אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח: גרמניה חייבת ליוון מיליארדי דולרים ממלחמת העולם השנייה צילום: איי אף פי

דו"ח: גרמניה חייבת ליוון מיליארדי דולרים ממלחמת העולם השנייה

השבועון הגרמני "דר שפיגל" מפרסם כי משרד האוצר היווני הזמין דו"ח סודי ממנו עולה כי סכום הפיצויים שחייבת גרמניה ליוון מספיק כדי לפתור את בעיית החוב של יוון. חישובים מוקדמים מעריכים סכום זה ב-162 מיליארד דולר - שהם 80% מהתמ"ג של יוון

08.04.2013, 18:03 | סוכנויות הידיעות

דו"ח סודי שהזמין משרד האוצר היווני מגלה כי גרמניה חייבת ליוון מיליארדי דולרים פיצוי על הנזקים שנגרמו לה במלחמת העולם השנייה. כך דיווח השבועון הגרמני "דר שפיגל". סכום הפיצויים מספיק כדי לפתור את בעיית החוב של יוון.  

קראו עוד בכלכליסט

"דר שפיגל" מצטט את כתבת השער שהתפרסמה אתמול בעיתון היווני "טו וירנה", תחת הכותרת "מה שגרמניה חייבת לנו". הכתבה המצוטטת מונה את הפיצויים האפשריים שיכולה ממשלת יוון לדרוש מגרמניה.

המחקר, שנערך על ידי קבוצת מומחים שמינה משרד האוצר היווני, התבסס על 761 תיקי ארכיון מימי מלחמת העולם השנייה. על בסיס חומרים אלו, הגיעו החוקרים למסקנה כי יוון מעולם לא פוצתה, לא על הנזק שגרמה לה גרמניה במלחמה, ולא על המלווים שאולצו היוונים להעניק לממשלת הרייך במהלכה.

קנצלרית גרמניה אנג קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל וראש ממשלת יוון לוקס פפדמוס (ארכיון) | צילום: בלומברג קנצלרית גרמניה אנג

"טו וירנה" לא נקב בסכום הפיצוי המדויק שנקבע בדו"ח, שחלקים ממנו הודלפו לעיתון, אולם חישובים מוקדמים יותר שערכו גופים ביוון מעריכים את הפיצויים שחייבת גרמניה ליוון ב-162 מיליארד יורו. סכום זה מגלם 108 מיליארד דולר שהיו אמורים לכסות את נזקי התשתית שגרם הכיבוש הגרמני ביוון, וכן 54 מיליארד יורו להחזר מלווים שהעניקה יוון לממשלת גרמניה בין השנים 1942 ל-1944.

סכום הפיצויים המשוער שווה לכ-80% מהתמ"ג הנוכחי של יוון. לו הייתה גרמניה משלמת את כולו, היה זה צעד משמעותי לקראת פתרון משבר החוב החמור בו נתונה המדינה הים תיכונית. הממשלה בברלין, מצדה, לא הראתה כל
נכונות לפתיחה מחודשת של הנושא.

כמו כן, העריך ה"דר שפיגל" כי ממשלת יוון תימנע מהצגת הדרישות לפיצויים ממשלת גרמניה, על מנת שלא לערער את יחסיה עם הספקית העיקרית של הכספים לחבילות החילוץ של האיחוד האירופי.

מנגד, הלך הרוחות בקרב הציבור היווני שונה בתכלית. על פי הדיווח, רבים מהיוונים חשים שלממשלת יוון יש "אחריות היסטורית" המחייבת אותה לדרוש את הפיצויים מהגרמנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות