אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלישייה מנצחת

שלישייה מנצחת

שיתוף פעולה בין הממשלה, המגזר העסקי והמגזר השלישי יכול לסייע לבעיית הפערים החברתיים בישראל

12.04.2013, 09:04 | חנה דורסמן
מערכת הבחירות והמו"מ הקואליציוני הסיטו את הדיון הציבורי מנושאי הביטחון והתהליך המדיני לנושאים הנוגעים לאיכות חייהם של אזרחי המדינה. המחאה החברתית של קיץ 2011 כבר הוכיחה כי הציבור בישראל מעוניין להתמודד עם נושאים פנימיים, ואינו מוכן לעצום עיניו מול סוגיות חברתיות שדורשות תיקון.

בין האתגרים העומדים לפתחה של הממשלה החדשה נמצאים הפערים הסוציו-אקונומיים הרחבים הקיימים בחברה הישראלית. פערים אלו, בין הגבוהים בעולם המערבי, הם בין היתר פועל יוצא של פערים חינוכיים ניכרים בין אוכלוסיות מבוססות לבין אוכלוסיות מעוטות יכולת. דווקא פרסום תוצאותיהם המרשימות של תלמידי ישראל במבחני טימס ופירלס הבינלאומיים בשנת 2011, חשפו את עומק הפערים בין שכבות האוכלוסייה. על הממשלה החדשה מוטל, בין היתר, להמשיך ולמצוא פתרונות מציאותיים לבעיית הפערים החינוכיים כחלק מההתמודדות עם אי-השוויון.

שותפות תלת מגזרית היא כלי ראוי לטיפול בבעיה זו. הקטרים המובילים לצמצום פערים בחינוך בישראל הם כמובן הממשלה ומשרד החינוך – אך לאור המצב הנוכחי, שינוי משמעותי דורש חשיבה ופעולות יצירתיות לא רק מטעם הקטרים המובילים, אלא גם מהקרונות השונים ברכבת – המיוצגים על ידי המגזר העסקי והמגזר השלישי (עמותות וארגונים ללא כוונת רווח).

תלמידים. תוצאות המבחנים חשפו את עומק הפערים, צילום: טל שחר תלמידים. תוצאות המבחנים חשפו את עומק הפערים | צילום: טל שחר תלמידים. תוצאות המבחנים חשפו את עומק הפערים, צילום: טל שחר

בשותפות תלת מגזרית המיושמת כראוי יש היגיון בריא עקב הערכים המוספים שכל מגזר מביא איתו לשולחן. הלגיטימציה, המשאבים הכספיים והניהוליים, יכולות ההנעה והגמישות המחשבתית שמביא עמו המגזר העסקי, מתמזגים היטב עם הערכים, המנגנונים, הניסיון החינוכי והידע המקצועי של המגזר השלישי והציבורי.

צמצום פערים חינוכיים אינו מתבטא רק בשיפור ציונים והישגים פדגוגיים, אלא גם בהכנה להתמודדות עם אתגרי המאה ה-21. שותפות תלת מגזרית שפועלת לקידום החינוך חושפת ילדים ובני נוער לתחומי ידע חדשים ולאנשים ערכיים המהווים מקור להשראה. יחסי הגומלין של עמותות בתחום החינוך עם המגזר הציבורי ועם חברות מהמגזר העסקי יוצרים אווירה שמקדשת השקעה ויצירתיות ומשנה לא רק ציונים, אלא גם עמדות ונורמות התנהגות. זוהי אווירה של שיתוף פעולה שמחלחלת לילדים ומלמדת אותם, בין היתר, את כוחה של הסינרגיה למען מטרת-העל.

אחד המסרים המשמעותיים ביותר של מערכת הבחירות האחרונה הוא שאזרחי ישראל משתוקקים להיות מעורבים בהתוויית עתידם. אחת הדרכים למימוש מסר זה היא ליצור את התשתיות המתאימות בתחומים חברתיים משמעותיים שבהם יכולים האזרחים לתרום את חלקם לעיצוב עתידה של החברה הישראלית. בפועל, שילוב הידיים של עמותות ומלכ"רים בתחום החינוך יחד עם הנהלות ועובדים מן המגזר העסקי ומערכת החינוך הפורמאלית יכול להביא לשינוי ממשי בשטח. 

הכותבת היא מנכ"ל עמותת חינוך לפסגות, המפעילה 33 מרכזים חינוכיים בפריפריה. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות