק שיהיה מקורה. בנוסף, היא כוללת בנייה למגורים, מלונאות, מסחר ומשרדים באזור

02.04.2013, 11:06 | שירלי ששון-עזר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה את תוכנית שיקום שוק הכרמל.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית משתרעת על פני שטח של כ-75 דונם אותה מקדמת עיריית תל אביב משנת 2009. מטרתה להסדיר בשלב ראשון את מצבם החוקי של הסוחרים המחזיקים בדוכנים והחנויות בשוק הכרמל, שוק הבשר ו"שוק עזה" ליד מסוף כרמלית. זאת כדי לשקם את השוק, להעמיד דוכנים חדשים, לאפשר החלפת תשתיות בניית חניון תת קרקעי ועוד.

התוכנית נתקלה בהתנגדויות מצד סוחרי השוק שחששו משינויים שתעשה העירייה שיפעלו לרעתם. לפני כשלשה חודשים נחתם הסכם בין נציגי הסוחרים לעירייה ולפיו הסוחרים יקבלו הסכמי חכירה ל-49 שנים עם אופציה ל-49 שנים נוספות. בנוסף, תשלום דמי החכירה לדוכן של עד 7 מ"ר לא יעלה על 200 אלף שקל. הדוכנים שיפונו במסגרת השיפוץ יפוצו בכסף או בדוכן חלופי על פי תנאים שהוגדרו בהסכם. הסכם זה אפשר את התקדמותה של התוכנית במוסדות התכנון.

שוק הכרמל (ארכיון), צילום: טל שחר שוק הכרמל (ארכיון) | צילום: טל שחר שוק הכרמל (ארכיון), צילום: טל שחר

תחום התוכנית כולל את כל השטחים שנמצאים מצפון לרחוב הכרמל ולאורך השוק ושוק הבשר, בחלק המערבי של התוכנית נכללים כל השטחים שמדרום לרחוב הכובשים (ממזרח לרחוב יצחק אלחנני וממערב לסמטת הכרמל). התוכנית מסדירה את הקשר בין השימושים העירוניים השונים שבתחומיה מכיכר מגן דוד לרחוב יצחק אלחנן.

התוכנית קובעת כללים להצבת דוכני השוק במטרה לייצר חזית אחידה. השוק עתיד להפוך לשוק מקורה. התכנית מתירה הצבת אלמנטים של תשתיות וריהוט רחוב בתנאים מסוימים כמו למשל הבטחה של מעבר ברחוב במרחק של לפחות 3.5

מטר ובמקומות אחרים לפחות 4.5 מטר בין הדוכנים.

גובה הבניינים שבשולי התוכנית לא יחרוג מ-3.5 קומות כולל קומת הקרקע המסחרית. בתוכנית כלול גם שטח המיועד להקמת מרכז לוגיסטי וכאמור חניה תת קרקעתי שתשמש את ציבור הקונים.

בנוסף, התוכנית מציעה לייעד מגרשים זמינים לצרכי ציבור עבור תושבי שכונת כרם התימנים וכרם ישראל. היא מגדירה זכויות והוראות בנייה באזורים המוקפאים כיום בסמוך לשוק. ממערב לשוק, התוכנית מגדירה זכויות בנייה למגורים, מלונאות מסחר ומשרדים ומאפשרת חידוש עירוני באזור. בסך הכל מדובר בהיקף של כ-6,000 מ"ר למגורים, כ-17.5 אלף מ"ר למסחר, כ-5,000 מ"ר למרכז לוגיסטי וכ-7,200 מ"ר למבני ציבור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות