אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים אורון פספס מענק הסתגלות של רבע מיליון שקל צילום: גיא אסייאג

בלעדי לכלכליסט

חיים אורון פספס מענק הסתגלות של רבע מיליון שקל

אורון פרש בגיל 71 והתקנות קובעות כי ח"כ שפרש אחרי גיל 70 לא זכאי למענק. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן קורא לקצץ את שכר הח"כים

10.04.2013, 07:00 | תומר אביטל

חיים (ג'ומס) אורון, שכיהן כחבר כנסת מטעם מרצ, הפסיד מענק הסתגלות בגובה 250 אלף שקל. כך נודע ל"כלכליסט". אורון עזב את הכנסת מיוזמתו ב־2011 לאחר 23 שנות כהונה. אורון נחשב לנבחר ציבור שהיה בעל ידע מעמיק במגוון נושאים, לחם בשלל גזירות מספסלי האופוזיציה והיה חסין ללחצים. הוא כיהן כשר החקלאות וכחבר בוועדת הכספים במשך 20 שנה, בכהונה שזכתה להערכה רבה על ידי גורמים באופוזיציה, בקואליציה ובמשרדי הממשלה כאחד.

לפי החוק, ח"כים לשעבר שכיהנו יותר משנה זכאים למענק הסתגלות המורכב ממשכורת לכל שנת כהונה ומוגבל עד לשש כהונות. מדובר בכרבע מיליון שקל לנבחר ציבור ששירת יותר משש שנים, דוגמת ג'ומס. אבל יש כמה סייגים למתן המענק, ובהם מניעתו מח"כ שחדל לכהן מעל גיל 70. אורון פרש יומיים לפני יום הולדתו ה־71, ולכן רבע מיליון השקלים נמחקו לחלוטין. בנוסף רכבו של אורון נלקח ממנו ביום בו מילא טופס טיולים יוצא, והועבר למחליפתו בכנסת מטעם מרץ זהבה גלאון. כתוצאה קושש אורון אחר טרמפ בחניון הכנסת ביומו האחרון. הקולגה, הח"כ לשעבר שי חרמש (שכהונתו אגב הסתיימה בגיל 69) עצר לו והסיע אותו לביתו בקיבוץ להב.

חיים אורון, צילום: אוראל כהן חיים אורון | צילום: אוראל כהן חיים אורון, צילום: אוראל כהן

"בניגוד לביקורות הפופוליסטיות, נוהלי הפרישה לח"כים הם נחותים ובעייתיים", הלין גורם בכנסת בעקבות החשיפה. לדבריו, "היום יש הרבה עסקנים שלמדו משפטים או מדע המדינה למשל ואין להם באמת מקצוע, בגלל זה הם משתלבים אחר כך אצל הטייקונים. למעשה רבים מהם לא צברו דבר שלא נהוג בשוק הפרטי, דוגמת פנסיה וקרן השתלמות".

אורון, שמכהן היום כיו"ר מפעל דולב שבבעלות קיבוצים דביר ולהב, אישר את הפרטים. לדבריו, "אף אחד לא עדכן אותי בדבר הסייג. לדעתי זה לא בסדר, אבל לא דיברתי כי לא צריך לרחם עליי. אני לא רק מסתדר אלא גם מתנדב בהרבה מקומות. אבל לא יכול להיות שאנשים כמו פואד לא יקבלו הסתגלות".

הפנסיה של אורון מהכנסת עומדת אגב על 20 אלף שקל, אך הוא זכאי לדמי קיום מהקיבוץ בסך 4,000 שקל בלבד לחודש. ההפרש בין הסכומים זורם לקופת הקיבוץ.

בתוך כך, יו"ר סיעת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן פנה אתמול בבוקר בפייסבוק לח"כים "בבקשה שנוותר כולנו על 10% משכרנו, מעכשיו ועד לסוף שנת 2014".

ליברמן הציע לקצץ בשכר הח"כים והשרים עד סוף 2014 והוסיף כי "אנו מקווים שרה"מ, יו"ר הכנסת ושר האוצר יתמכו בהצעה, ומעבר לחיסכון התקציבי ניתן גם דוגמה אישית בתקופה לא קלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות