אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד: "יודע שאנשים לא גומרים את החודש, אבל התיקון הוא הכרחי" צילום: עטא עוויסאת

לפיד: "יודע שאנשים לא גומרים את החודש, אבל התיקון הוא הכרחי"

על רקע גיבוש עקרונות התקציב והגזירות הכלכליות, כתב הערב שר האוצר בפייסבוק: "אני יודע שהגזירות מפחידות, אבל התיקון לא יימשך יותר מדי זמן". לדבריו, "כלכלה לא משנים ביום אחד, וגם לא בשלושה שבועות. קודם כל צריך לחזור להתנהגות אחראית כדי שלא נהפוך להיות יוון או ספרד"

13.04.2013, 19:42 | כלכליסט

"אני יודע שזה לא קל, אני יודע שהגזירות מפחידות ואנשים לא גומרים את החודש, אבל מה שאנחנו מבצעים עכשיו הוא תיקון כואב והכרחי, והוא לא יימשך יותר מדי זמן" - כך כתב הערב שר האוצר, יאיר לפיד, בפייסבוק.

ביום חמישי הציג לפיד את עקרונות התקציב בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו, והשניים סיכמו להיפגש שוב מחר (א').

האוצר הודיע שלשום כי יוטלו מסים גבוהים יותר על מוצרי מותרות, בהם מכוניות יוקרה; ואולם סעיף זה צפוי להכניס לקופת המדינה סכום לא גדול של כמה מאות מיליוני שקלים בשנה, בעוד הצורך במסים נוספים מסתכם בשנתיים הקרובות בכמעט 15 מיליארד שקל. לפיכך, הגזירות שיוטלו כבר השנה ובשנה הבאה על הציבור יהיו כואבות הרבה יותר, ויפגעו לא רק בבעלי השכר הגבוה אלא גם במעמד הביניים ובעניים.

יאיר לפיד, מיקי נועם אלון יאיר לפיד | מיקי נועם אלון יאיר לפיד, מיקי נועם אלון

בשלב זה כבר ברור שעם אישור התקציב יועלה שיעור המע"מ ב- 1%, ל- 18% - מהלך שיזרים לקופת המדינה סכום שנתי של כ-5 מיליארד שקל. בנוסף יציע האוצר להעלות את מס הכנסה ב-1% בכל מדרגות המס, החל מהמדרגה השלישית של שכר ברוטו חודשי של כ-8,900 שקל ויותר, ולהעלות ב- 1% את מס החברות. 

שר האוצר כתב עוד הערב כי "כלכלה לא משנים ביום אחד, וגם לא בשלושה שבועות. קודם כל צריך לחזור להתנהגות אחראית כדי שלא נהפוך להיות יוון או ספרד. כל מה שאנחנו עושים היום הוא חלק מתוכנית ארוכת-טווח שתביא לשינוי עומק בחינוך, בדיור, בהורדת יוקר המחיה, בשיוויון בנטל, בכל מה שחשוב לאדם העובד בישראל".

לפיד הוסיף: נהוג לומר שלישראלים אכפת רק מהכסף שלהם. אני לא מאמין בזה לרגע. הישראלים לא כועסים כי קשה להם – יום הזכרון המתקרב הוא תזכורת עצובה לכך שכבר עמדנו יחד בקשיים גדולים הרבה יותר – מה שמכעיס אותם היא התחושה שהכסף הולך למקומות הלא נכונים, ושהממשלה לא זוכרת שהיא צריכה להתייחס בחרדת קודש לכל אגורה מכספי המיסים שלהם.

"את זה בדיוק אנחנו משנים עכשיו. אנחנו מאזנים את התקציב בידיעה ברורה שזה כרוך במחיר כואב. אנחנו משנים סדרי עדיפויות למרות שאנחנו יודעים שהרגלים קשה מאוד לשנות. אנחנו מחזירים לשולחן את האחריות ההדדית ואת הצורך להיות הוגנים.

"זה ייקח זמן, אבל זה יצליח. זה יצליח מפני שנהיה נחושים וסבלניים ולא נכנע לשיח פופוליסטי וקצר-רוח. זה יצליח מפני שבמקום לחלק כספים לכל מי שקרוב לצלחת, נהיה מרוכזים באדם העובד ובצורך לשפר את חייו".

מחר צפויה הממשלה לאשר את הקמתו של קבינט הדיור, בראשות לפיד; בקבינט יהיו חברים בין השאר השרים ציפי לבני, סילבן שלום ואורי אריאל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
יאיר אנחנו סומכים עליך
אנשים חושבים שגירעון של 40 מיליארד זה כלום . אתמול הסברתי לחבר שלי( עובד נמל אילת) שבחר בביבי שכל ההפרטות שקרו זה בגלל ביבי שהיה קל לו יותר להפריט כל מיני מקומות שמרוויחים מיליראדים מאשר להילחם בשחיטויות שם ועכשיו הוא מרגיש את זה על בשרו . יאיר בקשה מימני אילך תתחיל להחמיר עונשים על שחיטויות כי לא הגוני ששר בכנסת שנתפס גונב מיליונים יקבל 5 שנים ויצא אחרי שלוש . ולא הגיוני שכל כך הרבה חברות שיש שם שחטיות ואת אף אחד זה לא מעניין לסיכום את אל קפונה הכניסו כל החיים לכלא בגלל מיסים שלא שילם מי שגונב בטוח לא משלם מיסים על הגנבות להתחיל להחמיר עונשים על העלמת מיסים ולא לעשות להם הנחה . יש עוד המון עבודה . בהצלחה ואנחנו איתך.
13.04.13
24.
בבקשה ממכם תתמכו וככה יהיה קל יותר ליאיר לעשות את עבודתו!
נראה כאילו אנשים נכנסים לאתר הזה מגיבים ולא מבינים כלום וחצי דבר בכלכלה. אז בואו אני יפתח לכם את העיניים, אחרי גירעון שכזה אין מה לעשות חוץ מלסגור אותו בצורה מיידית! וכשאני אומר מיידית זה כמה שיותר מהר בלי פגיעה רצינית במשק. המשק יקיריי הכוונה לחברות הגדולות (שלא יהיו פיטורים), הכוונה לנדל"ן (לא רוצים קריסה בישראל). ועל הדרך גם בנוגע לגז זה שעכשיו שואבים אותו וגם בידיוק יש גירעון ענק לא אומר שצריך לבזבז את כולו צריך לפרוש אותו לאורך שנים. לסיכום: יושבים אנשים חכמים ממכם במשרד האוצר שבאמת עושים הכל למען הציבור. יאיר לא צריך להבין בכלכלה כדי להיות שר האוצר וזה היופי הוא צריך לקבל החלטות לפי ציבור הבוחרים שלו וזה מה שהוא עושה. רוב ציבור הבוחרים שלו היו באמת מאזור השרון +תל אביב, מעמד הביניים לפי ההגדרה של אדם שחי טוב אבל הוא לא עשיר. אלא ציבור הבוחרים שלו והוא משרת אותם נאמנה. בקיצור תנו לאנשים ששם לשבור את הראש שום דבר לא משתנה ביום יומיים וגם לא בשנה. אני מאמין שעד סוף הקדנציה הזו נראה את הניצנים שיאיר שתל פורחים!!
ממש לא משנה  |  14.04.13
לכל התגובות