אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד מנסה להרגיע את הסטודנטים: "לא אפגע בכם" מיקי נועם אלון

לפיד מנסה להרגיע את הסטודנטים: "לא אפגע בכם"

לפיד הגיב למחאה בעקבות הדיון אתמול, עליו דווח כי בכירי האוצר התריעו בו בפני יו"ר התאחדות הסטודנטים ששכר הלימוד יעלה: "הוכרזה מלחמה נגד קיצוץ שמעולם לא היה"

09.04.2013, 12:31 | תומר אביטל וחן פונדק

"אילו חשבתי שהולכים לפגוע בסטודנטים הייתי נוסע אלי הביתה כדי להפגין נגד עצמי בעצמי", כך כתב שר האוצר יאיר לפיד בפייסבוק בעקבות הפרסומים על העלאת שכר הלימוד.

קראו עוד בכלכליסט

בפוסט כתב לפיד: "סטודנטים יקרים, עושים עליכם סיבוב. למה סיבוב? כי קמתי היום בבוקר והתברר לי שהוכרזה מלחמה נגד קיצוץ שמעולם לא היה. כשבאתי לאוצר הבטיחו לי שיהיו לא מעט ספינים, אבל זה כבר מגוחך. איש לא החליט להעלות את שכר הסטודנטים, אין שום אולטימטום באוויר, ואילו חשבתי שהולכים לפגוע בסטודנטים הייתי נוסע אלי הביתה כדי להפגין נגד עצמי בעצמי".

יאיר לפיד. "איש לא החליט להעלות את שכר הסטודנטים", צילום: עטא עוויסאת יאיר לפיד. "איש לא החליט להעלות את שכר הסטודנטים" | צילום: עטא עוויסאת יאיר לפיד. "איש לא החליט להעלות את שכר הסטודנטים", צילום: עטא עוויסאת

לפיד עוד כתב בפוסט "אז למה נציגי התאחדות הסטודנטים פרסמו את זה? כדי שאני אאלץ להכחיש ואז הם יוכלו לומר שהם כופפו אותי. זה קצת עצוב שדווקא נציגי הציבור הכי צעיר במדינה משתמשים בטריקים של הפוליטיקה הכי ישנה".

ניתן לומר כי לפיד, במודע או לא, לא יוצא רק נגד התאחדות הסטודנטים, הוא יוצא נגד משרדו. אנשי האוצר לא קובעים את המדיניות, הממשלה היא זאת שקובעת את הגזירות. אנשי האוצר רק מציעים את האפשרויות השונות, ביניהם גם קיצוץ בהשכלה הגבוהה והעלאת שכר הלימוד. מהדברים עולה כי לפיד, כנראה בגלל מחאת הסטודנטים בדף שלו במהלך היום, מאותת למשרדו שהגזירות על הסטודנטים לא רלוונטיות, כפי שכתב: "כמו שאתם יודעים, התקציב הקרוב ישים את האדם העובד במרכז. לא רק את ריקי כהן, אלא גם את הבן שלה, שרוצה ללמוד הנדסת מחשבים".

הוא הסביר כי "סטודנט שעובד בעבודה זמנית ומכין את הבסיס האקדמי לחייו המקצועיים, הוא הליבה של חזון האדם העובד שאנחנו מובילים היום. הוא מעמד הביניים של מחר. הוא השדרה המרכזית שהמשק יישען עליה בעוד שנתיים או שלוש, כשהוא יסיים ללמוד וייכנס לשוק העבודה. הוא האיש שאני רוצה לעזור לו".

לפיד עוד הזהיר כי "התקציב הקרוב לא יהיה קל, וכולנו נצטרך להתגייס. אבל הוא יהיה התקציב שישים – בפעם הראשונה – את מעמד הביניים במרכז. וגם את מעמד הביניים של העתיד".

הפוסט עלה לאחר שמספר סטודנטים מחו בדף הפייסבוק של לפיד על העלאת בשכר הלימוד. זאת לאחר שסגן הממונה על התקציבים התריע אמש (ב') בפני יו"ר התאחדות הסטודנטים כי בכוונת האוצר להעלות את שכר הלימוד. אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים יצא נסער מפגישה עם האוצר ומיהר לחלוק את מחשבותיו עם כלל חבריו הסטודנטים בעמוד הפייסבוק שלו: "כרגע סיימתי פגישה עם נציג האוצר שהציב לי אולטימטום: או שנכנסים למשא ומתן על גובה שכר הלימוד או שמקצצים בתקציבי ההשכלה הגבוהה ומעלים את שכר הלימוד באופן חד־צדדי. ואני תוהה - איך זה משתלב עם ההבטחה של שר האוצר ל'עשור החינוך'?".

ח"כ איציק שמולי מסר בתגובה על הסטטוס של לפיד: "מוטב ששר האוצר יחזק את הקשר עם הפקידים שלו באגף התקציבים שאולי מנסים לנגוס בסמכויותיו ולהציע תוכניות במקומו. האשמה כאילו הדברים הומצאו פשוט מקוממת. האולטימטום אכן הוצב לסטודנטים אמש ומי שעושה כאן סיבוב זה האוצר. אני עצמי מכיר היטב את תוכנית המגירה הזו של האוצר".

התאחדות הסטודנטים מסרו בתגובה: "שמחנו לראות את ההתחייבות של שר האוצר לשמירה על ציבור הסטודנטים ועל מערכת ההשכלה הגבוהה. לצערנו, אתמול בפגישה הוצג בפנינו האולטימטום או שנסכים להעלאה בשכר הלימוד או שיהיה קיצוץ כואב בתקציב ההשכלה הגבוהה. כסטודנטים, אנו יודעים שציבור הסטודנטים מספיק חכם כדי לא ליפול לספינים. אנו קוראים לשר האוצר לשבת עם הפקידות הבכירה שלו ולהביע גם בפניהם את החשיבות שבשמירה על הסטודנטים ואת התחייבותו שלא יהיה קיצוץ בשום אופן במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות