אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אג"ח עם חשיפה לתקציב הצבא האמריקאי

אג"ח עם חשיפה לתקציב הצבא האמריקאי

משרד ההגנה האמריקאי הוא הלקוח הגדול ביותר של יצרנית הרכבים המיוחדים אושקוש, שנמצאת בעיצומה של תוכנית אסטרטגית לשיפור הרווחיות

15.04.2013, 08:06 | אריאל קורינאלדי

חברת אושקוש (Oshkosh) היא אחת היצרניות המובילות בעולם של רכבים מיוחדים וגופי משאיות. החברה נוסדה ב־1917 והיתה בין הראשונות להציג את טכנולוגיית רכיבת השטח (4X4). בעזרת רכישות התרחבה אושקוש, וכיום פעילותה מתחלקת לארבעה סגמנטים: צבאי, מתקני הרמה, כיבוי והצלה ומסחרי.

אושקוש נהנית מסינרגיה בין פעילויותיה הכוללת ספקים זהים, טכנולוגיות ותהליכי ייצור חופפים. מאפיין נוסף הוא החשיפה ללקוח בודד - נכון לסוף 2012 הגיעו כ־45% מהכנסותיה מממשלת ארה"ב ובעיקר ממשרד ההגנה. מדובר בקשר המתקיים יותר מ־80 שנה ומפוזר על פרויקטים רב־שנתיים רבים.

ג ג'יפ אושקוש ג

בשנים האחרונות סבלה אושקוש ממגמות שליליות, ובהן הפגיעה בענף הנדל"ן, צמצום הוצאות על ידי רשויות מקומיות וקיצוץ בתקציבי הביטחון. בעקבות כך הכריזה החברה ב־2011 על תוכנית אסטרטגית שאמורה להביא לעלייה ברווחיות ולפצות על המשך הירידה הצפויה בתחום הביטחוני, כשהתוכנית כוללת חידוש הצמיחה מהתחומים הלא צבאיים והגדלת נתח השוק של החברה. בנוסף, אושקוש מיישמת תוכנית התייעלות תפעולית הכוללת קיצוץ עלויות וביצוע אופטימיזציה של תהליכי ייצור, שאמורה להביא לשיפור של כ־2.5% במרווח התפעולי עד 2015.

החוב צומצם משמעותית

בשנים האחרונות הציגה אושקוש תזרימים חזקים והתמקדה בחיזוק המאזן. רמת החוב נטו קטנה מכ־3 מיליארד דולר בשנת 2007 ל־414 מיליון דולר בסוף 2012. בעקבות כך מציגה כיום החברה יחסים פיננסיים חזקים - יחס החוב נטו להון, לדוגמה, עומד על 0.22, ויחס החוב נטו ל־EBITDA (הרווח התפעולי לפני פחת והפחתות) עומד על 0.83.

בשנת 2012 צמחו הכנסות אושקוש ב־8% ועמדו על 8.2 מיליארד דולר. החברה נהנתה מההתאוששות הכלכלית המסוימת שנרשמה בארה"ב, לצד הצורך של לקוחותיה לחדש ציוד לאחר כמה שנים של השקעה נמוכה בציוד קבוע. עם זאת, נרשמו ירידה נוספת של כ־10% בתחום הצבאי ושחיקה ברמת הרווחיות התפעולית, שעמדה על 4.5%.

סיכונים עיקריים

הסיכון העיקרי שלו חשופה אושקוש הוא העובדה שהיא תלויה בלקוח בודד - ממשלת ארה"ב. איבוד פרויקטים או המשך קיצוץ בתקציבי הביטחון עלולים לפגוע ברמת ההכנסות והרווחיות. סיכון נוסף הוא העובדה שחלק מאופי פעילותה של החברה הוא פרויקטלי ומחזורי, מה שעלול לגרום לתנודתיות בתוצאות הפיננסיות והגדלת אי־הוודאות. כמו כן, החברה חשופה לחולשת הכלכלה העולמית ולמצב תחום הנדל"ן בארה"ב, שהשפיע לרעה על יכולת לקוחות החברה להגדיל את רמת ההשקעה בציוד קבוע.

לסיכום, אושקוש מציגה מאזן חזק לצד תזרימי מזומנים גבוהים ויחסים פיננסיים מצוינים המקטינים את הסיכון שבהשקעה באג"ח שלה. לחברה יש שתי סדרות חוב של כ־250 מיליון דולר כל אחת שמועדי פדיונן הם 2017 ו־2020. בשתי הסדרות יש לחברה אפשרות לבצע פדיון מוקדם יותר (החל מ־2014 ו־2015 בהתאמה), ולפי המחירים הנוכחיים, סביר להניח שפדיון שכזה אכן יבוצע.

השורה התחתונה

אושקוש מציגה מאזן חזק לצד תזרימי מזומנים גבוהים ויחסים פיננסיים מצוינים המקטינים את הסיכונים שבהשקעה באג"ח שלה.

הכותב הוא מנהל מחלקת מחקר ביובנק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות