אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תכנית השוויון בנטל: 1,800 חרדים יקבלו פטור מהצבא כל שנה צילום: נמרוד גליקמן

תכנית השוויון בנטל: 1,800 חרדים יקבלו פטור מהצבא כל שנה

השר נפתלי בנט אמר כי בשלב זמני של 4 שנים יהיה חופש בחירה לכל חרדי מגיל 22 ומעלה לעשות מה שהוא בוחר, ובשלב השני 1,800 מהחרדים יקבלו תמיכה להמשיך בלימודי תורה, והשאר יחויבו ללכת לצבא או לשירות אזרחי

02.04.2013, 14:48 | הדר קנה

שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט פרס את מתווה השיוויון בנטל: בעוד ארבע שנים 1,800 חרדים יקבלו פטור משירות צבאי בכל שנה ויקבלו תמיכה כלכלית מהמדינה. "היתר, אם ירצו ללמוד, ילכו קודם לצבא או לשירות אזרחי ואחר כך יבחרו מה רצונם לעשות בחיים".הדברים נאמרו היום (ג') בכנס רמלה ה-6 בנושא "משפט ציבורי במדינה יהודית".

עוד הוא הוסיף כי בשלב זמני של 4 שנים "יהיה פטור גורף וחופש בחירה מוחלט לכל חרדי מגיל 22 ומעלה. הם יוכלו לעשות מה שהם בוחרים - ללמוד תורה, שירות צבאי, שירות אזרחי או השתלבות בכלכלה".   

קראו עוד בכלכליסט

"האחריות שתוטל על אותם חרדים תהיה לבחור מקצועות שאפשר להרויח בהם. אל תלכו להיות עו"ד או רואה חשבון, אלא למקצועות שחסרים בהם אנשים", קרא בנט לחרדים.

 

חרדים בלשכת הגיוס בתל השומר. 1,800 ימשיכו לקבל פטור, צילום: יובל חן חרדים בלשכת הגיוס בתל השומר. 1,800 ימשיכו לקבל פטור | צילום: יובל חן חרדים בלשכת הגיוס בתל השומר. 1,800 ימשיכו לקבל פטור, צילום: יובל חן

 

שר הכלכלה התייחס לציבור החרדי בהקשר לשיווין בנטל ואמר ״אני לא אוהב את השם הזה שיוויון כי אין באמת שיוויון. צריך לחתור לשיתוף. המהלך הנוכחי של שוויון בנטל נתקל בהמון זעם - זעם שבא מסיבות פוליטיות ולא עניינות...אין שוויון ולא צריך לחתור לשם. צריך לקרוא לזה 'שיתוף'. כשיסתכלו על השנה הנוכחית בעוד 10 שנים - אם נתנהג נכון יראו מהפך שהראשונים שיברכו על כך יהיו אלו החרדים. לראשונה מדינת ישראל בצורה מפורשת מכירה בחשיבות של לימוד תורה כערך למדינת ישראל. זו פריצת דרך שלא היתה קודם בספר החוקים".

 

בנט למעסיקים: "העסיקו חרדים וערביות"

מוקדם יותר אמר בנט "אני קורא למעסיקים, אל תהיו פראיירים. תעסיקו חרדים, תעסיקו ערביות. תפתחו להם את השורות ותגלו שזה יעשה טוב לחברה שלכם",  

בנט המשיך את הקו ואמר: "אני רוצה נשים ערביות משולבות כמה שאפשר במשק הישראלי. אנחנו צריכים לקבל אותם (ערביי ישראל - ה"ק)) והם יבואו". בנט הכריז כי משרד הכלכלה יפרסם דו"ח מצב תקופתי המתאר את מצב שוק העבודה – היכן יש ביקוש והיכן יש עודף היצע.

"יש להניח שמהקהל הכללי כבר דירגנו את האיכותיים ביותר. אך אצל החרדים לא גירדנו, לא התחלנו. סביר להניח שיש שם כמות איכותית של אנשים, כנ"ל אצל ערביות", אמר שר הכלכלה והמסחר.

היישוב פורידיס. "לשלב את ערביי ישראל", צילום: אלעד גרשגורן היישוב פורידיס. "לשלב את ערביי ישראל" | צילום: אלעד גרשגורן היישוב פורידיס. "לשלב את ערביי ישראל", צילום: אלעד גרשגורן

על הקשר עם יו"ר יש עתיד שר האוצר יאיר לפיד אמר בנט: "נוצר קשר שלא היה בתחילתו טבעי. הלחץ הגדול היה לצאת מהחיבור הזה והתמדנו – קודם כי נתנו מילה, אך אני גם רואה הזדמנות להישגים בתקציב הקרוב ובחוק ההסדרים, להכניס דברים שכולם יודעים שצריך, אבל מפחדים לעשות. לא רק בשילוב החרדים, יש יעדים לא פחות חשובים בעיקר בתחום הכלכלי חברתי של ניתוק הכלכלה מקבוצה קטנה של מחוברים. הציבור לא מכיר עד הסוף כמה כולנו משלמים מחירים כבדים בגלל פרוטקציות של קרבה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
קצת פרשנות
צודק בנט וצודקים אלו שמבינים שחייבים להסיר את החסמים שמונעים מהחרדים לצאת לשוק העבודה בגיל צעיר. טועים מי שחושבים שניתן לכפות גיוסם לצבא של מגזר שיילחם בכל כוחו נגד זה. טוב עושה בנט כשפונה למעסיקים במשק שיעסיקו חרדים, וטוב עוד יותר יעשה עם יציע אלפי מקומות עבודה בשירות הציבור עבור החרדים שעד היום מודרים ממנו, ואז יוכח האם דבריו הם מס שפתיים או לאו.
מישאל רייכר , ירושלים  |  03.04.13