אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה נוספת בשיעור האבטלה בגוש היורו - טיפס בפברואר לשיא של 12% צילום: shutterstock

עלייה נוספת בשיעור האבטלה בגוש היורו - טיפס בפברואר לשיא של 12%

מדובר בשיעור הגבוה ביותר מאז 1995, אז החל המעקב אחר הנתונים. קרוב ל-60% מהצעירים ביוון ובספרד שמתחת לגיל 25 - מחוסרי עבודה

02.04.2013, 12:34 | סוכנויות הידיעות

שיעור האבטלה בגוש היורו טיפס בפברואר לשיא כל הזמנים, סימן נוסף לכך שהמיתון שפגע בגוש התרחב גם לרבעון הראשון של 2013.

לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי מסרה כי בפברואר שיעור האבטלה ב-17 המדינות החברות בגוש היורו עלה ל-12%, ואילו בינואר הנתון תוקן כלפי מעלה ועמד על 11.9%. שיעור האבטלה שנרשם בפברואר הוא הגבוה ביותר מאז 1995, אז החל המעקב אחר הנתונים. הנתונים תאמו לציפיות האנליסטים.

עוד עולה מהנתונים שפורסמו כי גם אבטלת הצעירים בגוש היורו ממשיכה לטפס. על פי הנתונים, ביוון קרוב ל-60% מהצעירים מתחת לגיל 25 מחוסרי עבודה. בספרד, נתון זה טיפס בפברואר ל-55.7%. מדינות נוספות שבהן שיעור אבטלת הצעירים הוא גבוה במיוחד הן איטליה ופורטוגל, שבהן השיעור עומד על 37.8% ו-38.2% בהתאמה.

לעומת זאת, גרמניה ואוסטריה הן המדינות היחידות שבהן שיעור אבטלת הצעירים נמוך מ-10%.

הבנק האירופי המרכזי, שבהמשך השבוע עתיד לקיים ישיבה בנושא שיעורי הריבית, מעריך כי הכלכלה תתכווץ השנה ב-0.5%. מאז יולי, שמר הבנק על ריבית בגובה 0.75%.

בנוסף, על פי הערכות הנציבות האירופית שיעור האבטלה יעמוד השנה על 12.2% ובשנה הבאה ירד ל-12.1%.

 

הבורסה בצרפת, צילום: תומר הרשקוביץ הבורסה בצרפת | צילום: תומר הרשקוביץ' הבורסה בצרפת, צילום: תומר הרשקוביץ

 

בתחילת החודש שעבר הודה נשיא הבנק האירופי מריו דראגי כי "בצומת הזה בו אנחנו עומדים חשוב במיוחד לענות על שיעור האבטלה הכללי הגבוה והאבטלה בקרב הצעירים".

 

אולם חברות משלל תעשיות החל מבנקים ויצרניות רכב ועד לחברות תעופה, מקצצות בעלויות על ידי פיטורי עובדים. בשבוע שעבר לדוגמה, הבנק הספרדי CaixaBank, סיכם עם איגודי העובדים על קיצוץ של 2,600 משרות, ואילו בדנונה מתכוונים לפטר 900 עובדים באירופה בשל היחלשות הביקוש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות