אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד לא ידע על הפגישה בין האוצר לרשטיק בנושא שכר הלימוד צילום: אלכס קולומויסקי

לפיד לא ידע על הפגישה בין האוצר לרשטיק בנושא שכר הלימוד

שר האוצר עודכן רק היום בנושא הפגישה שהתקיימה. רשטיק: אנחנו עם היד על הדופק

09.04.2013, 21:22 | חן פונדק

שר האוצר יאיר לפיד לא ידע על הפגישה אתמול בין בכירי האוצר ליו"ר התאחדות הסטודנטים. פגישה של 40 דקות, רובה ידידותית, בין יוני רגב, סגן ראש אגף התקציבים, ויו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק עוררה סערה רבה, שגרמה ללפיד לזמן את רגב לשיחה.

קראו עוד בכלכליסט

בשיחה ביקש לפיד להתעדכן על תוכן השיחה שעומדת במחלוקת. לפי לשכת לפיד, השיחה לא נועדה להוות אזהרה או פיטורין לרגב, אלא רק שיחת עדכון. טרם השיחה, לא היה מודע לפיד שיש דיונים בנושא שכר הלימוד.

אתמול פרסם רשטיק בפייסבוק שלו כי בשיחה שזומן אליה למשרד האוצר הוצב לו אולטימטום – להסכים להיכנס למשא ומתן בנושא העלאה בשכר הלימוד, או ששכר הלימוד יעלה ויהיה קיצוץ בהשכלה הגבוהה.

יאיר לפיד, צילום: עטא עוויסאת יאיר לפיד | צילום: עטא עוויסאת יאיר לפיד, צילום: עטא עוויסאת

היום כתב לפיד בפייסבוק כי "אילו חשבתי שהולכים לפגוע בסטודנטים הייתי נוסע אלי הביתה כדי להפגין נגד עצמי בעצמי".

נושא העלאת שכר הלימוד אינו חדש והשנה, ללא קשר לממשלה אמור לעלות לדיון זאת בעקבות העובדה שההסכם להקפאת שכר הלימוד מסתיים.

לפי ח"כ איציק שמולי עוד בתקופת הכנת התוכנית הרב שנתית ב-2010 רצו באוצר לדון בנושא העלאת שכר הלימוד, אך הוא סירב לכך בתור יו"ר התאחדות הסטודנטים.

לעומת זאת יו"ר הות"ת, פרופסור מנואל טרכטנברג, והמנטור של לפיד בענייני מקרו כלכלה, אמר היום בפגישה סגורה בלשכתו כי "לא היה אולטימטום של האוצר על העלאת שכר הלימוד, אלא זה היה תהליך של הידברות שנמשך מספר שבועות".

לפי טרכטנברג, כל הצדדים מודעים למצוקה התקציבית ומנסים למצוא פיתרון שלא יפגע בתוכנית הרב שנתית. טרכטנברג אף שיבח את אנשי האוצר בשיחה.

יש לציין כי הפגישה בין רגב לרשטיק נעשתה ללא נוכחות של ות"ת או מל"ג – הגוף שבעצם מקשר בין האקדמיה ומשרד האוצר.

רשטיק אמר ל"כלכליסט" הערב בצאתו מפגישת החירום שארגנו חברי ההתאחדות בנושא הקיצוץ בהשכלה הגבוהה, כי "רגב אמר לי שאין ברירה צריך לעלות את שכר הלימוד. אפשר לעשות את זה במשא ומתן או לא".

לפיד כזכור האשים את התאחדות הסטודנטים בשימוש בפוליטיקה ישנה בכך שהם יצאו בפייסבוק. אבל רשטיק לא כועס: "סטאטוס בפייסבוק זה חשוב, וכל הכבוד. אבל נהיה ערים לכך שיעמדו בהתחייבויות, עד שתקציב המדינה ייחתם ותשלומי שכר הלימוד ישלחו לסטודנטים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לנערי האוצר ...
את הכסף, נערי אוצר יקרים (תרתי משמע). חפשו תחת פנס אחר. לא ממיסוי הסטודנטים התפרנים תבוא לכם הישועה. אם אתם רוצים רעיונות, אז הנה לכם: מס רכוש על החזקת נדל"ן. פטור מהמס הזה רק לאלה שמתגוררים בעצמם בפועל בנכס. המס הוא לא רק על נכסים בנויים אלא גם על קרקעות. הבה ונעשה חשבון קטן: נניח 1200 ש"ח לשנה על נכס למיגורים שלא משמש לשימוש עצמי, 4800 ש"ח לשנה על נכס למיגורים ריק, 600 ש"ח לשנה על נכס בבניה פעילה, 12000 ש"ח לשנה על נכס מסחרי (בממוצע, לפי שטח העסק) אז נניח יש 3,000,000 דירות שלא לשימוש עצמי: 3.6 מיליארד ש"ח לשנה נניח יש 100,000 דירות ללא שימוש: 480 מיליון ש"ח לשנה. נניח יש 100,000 דירות בבניה/הליכים: 60 מיליון ש"ח. נניח יש 1,0000,000 נכסים מסחריים לא חקלאיים: 12 מיליארד ש"ח אז מה קיבלנו: 16 מיליארד ש"ח. בערך שליש מהגרעון ואפשר לגבות את זה בשיא הקלות. הסכומים שהובאו ממוצעים. יש לפלג אותם לפי שטח הנכסים, כך שעל נכס עם שטח קטן יושת מס קטן ועל נכס עם שטח גדול יושת מס גדול ...
סתם אזרח  |  10.04.13
2.
לו הייתי עושה טעות כזו במו"מ עסקי הייתי מפוטר
אין סיבה שבכירי או זוטרי האוצר יזכו לחסינות. ניסיתם להפעיל אולטימטום שלא על דעת השר הממונה - קחו תחפצים ולכו הביתה. כל מנהל בישראל יודע לשמור על החברה שלו. רק על הקופה הציבורית נותנים לכל פקיד להשתולל ולהזיק...
מנהל זוטר , חברה פרטית  |  09.04.13
לכל התגובות