אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרוגמן כוכב אופרה: באסטוניה תוצג יצירה המתבססת על ויכוח בינו לנשיא צילום: גיא אסיאג

קרוגמן כוכב אופרה: באסטוניה תוצג יצירה המתבססת על ויכוח בינו לנשיא

פול קרוגמן ונשיא אסטוניה תומאס הנדריק איבס הביעו דעות מנוגדות על צעדי הצנע במדינה. כעת עולה על הבמות אופרה שנכתבה בהשראתם

08.04.2013, 21:00 | סוכנויות הידיעות
"התמריצים הפיסקאליים צועדים בסך. החוב הציבורי עולה. פחתו את המטבע!". מילים אלה הן משהו שניתן היה לצפות לשמוע בדיון בין כלכלנים או מדינאים, ולא ממוזיקאים שעורכים חזרה לאופרה באולם קונצרטים.

אבל זה בדיוק מה שקרה השבוע, בעת שהמלחין יוג'ין בירמן הקריא את המילים הללו באולם הקונצרטים הימי־ביינימי של טאלין, בירת אסטוניה, כחלק מהאופרה "נוסטרה קולפה" (אשמתנו) שכתב. לפי דיווח של "הביזנס אינסיידר", מדובר באופרה שנכתבה בהשראת ויכוח מילולי חריף שהתנהל בקיץ שעבר בטוויטר בין הכלכלן האמריקאי חתן פרס הנובל פול קרוגמן לנשיא אסטוניה תומאס הנדריק איבס.  

קראו עוד בכלכליסט

הוויכוח פרץ לאחר שהמדינה הבלטית פרסמה נתוני צמיחה חיוביים, שהוצגו על ידי איבס כדוגמה לכך שצעדי צנע דווקא יכולים להיטיב עם הכלכלה, ולא רק לדכא אותה. קרוגמן, הידוע בהתנגדותו הנחרצת לצעדי צנע, טען באותה העת בטוויטר שלו כי נתוני הצמיחה המדוברים "הוצגו בצורה מטעה". על כך השיב איבס בטוויטר שלו בבוטות חסרת תקדים, וטען ש"קרוגמן הזחוח, המעיק והמתנשא מחרבן על המזרח אירופים ומתייחס אליהם כמו כושונים".

קרוגמן. מתנגד לצעדי צנע, צילום: גיא אסיאג קרוגמן. מתנגד לצעדי צנע | צילום: גיא אסיאג קרוגמן. מתנגד לצעדי צנע, צילום: גיא אסיאג

קרוגמן בחר שלא להישאב לוויכוח ולהמשיך אותו, ופשוט דבק בטענתו, תוך שהוא ממשיך לבקר בכירים במערכת הפיננסית של אירופה על התעקשותם למדיניות צנע. כעת חבר המלחין בירמן, יליד לטביה, לעיתונאי סקוט דיל, ויחד הם חיברו והלחינו קנטטה באורך 16 דקות המגוללת את הוויכוח בין קרוגמן לאיבס.

כשנשאל מה הקשר בין אופרה לבין ויכוחים פוליטיים על סוגיות כלכליות, השיב בירמן בחצי צחוק: "בואו נגיד את זה ככה: גם אמנים כמונו מרוויחים פחות מימון ממשלתי כשהמדינות מקצצות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות