אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תם סבב שיחות נוסף עם איראן: "פערים גדולים" צילום: בלומברג

תם סבב שיחות נוסף עם איראן: "פערים גדולים"

נציגי שש המעצמות וטהרן סיכמו שני ימי דיונים "מעמיקים", אך ללא הישגים. האיראנים השיבו להצעה האמריקנית, בתגובה "שיצרה עוד שאלות"

06.04.2013, 18:45 | סוכנויות הידיעות
איראן ושש המעצמות סיימו בצהריים (שבת) את סבב הדיונים האחרון בקזחסטן על תוכנית הגרעין של טהרן - ללא הישגים משמעותיים. הנציג הרוסי לשיחות אמר לתקשורת כי הצדדים לא הצליחו לגבש הסכם פשרה, אך ציין כי השיחות היו "ללא ספק צעד קדימה". סגן שר החוץ של רוסיה, סרגיי רייבקוב, מסר כי מוקדם להצהיר על המועד הבא לשיחות או על מה יעסקו בהמשך.  

קראו עוד בכלכליסט

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי "במשך שני ימי השיחות ניהלנו דיונים מעמיקים על הנושאים שהעלנו בהצעתנו לבניית אמון". אך סיכמה בנימה לא אופטימית: "התחוור לנו שעמדותינו נותרו רחוקות". ראש צוות המשא ומתן של איראן, סעיד ג'לילי, אמר בתום השיחות כי לארצו זכות להעשיר אורניום, וציין כי ניתן לדון בסוגיה במסגרת ההצעה לנקיטת צעדים בוני אמון.

 

מחמוד אחמדיניג מחמוד אחמדיניג'אד | צילום: בלומברג מחמוד אחמדיניג

נציג האיראני ציין כי מדינתו השיבה להצעת בניית האמון שהוצגה לה. לדבריו, "הצענו את תוכנית הפעולה שלנו, והצדדים האחרים לא היו מוכנים לה וביקשו זמן נוסף לבחון את הנושא. ג'לילי הצהיר כי על המעצמות "לזכות באמון העם האיראני, ולאמץ התנהגות נאותה".

עוד לפני קיומן ציפו במערב שהשיחות לא יולידו פריצת דרך אלא יסתיימו בשורת הצהרות המבטאות נכונות להמשיך בהידברות. שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - קיימו כבר חמישה סבבי שיחות עם איראן.

ארה"ב העלתה לאחרונה לשולחן הדיונים הצעה לנקיטת צעדי אמון בדרך להסכם כולל. "איראן השיבה להצעה של שש המעצמות", חשף בצהריים סגן שר החוץ הרוסי, והוסיף מבלי להיכנס לפרטים: "זאת תשובה מהסוג שיוצר עוד שאלות. אולם זה מראה שהשיחות רציניות".

במרכז הדיונים סוגיית העשרת האורניום עד 20 אחוזים והשהיית הפעילות באתר הגרעין בפורדו שליד קום. אחרי סדרת שיחות באיסטנבול, בבגדד, במוסקבה ובסוף השבוע גם בקזחסטן - צופים הצדדים לסבב נוסף שמקום התרחשותו או מועדו טרם פורסם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות