אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהלי העבודה של השרים החדשים

בדיקת כלכליסט

מנהלי העבודה של השרים החדשים

מי עבר משרד ביחד עם איש האמון שלו, מי נכשל במינוי הפוליטי הראשון ובאיזה משרד עדיין מחפשים מנכ"ל. כלכליסט מציג את מפת המינויים של המנכ"לים במשרדי הממשלה

15.04.2013, 06:51 | כתבי כלכליסט
תסתכלו על התמונות: אלה האנשים שהולכים לגבש את ההחלטות שישפיעו על החיים של כולנו. בקדנציה הקרובה, בשעה שהשרים יגזרו סרטים ויתאמצו לשמר את תדמיתם לקראת הבחירות הבאות, המנכ"לים שהם בחרו ייאלצו ליישם דרך אלפי ישיבות והתכתבויות את המדיניות שהונחתה עליהם.

ממשלה יעילה? מספר השרים הצטמצם אבל המנגנון נותר מנופח מבדיקת "כלכליסט" עולה כי עקב אי־סגירת משרדי ממשלה שנולדו לרוב משיקולי אגו ויעילותם מוטלת בספק, מספר הג'ובים שמהם נהנים השרים ירד ב־10% בלבד תומר אביטל, 14 תגובותלכתבה המלאה

המנכ"לים הם המוציאים לפועל המיטביים שאיתרו השרים ולכן זהותם וניסיונם מלמד בצורה נאמנה את השקפת עולמם של נבחרי הציבור. קורות החיים שהמנכ"לים הביאו עימם מצביעים ישירות על רשימת ההישגים בה ירצו השרים להתהדר בסוף הקדנציה. מאחר ומדובר במשרת אמון, אותה השר יכול לסיים בכל זמן נתון, המנכ"לים ממעטים להתווכח עימם ומזדרזים להתאים את עצמם לדרישותיהם.

גדעון סער, פנים

הביא איתו את איש האמון

שר החינוך היוצא גדעון סער העביר איתו למשרד הפנים את סמנכ"ל החינוך יגאל צרפתי. העובדה שצרפתי הוביל את יישום חוק חינוך חינם לגילאי 3–4 הספיקה לסער לראות בו איש שטח בעל יכולת ביצוע, שיסייע לו לקדם רפורמות רחבות היקף גם במשרד החדש.

יגאל צרפתי יגאל צרפתי יגאל צרפתי

השניים כבר שרטטו יעדים ראשוניים: העברת פקודת עיריות מודרנית, לעדכון היחסים שבין השלטון המרכזי למקומי, וקידום רפורמה חדשה בתכנון ובנייה. לצרפתי היכרות נרחבת עם השלטון המקומי, מתוקף תפקידו כאמון על תכנון ובנייה של מוסדות החינוך בארץ.

אורי אריאל, שיכון

גייס מומחה לבירוקרטיה

מנכ"ל משרד השיכון החדש, עו"ד שלמה בן אליהו, חוזר לתפקיד אותו עזב לפני 13 שנים. בקדנציה הקודמת שלו פעל תחת שר השיכון בנימין בן אליעזר (פואד) ולאחר מכן תחת השר נתן שרנסקי.

בן אליהו הוא בנו של הרב מרדכי אליהו ז"ל, שהיה מנהיגם הרוחני של המתנחלים וזוהה עם מתנגדי ההתנתקות. שר השיכון אורי אריאל הציג אותו כמי שיוכל להתמודד עם הבירוקרטיה בתחום הבנייה.

עו"ד שלמה בן אליהו, צילום: גיא אסייג עו"ד שלמה בן אליהו | צילום: גיא אסייג עו"ד שלמה בן אליהו, צילום: גיא אסייג

בן אליהו כיהן גם כמנכ"ל חטיבת ההתיישבות בסוכנות היהודית, תפקיד אליו מונה על ידי אריאל שרון ב־2002. החטיבה אחראית לפיתוח יישובי יהודה ושומרון, הגולן והבקעה, ובתקופתו של בן אליהו פעלה גם באזור הנגב, במטרה למנוע התיישבות בדואים על קרקעות מדינה. בן אליהו פרש כאשר החלה ההתנתקות מגוש קטיף מטעמים אידיאולוגיים.

נפתלי בנט, כלכלה

נכשל במינוי הפוליטי

שלום שלמה, מי שהיה מועמדו של שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט לתפקיד מנכ"ל המשרד, הסיר בסוף השבוע את מועמדותו, וכעת אין מועמד מוביל לתפקיד.

שלום שלמה , צילום: אפי שריר שלום שלמה | צילום: אפי שריר שלום שלמה , צילום: אפי שריר

שלמה החליט על הפרישה על רקע הביקורת שנשמעה על חוסר ניסיונו בתפקיד ניהולי. בנט הצהיר בשבועות האחרונים כי בכוונתו לעשות רפורמות במשרד הכלכלה שיהיו קשורות ליצירת תחרותיות, הסרת חסמים, הורדת יוקר המחיה והתעסוקה בישראל וכי בכוונתו למנות לתפקיד מועמד בעל יכולת לנווט את הרפורמות בסבך הבירוקרטי והממשלתי ולהביא לשינוי משמעותי בזמן קצר.

יאיר שמיר, חקלאות

הביא את החבר מהצבא

שר החקלאות יאיר שמיר צפוי להחליף את המנכ"ל הוותיק יוסי ישי ברמי כהן, מקורבו מצה"ל ומתעשייה אווירית. תחת שרביט השר והמנכ"ל החדשים צפויים להפוך את המשרד למנוע לעשיית עסקים וקידומה של ישראל מעבר לים.

שמיר הביא איש ניהול כדי ליישם את היעדים שהציב למשרד: להתניע הליכי השקה עם המגזר העסקי – מינוף טכנולוגיות עסקיות חקלאיות בחו"ל וקידום פיתוחים חקלאיים ייחודיים. המשרד התאפיין בשנים האחרונות לרוב בעמדה סקטוריאלית וניסה להגן על הכנסות החקלאיים, ושמיר מקווה למצב מחדש את המשרד בעזרת כהן ככזה שמדגיש את חוזקות ישראל בשוק החקלאי העולמי.

רמי כהן, צילום: סיגל שגב רמי כהן | צילום: סיגל שגב רמי כהן, צילום: סיגל שגב

ישראל כץ, תחבורה

רגיעה בקרוסלת המנכ"לים

השר ישראל כץ נשאר בתפקידו, וממלא מקום המנכ"ל עוזי יצחקי, שנכנס לתפקידו באפריל 2012, צפוי להמשיך ואף לקבל מינוי של קבע כבר בשבועות הקרובים.

מבחינת משרד התחבורה מדובר בבשורות מעודדות, לאחר שבקדנציה הקודמת התחלפו בו לא פחות משישה מנכ"לים. יצחקי נחשב למינוי מקצועי, שלא צפוי להיכנס לעימותים יוצאי דופן עם השר הממונה עליו.

עוזי יצחקי , צילום: אריאל בשור עוזי יצחקי | צילום: אריאל בשור עוזי יצחקי , צילום: אריאל בשור

פתיחת שוק הרכב לתחרות, בתחום הייבוא ובתחום השימוש בחלפים מוזלים, צפויים לעידוד בשל העובדה שיצחקי עסק בנושא בעבר. משימות אחרות שעומדות על הפרק הן הקמת שדה תעופה חדש בתמנע ושני נמלי ים חדשים באשדוד ובחיפה.

משה יעלון, ביטחון

לאשר תקציב ולחפש מנכ"ל

השר הנכנס בוגי יעלון החליט להשאיר את המנכ"ל המכהן אודי שני לפחות לחודשים הקרובים, עד שיאושר התקציב, בעיקר בשל הניסיון המקצועי שצבר.

אודי שני אודי שני אודי שני

גורמים במערכת הביטחון אומרים כי ההחלטה כי שני יישאר בתפקידו היא זמנית ובעוד מספר חודשים, לאחר שיאושר התקציב וענייני המשרד יתייצבו, ירצה יעלון להחליף את שני באיש אמונו, האלוף במיל' דן הראל. בשלב זה מדובר בספקולציות בלבד, אולם גורמים המכירים את שני טוענים כי הוא בעצמו לא מעוניין להישאר בתפקיד עוד זמן רב.

סילבן שלום, אנרגיה

ילמד מהמנכ"ל הנוכחי

 

סילבן שלום נכנס למשרד וימשיך לכהן גם כשר השר לפיתוח הנגב והגליל ולשיתוף פעולה אזורי. המטה של משרד האנרגיה והמים נמצא רק בשלבי גיבוש ראשוניים ומקורביו של שלום מסכימים ש"עוד ייקח לנו זמן ללמוד את החומר".

כתוצאה מכך מנכ"ל המשרד שאול צמח, שליווה את השר עוזי לנדאו בארבע השנים האחרונות, יישאר בתפקידו. בינתיים נראה שיש כר לחזרה לעבודה משותפת של השניים: שלום כיהן כשר אוצר בממשלת שרון בין 2001 ל־2003, ואישר את מינויו של צמח לסגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר.

שאול צמח , צילום: עמית שעל שאול צמח | צילום: עמית שעל שאול צמח , צילום: עמית שעל

גלעד ארדן, תקשורת

צריך להתחיל לחפש מנכ"ל

שר התקשורת החדש גלעד ארדן נמנע עד כה מהתבטאויות פומביות והתמקד בסבב פגישות עם בכירי משרדו ללימוד הנושאים העומדים על סדר היום.

עם כניסתו לתפקיד הזכיר ארדן שלושה נושאים בהם הוא מתכוון לעסוק: הגברת התחרות בתחום התוכן הטלוויזיוני, רפורמת השוק הסיטונאי ש תכניס שחקנים חדשים לשוק הטלפוניה הקווית ותשתית האינטרנט, והרחבת השירותים הבנקאיים שיספק בנק הדואר.

מנכ"ל המשרד עדן בר טל כבר הודיע על פרישה, וטרם מונה לו מחליף.

יעקב פרי, מדע

התלהב שהתיק כולל את תחום החלל

 

אתמול שינתה הממשלה את שמו של משרד המדע והטכנולוגיה ל"משרד המדע, טכנולוגיה והחלל". שר המדע הטרי יעקב פרי (יש עתיד) לא התקנא בעמיתו בנט והוא לא מתכוון שהשינוי יישאר סמנטי. למעשה הותרת המנכ"ל הנוכחי - מנחם גרינבלום – בתפקידו קשורה קשר הדוק להחלטה.

פרי התלהב בלשון המעטה כשגילה כי התיק שקיבל כולל את תחום החלל והחליט להפוך אותו לצלע השלישית של המשרד.

כשנכנס לתפקיד גילה פרי בנוסף כי גרינבלום הוא מומחה לתחום. שניהם לא חולקים היכרות מוקדמת, אולם פרי התרשם מכך שהמנכ"ל עמד בראש הוועדה לבחינת תכנית החלל הלאומית שבעקבותה קיבלה סוכנות החלל תקציב מוגדל של 180 מיליון שקל.

השניים מקווים להוביל בחודשים הקרובים קרב בלימה בתקציב הקרוב כדי שהתחום לא יקוצץ, להאיץ פיתוח טכנולוגיות חדישות (פרי שעמד בראשות השב"כ מאמין שהן יכולות לסייע לביטחון) ולהגדיל את ייצוא טכנולוגיית חלל.

תומר אביטל, אופיר דור, ליאור גוטמן, הדר קנה, שירלי ששון עזר, חן פונדק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות