אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התמלוגים שכיל משלמת למדינה - יותר מכל חברה מקבילה בעולם" צילום: סיון פרג'

"התמלוגים שכיל משלמת למדינה - יותר מכל חברה מקבילה בעולם"

מנכ"ל כיל, סטפן בורגס, אמר כי לא מתקיימות שיחות בעניין מיזוג אפשרי עם פוטאש הקנדית, אך הוסיף כי "מהלך כזה ייצור חברה חזקה יותר"; אסתר לבנון: "כיל היא דוגמה נפלאה להפרטה"

10.04.2013, 09:52 | אסף גלעם וגיא בן סימון

"התמלוגים שאנחנו משלמים ישירות לממשלת ישראל כל שנה עומד על מעל למיליארד שקל, שהם 35% מסך הרווחים של כיל שמקורם בישראל, ואנחנו צופים שזה יעלה ל-45% בשנים הקרובות", כך אמר מנכ"ל כיל, סטפן בורגס במסגרת פתיחת המסחר החגיגית הבוקר לציון 20 שנות מסחר לכימיקלים לישראל ו-30 שנה לחברה לישראל.

"זה יותר מכל חברה מקבילה בעולם. בנוסף, החברה משלמת 2 מיליארד שקל בעקיפין. מעבר לזה, הפעילות שלנו תורמת למדינת ישראל ולנגב בפרט, ואנחנו מעסיקים טובים מאוד. באופן אישי, אין לי ספק שכיל תמשיך להיות מקור גאווה לכלכלה הישראלית לשנים רבות",אמר בורגס.

לפני הטקס אמר בורגס בראיון ל"בלומברג", כי "לא מתנהלות שיחות למיזוג כיל עם פוטאש, למרות שמיזוג ייצור חברה חזקה יותר". 

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", שר החוץ הקנדי ג'ון ביירד נפגש שלשום עם יו"ר החברה לישראל אמיר אלשטיין לארוחת צהריים במסעדת מסה ברחוב הארבעה בתל אביב, מתחת למשרדי החברה לישראל וכיל. עם זאת, בסוף השבוע הביעו המדינה וכיל את עמדתן בנושא בדיון בעניין עובדי מפעלי ים המלח בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ושתיהן טענו כי לא מתנהלים מגעים עם חברת פוטאש הקנדית על אפשרות של מיזוג בינה לבין כיל.

אסתר לבנון: "כי"ל זו דוגמא נפלאה להפרטה"

"אין ספק שאם צריך להסתכל על דוגמא נפלא להפרטה, זו כימיקלים. איך לוקחים חברה ממשלתית, והופכים אותה לחברה בינלאומית שנלחמים על השליטה שלה" הצהירה אסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה בתל אביב.

אסתר לבנון מנכ"ל הבורסה , צילום: בלומברג אסתר לבנון מנכ"ל הבורסה | צילום: בלומברג אסתר לבנון מנכ"ל הבורסה , צילום: בלומברג

"אם כימיקלים לישראל תפסיק להית ישראלית, היא תפסיק להיות במדדים ומחזורי המסחר ייפגעו", הדגישה לבנון את אחת ההשפעות השליליות שעלולות להיות לעסקת רכישת כיל על ידי ענקית הדשנים הקנדית. "הנזק יהיה למדינה אך יש לזה פתרונות. כמובן, לא נתנגד אם פוטאש תבוא להיסחר בישראל", סיכמה.

עקיבא מוזס, מנכ"ל כי"ל היוצא פירט את תועלת הפרטת החברה, הן לחברה והן למשקיעים הישראלים "אחרי שנים רבות, לפני יותר מ-20 שנה החליטת מדינת ישראל על הפרטת כיל, אחרי התלבטויות לא קלות עם שאלות רבות. בסופו של יום כיל הופרטה בכמה שלבים, ובתהליך הדרגתי שארך 10 שנים.

"באותה העת חשבו שהמחיר היה גבוה מדי, כשמחיר החברה נותר באותה רמות כ-10 שנים, והודגש על ידי הכשלון להירשם לבורסות אחרות למסחר. מאז החברה עברה דרך כבירה, כשהיא משמשת דוגמא לחברות מקבילות בעולם, ולחברות בכלל בישראל. רק אחרי ההפרטה יכלנו באמת להפוך לחברה בינלאומית", הוסיף מוזס. "ההפרטה אפשרה לנו ליצור שווקים חדשים בעולם. הזינוק במניית כיל תרם לציבור הישראלי, ישריות ובעקיפין דרך קרנות הפנסיה וקופות הגמל, לחוסכים ומשקיעים בישראל".

עקיבא מוזס , צילום: אוראל כהן עקיבא מוזס | צילום: אוראל כהן עקיבא מוזס , צילום: אוראל כהן

סטפן בורגס הוסיף, כי "כיל היא חברה הרבה יותר טובה כיום מאשר היא היתה ב-1992". בורגס סימן את העתיד המזהיר לדעתו הצפוי לכיל, עקב גידול בביקושים בעולם, יחד עם דגש על שמירה על איכות הסביבה. "האפשרות שלנו לגדול תלויה גם בפיתוח מוצרים חדשים מעבר לאשלג. עוד מו"פ. זה נשמע פנטסטי, אבל יש לזכור שיש לנו אתגרים רבים. הגענו לצומת דרכים.

רותם אמפרט - "מהמפעלים היקרים בעלויות ייצור"

"פעילות ייצור הפוספטים שנו במפעל ברותם היא בעלת עלויות תפעול מהגבוהות בעולם", הוסיף בורגס. "על מנת להתמודד עם התחרות העולמית, עלינו להוזיל עלויות ולהגדיל תפוקות. אנחנו מוכנים להשקיע מיליוני דולרים רבים, אך הבעיה היא שברותם יש פוספסטים רק לעוד 10 שנים, שזה טווח זמן קצר בעסק הזה. הפתרון היחיד הוא קבלת הרשיון לכרות בשדה בריר, זהו הדבר היחיד שיבטיח את המשך הפעילות למשך שנים רבות, לטובת החברה, ולטובת העובדים, האזור ומדינת ישראל", אמר. 

ניר גלעד, יו"ר כיל ומנכ"ל החברה לישראל אמר: "הבורסה היא כלי נהדר להזניק את הכלכלה המקומית אם הוא מקבל תמיכה ועידוד ממשלתי. רבות מדובר על חלוקה שוויונית של העוגה, ולא מספיק על הגדלת העוגה שתגדל רק אם תהיה צמיחה. הסיטואציה של התקופה האחרונה מקטינה את היכולת לפעול בשוק ההון, והמספרים מדברים בעד עצמם. כמות החברות שיצאו מהבורסה תלך ותגדל.

"תוספת העושר בחברה לישראל ובכיל, הוא נחלתו של הציבור הישראלי הרחב. הציבור בישראל הוא המחזיק הגדול ממניות כיל, וכך שמרבית העושר הועבר לציבור. חבל ששוכחים להזכיר זאת. כיל מייצגת 1.5% מהתלג של ישראל, ו-20% מהתלג של הנגב", הוסיף גלעד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות