אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פישר: "מאז הודעתי על פרישתי היה זמן לבחור כבר מחליף" צילום: אוראל כהן

פישר: "מאז הודעתי על פרישתי היה זמן לבחור כבר מחליף"

בכירי המשק הגיעו לתיאטרון גשר לצפייה בהצגה "כפר". נגיד בנק ישראל התייחס לאי בחירה של יורש: "הם כרגיל מתמהמהים"

11.04.2013, 16:13 | ארי ליבסקר

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הודיע כבר בסוף ינואר כי יפרוש מתפקידו בחודש יוני אחרי 8 שנות כהונה. בינתיים לא נמצא לו מחליף. השבוע הגיעו בכירי המשק לתיאטרון גשר לראות את "כפר של יהודע סובול. מיד אחר כך פגשתי את פישר, שאמר לי, באנדרסטייטמנט אופייני: "תראה, היה להם כבר הרבה זמן לבחור נגיד חדש, מאז שהודעתי להם שאני פורש, אבל הם כרגיל מתמהמהים".

העלאההחוזרת של "כפר" היתה בתירוץ של 65 שנה למדינה. ברוח הזאת, להצגה הראשונה הוזמן הנשיא שמעון פרס על תקן אורח הכבוד. אוהל מהודר הוצב בכניסה, ובחלל הסטרילי, הממתין לנשיא, מצאתי בינתיים את אהוד אולמרט מנשנש מתאבנים. אחר כך, באולם, אולמרט - מהפוליטיקאים בהווה ובעבר הנצפים ביותר באירועי האלפיון - התיישב ליד ידידו הקרוב אלפרד אקירוב.

אורחים רבים אחרים, ידידי גשר ותיקים, התיישבו במקומות הקבועים שלהם. כך פגשתי באולם את ברונו לנדסברג, את מורי ארקין, מצטרף חדש לרשימת המיליארדרים של "פורבס", ואת סמי סגול, שקנה את הפנטהאוז האולי־הכי־יקר־בארץ, במגדל בארי־נהרדעא בתל אביב, ומחכה בכיליון עיניים לתום השיפוצים. "אני מאוד מתרגש", הוא אמר לי, "אני עוד לא יכול לספר איך זה לחיות במרכז העיר, אבל זה ודאי יהיה נחמד".

שמעון פרס וסטנלי פישר, צילום: אוראל כהן שמעון פרס וסטנלי פישר | צילום: אוראל כהן שמעון פרס וסטנלי פישר, צילום: אוראל כהן

לפני שהתיישבתי פגשתי את עידו דיסנצ'יק, יו"ר ועדת ההשקעות של כלל ביטוח. שאלתי אותו למה נוחי דנקנר לא מכר את החברה לרונן טוב ושותפיו, ודיסנצ'יק אמר: "כנראה זו לא היתה הצעה טובה מספיק, ונוחי רצה יותר כסף". שאלתי אם מתישהו דנקנר כן ימכור, והוא אמר: "אני בטוח שכאשר לא תהיה לו ברירה הוא ימכור ואפילו יירד במחיר". אחר כך דיברנו על התספורות, ודיסנצ'יק לא הבין למה כולם מתקוממים: "זאת השיטה והכל נעשה בצורה חוקית. כשהטייקונים הרוויחו כולם נהנו. גם בארצות הברית זה מה שקורה, אבל פה בארץ לא כל כך אוהבים את זה. מי שקנה אג"ח הסתכן וידע שאין ערבויות, אבל אני בטוח שכל אלה שלא יחזירו ויעשו תספורת יתקשו לגייס כסף בפעם הבאה". ואני חשבתי על הגיוס הקרוב של אילן בן־דב, ותהיתי מה הסיכוי שדיסנצ'יק צודק.

אלפרד אקירוב, צילום: אוראל כהן אלפרד אקירוב | צילום: אוראל כהן אלפרד אקירוב, צילום: אוראל כהן

אחר כך צפינו כולנו ב"כפר", מופת של כתיבה, בימוי ומשחק, על קורותיהם של חלוצים בכפר ארץ־ישראלי כלשהו, בין הבגידות, היצרים והמאורעות ההיסטוריים. זה היה תיאטרון מצוין, אבל מתרפק על קונצנזוס (יחסי), ואני ניצלתי את ההפסקה כדי לתהות מה היה קורה, למשל, אם הכישרונות הווירטואוזיים של גשר היו מעלים מחזה שנקרא "הפרטה", המתאר כיצד חולקו נכסי המדינה לבעלי ממון. הרי התפרקות לא אמורה להיות האג'נדה המרכזית של אמנות ותיאטרון.

אחרי ההרהורים שוחחתי עם ישראל מקוב, יו"ר עמותת הידידים של התיאטרון ומנכ"ל טבע לשעבר, על התרופה החדשה של ביוג'ן שקיבלה כעת את אישור ה־FDA ונחשבת מתחרה רצינית של הקופקסון. להבדיל מהאנליסטים, מקוב סירב להתרגש: "גם בתקופתי היו מתחרים לקופקסון וזה לא גרם להפסדים או לירידה משמעותית ברווחים, מה גם שהתרופה החדשה לא משיגה את אותן תוצאות כמו הקופקסון. כך שאני ממש לא מודאג. טבע תמשיך לגדול".

טובה וסמי סגול, צילום: אוראל כהן טובה וסמי סגול | צילום: אוראל כהן טובה וסמי סגול, צילום: אוראל כהן

דן פרופר, יו"ר אסם, סיפר לי שבפסח "המכירות אצלנו לא ירדו לעומת השנה שעברה. דווקא היתה עלייה". פטפטנו גם על

חילופי הנגידים, על ההמתנה להחלטת נתניהו, ופרופר אמר: "אני הרי מכהן גם כדירקטור בבנק ישראל, ולכן אני אומר לך באופן ודאי שמי שקובע את זהותו של הנגיד הבא הוא ראש הממשלה ולא אף אחד אחר חוץ ממנו".

בסוף ההצגה הנשיא פרס בירך את היוצרים, השחקנים ומנהלי התיאטרון, ודיבר על ההזדהות שלו עם גיבור המחזה, הילד יוסי, שהכיר את כל מייסדי הכפר ונשאר אחרון כדי לקבור את כולם. "אף שהוא לוקה בשכלו, הוא הדמות החכמה ביותר בכל ההצגה", אמר פרס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות