אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עונת הטקסים צילום: יוסי זליגר

עונת הטקסים

האם תפקידו של צה"ל למנוע שואה נוספת או להגן על המדינה? ולמה השוקולד מתאים להחליף את הבשר בתפקיד המאכל הלאומי ביום העצמאות

11.04.2013, 09:57 | תמי ארד
החיבור שמרבה לעשות ראש הממשלה בין השואה לגרעין האיראני, וההכרזות הבלתי מפוענחות של קים ג'ונג און הדיקטטור מקוריאה הצפונית, העמידו את יום השואה השנה, לכאורה, באור אקטואלי. דומה היה שהרמטכ"ל, בעומדו בראש מצעד החיים באושוויץ, מדגיש עוד את תפקידו של צה"ל במניעת שואה נוספת. טעות. תפקידו של הצבא הוא להגן על המדינה. תפקידה של המדינה כחלק ממשפחת האומות הוא למנוע את השואה הבאה. דומה, אבל לא.

הרמטכ"ל בני גנץ במצעד החיים באושוויץ, צילום: יוסי זליגר הרמטכ"ל בני גנץ במצעד החיים באושוויץ | צילום: יוסי זליגר הרמטכ"ל בני גנץ במצעד החיים באושוויץ, צילום: יוסי זליגר

גיוסו המסיבי של צה"ל לתוך מנגנון הטקסים התעשייתיים המולאמים הפך את מצעד החיים ברשות הרמטכ"ל לאירוע ספורטיבי עם פרסומות. עובדי בנק לאומי, שזכו לנסוע לפולין על חשבון הבנק, השתרכו אחרי הרמטכ"ל וחיילי צה"ל עם השלט של בנק לאומי. לרגע נדמה היה שהאבל הופרט על ידי הבנק, ובהמשך תוך כדי צעידה הולאם על ידי צה"ל. לטקסי יום השואה חשיבות חינוכית ואמוציונלית והם חלק מעיצוב הזיכרון הקולקטיבי, אך ברבות השנים הם הפכו לאירועים פומפוזיים עמוסי דברת בשם הניצולים.

מאידך, קולותיהם של הניצולים נשמעים שם במשורה. כדאי אולי להפריט את הטקס המכונה "לכל איש יש שם", שנערך בכנסת. הנשיא, ראש הממשלה וחברי הכנסת המזכירים את קרובי משפחתם שנספו, יכולים להקריא מעל הבמה המכובדת גם שמות של "סתם" נספים שלא זכו להקים צאצאים שהגיעו לכנסת ישראל, שהרי מהו תפקידה של הכנסת?

בשבוע הבא נצלול ליום הזיכרון, ובצאתו נמריא ליום העצמאות בנסיקה חדה שנקבעה על ידי הכנסת הראשונה, שחיברה את יום הזיכרון ליום העצמאות כתאומים סיאמיים עם לב אמביוולנטי. האירוע הרשמי שחותם את יום הזיכרון הוא טקס הדלקת המשואות המסורתי, שבסיומו הלב הדואב ממריא אל על ומשתחרר בעליצות קורנת בהתפוצצותם הססגונית של הזיקוקין במרחבי הרקיע הירושלמי. הסיום הלא רשמי של יום הזיכרון הוא בצהרי היום. אלה השעות שבהן הבשר אוזל בחנויות.

הרעיון של מיקי חיימוביץ' להיפרד מהסמל הקרניבורי של יום העצמאות תוך כדי תרומה קטנה לכדור הארץ והעלאת תוחלת החיים של התרנגולות והעגלים מעורר השראה, אולם כדי לבנות מחדש את סמל החג צריך למלא את החלל שייווצר עם היעלמותם של ניחוחות המנגלים. התפיסה שתובא כאן לראשונה מהפכנית. התנאי להטמעתה בציבור הוא שיתוף פעולה של כלל הרשויות, ובנוסף נדרשת דוגמה אישית של נבחרי הציבור וכמובן התגייסות מלאה של הצבא.

התוכנית היא להחליף את הבשר בשוקולד. למה שוקולד? הצבע של השוקולד מזכיר את העוגמה של יום הזיכרון, את האדמה שעליה אנחנו מגנים, והמתיקות מזכירה את יום העצמאות. חוץ מזה אין לנו חג שמאופיין בשוקולד פרט לימי הולדת, והרי יום העצמאות הוא יום ההולדת הציבורי שלנו. להצלחת המהפך חשוב שהתהליך יהיה מסודר. הרעיון הוא שכל אזרח יחליף את המנגל שברשותו בערכה לפונדו שוקולד. אפשר לנצל לצורך העניין את תחנות חלוקת מסכות המגן, כך שאין צורך להקצות תקציב להקמת תחנות חדשות, והחיילים שלומדים במהירות מתודות חדשות יעבירו לציבור את תורת הפונדו. ותדע כל אם עברייה.

הרמטכ"ל בני גנץ בטקס מצעד החיים באושוויץ
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות