אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע שמה את אחזקתה בכלל ביוטכנולוגיה על המדף צילום: פרקר יאנג

בלעדי לכלכליסט

טבע שמה את אחזקתה בכלל ביוטכנולוגיה על המדף

ענקית התרופות, המחזיקה ב־14% ממניות כת"ב, מבקשת 120 מיליון שקל עבור חלקה. בשנה האחרונה הפסיקה טבע שלושה שיתופי פעולה לפיתוח תרופות עם חברות פורטפוליו של כת"ב. כלל תעשיות, שותפתה של טבע לשליטה, בוחנת את רכישת המניות

09.04.2013, 07:08 | גולן חזני

חברת טבע מנהלת מגעים למכירת מניותיה בכלל ביוטכנולוגיה (14%), במה שנראה כסיום הרשמי של העניין שהביעה בחברות מו"פ ישראליות. ל"כלכליסט" נודע כי טבע פנתה לבעלת השליטה הנוספת בכת"ב, כלל תעשיות (57%) שבשליטת לן בלווטניק, והודיעה לה על כוונתה למכור את המניות ולצאת מההשקעה.

קראו עוד בכלכליסט

ככל הידוע, כלל תעשיות בוחנת את האפשרות לרכוש את המניות, ובין הצדדים החלו מגעים ראשוניים בנושא. שווי אחזקתה של טבע בכת"ב עומד על כ־120 מיליון שקל, וזה יהיה, ככל הנראה, המחיר שבו תתבצע העסקה, אם כי ייתכן שבדיסקאונט מסוים. עם זאת, עדיין לא ברור אם הרוכשת תהיה כלל תעשיות בסופו של דבר, ומה האפשרויות של טבע אם כלל תעשיות תחליט שלא לרכוש את המניות. במקרה כזה נראה כי האפשרות המעשית תהיה הפצה של המניות בשוק, בדיסקאונט משמעותי. אתמול עלתה מניית כלל ביוטכנולוגיה ב־5%.

ראובן קרופיק, צילום: אוראל כהן ראובן קרופיק | צילום: אוראל כהן ראובן קרופיק, צילום: אוראל כהן

טבע היא חברת התרופות הגנרית הגדולה בעולם ואחת מחברות התרופות הגדולות בכלל, והיציאה האפשרית מההשקעה בכת"ב אינה בשורה טובה עבור האחרונה.

טבע נכנסה לשותפות בכת"ב ב־2005, אז השקיעה 19 מיליון דולר בחברה תמורת 19% ממניותיה, לפי שווי חברה של 81 מיליון דולר לפני ההשקעה. טבע התחייבה להשקיע 6 מיליון דולר נוספים בכת"ב לצד השקעה עתידית של 25 מיליון דולר מצד כלל תעשיות. טבע קיבלה ייצוג בדירקטוריון של כת"ב ונהנתה מזכויות מיעוט מסוימות בחברה.

טבע היתה שותפה גם בחברות־בנות של כת"ב - 7% ממניות גמידה סל שפועלת בתחום תאי הגזע, 18% ממניות מדיוונד שמפתחת טיפול לכוויות ו־78% בחברת קיורטק המפתחת תרופות לטיפול בסרטן - אך היא החליטה לצאת מההשקעה בהן בסוף 2012 ובתחילת 2013. מאז כניסתו של ג'רמי לוין לתפקיד מנכ"ל טבע במקומו של שלמה ינאי מתמקדת החברה בפיתוח תרופות הקשורות לעסקי הליבה שלה, במערכת הנשימה, בבריאות האשה ובטרשת נפוצה, כמו גם בתרופות לטיפול בכאב. כפועל יוצא מכך החליטה טבע להפסיק את ההשקעה בחלק נכבד מהמיזמים המשותפים שלה בישראל, ובהם שיתופי הפעולה עם כת"ב.

טבע עדיין לא החליטה האם למכור את אחזקתה בחברה־בת אחרת של כת"ב, אנדרומדה (16%), שפועלת בתחום הסוכרת. מטבע נמסר בתגובה כי החברה איננה מגיבה לשמועות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות