אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספקים של קיצורי דרך בג'ונגל הרגולטורי צילום: אוראל כהן

ספקים של קיצורי דרך בג'ונגל הרגולטורי

רוב חברי הכנסת לשעבר קיבלו פניות מחברות לובינג, אלא שכדי לכהן כשתדלן על ח"כ לשעבר לעבור שנת צינון. אז בינתיים מייעצים

07.04.2013, 08:19 | תומר אביטל

ייעוץ ייעוץ וייעוץ. זאת התשובה הפופולרית ביותר שקיבלנו מהח"כים המודחים כששאלנו לאן פניהם מועדות. אלא שמקינזי לא פתחה סניף של חברי כנסת לשעבר, ואלה לא ליטשו בכנסת יכולת לספק פתרונות מבריקים בהינף יד. רוב הח"כים לשעבר סיפרו שלא לייחוס כי קיבלו פניות מחברות לובינג לבחון שיתופי פעולה, כך שיוכלו להמשיך להשפיע על הנעשה בכנסת. אלא שכדי לכהן כשתדלן, על ח"כ לשעבר לעבור שנה של צינון. אז בינתיים מייעצים.

כרמל שאמה, צילום: נמרוד גליקמן כרמל שאמה | צילום: נמרוד גליקמן כרמל שאמה, צילום: נמרוד גליקמן

הייעוץ, אם כן, משמש לא אחת כהלבנה לתואר "עזרה של אדם שהיה שם". חברות מעוניינות באלה שרכשו לאורך השנים מצפן ציבורי כדי לקושש אחר קיצורי דרך בג'ונגל הרגולטורי. בעלי ממון מוכנים לשלם הרבה כדי להעסיק מישהו שירים טלפון לחבריו והם בתגובה לא יבקשו ממנו לשלוח דוא"ל ולהמתין לתשובה כאחד האדם. גם ח"כים לשעבר צריכים להתפרנס, אולם לח"כ מכהן יש עוצמה בלתי רגילה בניתוב המשק. כשהוא מסתכל אל האופק ומבין שייתכן שבעתיד ייאלץ להשתלב מחדש בשוק, הוא עשוי להשתדל להתחבב על גבירי המשק במהלך כהונתו, במקום לשרת את האינטרס הציבורי.

הפתרון יכול להיות הרחבת הצינון: ח"כים פורשים ימתינו לפחות קדנציה לפני שיסייעו לתאגידים, כך שבינתיים אולי יתחלפו אנשי הקשר שלהם בצומתי קבלת ההחלטות. זה אפשרי. יוצאי הכנסת יכולים להרשות לעצמם חופשה לא קצרה טרם יחזרו למעגל העבודה. לצד אפשרויות המשך במגזר הציבורי עומדים לרשותם קרנות פנסיה והשתלמות שהציבור עיבה לאורך כהונתם ומענק הסתגלות שמן (150 אלף שקל לקדנציה מלאה).

ואם זה לא מספיק להתחייבות לשירות חף מאינטרסים, אז הח"כ לשעבר כרמל שאמה מספק נקודה נוספת בנושא: "היו בטוחים שינסו להתחשבן איתי כשאצא מהכנסת, אבל אותן חברות הציעו לי ג'ובים", סיפר לנו. "הן מעריכות אדם שמגן על האינטרס של מי שהוא מייצג ולא סוטה לכיוון אחר. כשהן קונות ח"כ הן לא יכולות לסמוך עליו בהמשך באופן מלא". לכנסת החדשה, אגב, נכנסו רק תשעה אנשי עסקים. יהיה מרתק לראות אם אלה ישתלבו בעתיד בחזרה במגזר השלישי או שמא ינצלו את קשריהם כדי להמשיך ולגרוף את השכר שחלקם קטפו לראשונה רק בחודש שעבר - כ־38 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות