אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"החל מאביב 2012 שוק הדיור בארה"ב עולה באופן רצוף" צילום: אי פי איי

"החל מאביב 2012 שוק הדיור בארה"ב עולה באופן רצוף"

כך טוען יובל זיו העומד בראש "פאסיפיק השקעות", אחת החברות שפעילה בשוק הנדל"ן האמריקאי. לדבריו, "בקליפורניה חלק מהבתים ירדו מ-300 אלף דולר ל-80-90 אלף דולר בזמן המשבר והיום הם עומדים על 130-140 אלף דולר"

04.04.2013, 11:41 | הדס שפר
ישנן לא מעט חברות ישראליות שפועלות בשטח ומנסות לשווק לישראלים או לחלופין רוכשות בעצמן דירות בארה"ב מאז המשבר במטרה לנצל את ההזדמנות הנדל"נית שנקראה בדרכן. אחת החברות הללו שפעילה בעיקר באזור עמק האנטילופה בקליפורניה בחוף המערבי ובאטלנטה, ג'ורג'יה בחוף המזרחי היא "פאסיפיק השקעות".

"בשנת 2010 הרגשנו התעוררות קלה בנדל"ן, זה נבע בעיקר מהסיבה שהחוק הפדראלי - שנתן הטבת מס למי שרוכש בית על ידי כך שהיה ניתן לקזז זאת בדו"ח המס השנתי - פג במאי 2010 ולכן אנשים קנו כדי להספיק לנצל את ההטבה", מסביר עו"ד יובל זיו העומד בראש החברה. "בקליפורניה באותו הזמן, היו קצת עליות במחירי הדיור, אך השוק חזר לאחר מכן לרדת, שיא הירידות הגיע ב-2011. מקיץ 2011 שוק הדיור לא יורד יותר. מאביב 2012 שוק הדיור עולה באופן רצוף באזורים מסוימים".

בית למכירה (ארכיון), צילום: בלומברג בית למכירה (ארכיון) | צילום: בלומברג בית למכירה (ארכיון), צילום: בלומברג

זיו מציין כי לפי נתוני ה-NAR (National Association of Realtors) – האגודה הלאומית למתווכים - בין הרבעון האחרון של 2011 לרבעון האחרון של 2012 יש עלייה של 12% בדיור בכל ארה"ב. את העלייה הגדולה ביותר רשמה פניקס עם 34%, דטרויט עם 32%, קליפורניה עם 30% - "כשהעלייה הגדולה ביותר לפי הנתונים הייתה בין הרבעון השלישי לרביעי ב-2012", הוא אומר.

עו"ד זיו מציין כי הסיבה הגדולה לעליות המחירים בשוק הדיור מתחילת המשבר היא שכמות התחלות הבנייה הייתה נמוכה ולא בנו כי לא היה כדאי כי ראו שיש סחורה זולה שלא כדאי לבנות. במקביל, הנשיא אובמה העביר שורה של חוקים שייטיבו עם השכבות החלשות, כאלו שנתנו לבנקים תמריץ להגיע עם חלק מהחייבים להסדר מאשר לעקל את הנכסים. "סיבה נוספת הייתה שהזרים התחילו להשקיע כל מיני קרנות כמו קרן בלאקסטון – אני לא האמנתי שהקרן תתעסק עם דירות של 100 אלף דולר", הוא אומר.

זיו משקיע בעיקר בקליפורניה – הכלכלה הגדולה בארה"ב והחמישית העולמית – באזור משני שנקרא אנטילופ וואלי ובאטלנטה ג'ורג'יה, היכן שממוקמים מטות ה-CNN, קוקה קולה, דלתא איירליינס, UPS וכו' . "בקליפורניה חלק מהבתים ירדו מ-300 אלף דולר ל-80-90 אלף דולר בזמן המשבר והיום הם עומדים על 130-140 אלף דולר", הוא מסביר. "יש כמובן אינפלציה וה-300 אלף דולר של אז זה לא אותם 300 אלף דולר של היום השאלה היא בכמה הנכס עוד יעלה. 130-140 אלף דולר זה עלות של קבלן לבנייה של נכס ב-130 מ"ר, איפה הרווח הקבלני? איפה מחיר הקרקע? זאת אומרת שהיום עדיין ניתן לקנות בתים בפחות מעלות הבניה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות