אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "המענה למוות הוא החיים עצמם" צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו: "המענה למוות הוא החיים עצמם"

בעוד כמיליון וחצי בני אדם מתייחדים עם זכר יקיריהם בבתי העלמין, השתתפו נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל בטקס האזכרה הממלכתי בירושלים. "יום העצמאות שאנו חוגגים מדי שנה הושג בזכות לוחמינו", הדגיש ראש הממשלה

15.04.2013, 11:57 | בועז פיילר וגלעד מורג, ynet

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה נמשכים היום (ב') ברחבי הארץ. כמיליון וחצי בני אדם הגיעו מאז שעות הבוקר להתייחד עם זכר יקיריהם בבתי העלמין - 23,085 חללי מערכת הביטחון ו-2,493 נפגעי פעולות האיבה. ב-11:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות, ואחריה החלו הטקסים בבתי העלמין הצבאיים. בהר הרצל בירושלים התקיים טקס האזכרה הממלכתי במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל.

"משפחת השכול היא שבט שחוצה את כל שדרות החברה הישראלית: בנים ובנות, אבות ואמהות, אחים ואחיות, אלמנים ואלמנות", פתח נתניהו, שתיאר פגישה שערך עם ילדים שכולים. "חשבתי בליבי, הם כל כך צעירים. בטרם הספיקו להזדקף מלוא קומתם נחתה עליהם הגדיעה הנוראה של חרב השכול. הם לא זכו לחוות את אביהם ולהטמיע את אישיותו בנפשם. לא היתה להם הזדמנות להצטייד בעצותיו ובחום אבהי, שישמשו אותם בהמשך חייהם.

"הסתכלתי עליהם והשאלות הציפו אותי: כיצד יתמודדו עם תחושת החסר הנורא? עם העובדה שהם שונים מילדים אחרים? עם הכאב האיום של האמהות שלהם?

"אחד הנערים שאל אותי: 'איך אתה מתמודד עם אובדן אחיך?' השבתי בכנות: 'אינני יודע איך לייעץ למישהו כיצד להתמודד עם אובדן כזה'. 'אמא אומרת שצריך להמשיך הלאה', אמר מישהו אחר. נזכרתי בגבורתה של אמי, שאיבדה את בנה הבכור, ואמרתי לו: 'אמך גיבורה'".

  

מתייחדים עם זכר הנופלים, צילום: אלכס קולומויסקי מתייחדים עם זכר הנופלים | צילום: אלכס קולומויסקי מתייחדים עם זכר הנופלים, צילום: אלכס קולומויסקי

לדברי נתניהו, "אולי המענה למוות הוא החיים עצמם - החיים של כל אחד ואחת מאיתנו, וחיי המדינה והעם. וחיי המדינה שלנו הם דבר מופלא, שאינו מובן מאליו.אנו יודעים שלא היינו כאן בלי נכונותם של לוחמינו להיאבק על קיומנו, וללא המחיר קורע הלב של אובדן טובי בנינו ובנותינו. תמיד נזכור - יום העצמאות שאנו חוגגים מדי שנה הושג בזכות לוחמינו - אלה ששרדו את הקרבות ואלה שנתנו את חייהם".

שר הביטחון משה יעלון נשא אף הוא דברים בטקס מקביל שנערך בבית העלמין קריית שאול בתל אביב. "בנתיבי האבן הדוממים ואל מול המצבות הקרות, אשר נותרו עדות לחיים שנגדעו, אנו עומדים ומשחזרים: חוויה שהייתה ולעולם לא תחמוק מהזיכרון, טיול משותף, לימודים, שירות צבאי, אהבה ראשונה. אירועים שייתכן והיו נמחקים מהתודעה, אך המוות עיצב אותם והעניק להם ממד אחר, נצחי", אמר.

"משפחות יקרות, הפצע שלכן לעולם יתקשה להגליד. כאב חד, קבוע, ילווה אתכן כל ימיכן. המחיר ששילמתן למען המשך קיומה של מדינת ישראל הוא כבד מנשוא, בלתי נתפס. בגבורתכן, אתן מהוות סמל ליכולת העמידה של החברה הישראלית. אנו מתכנסים בכאב רב וביגון קודר בבתי העלמין, בטקסים ובעצרות הזיכרון. אנו עומדים בהם מתוך עוצמה וגדלות נפש שאין שניות להן, והן אלו אשר מהוות בסיס לקיומנו בארץ הזו", סיכם שר הביטחון.

מספר הנופלים בעת מילוי תפקידם עומד על 23,085. בשנה החולפת התווספו למניין 92 נופלי מערכות הביטחון ובכללם 37 חללי צה"ל, 12 חללי כוחות הביטחון (משטרה), ו-43 נכי צה"ל שנפטרו והוכרו כחללים. מספר החללים שמקום קבורתם לא נודע מסתכם ב-555.

מספר האזרחים שנהרגו בפעולות איבה הוא 2,493, ובהם 120 אזרחים זרים, תיירים ועובדים שנהרגו בפיגועים. בשנה החולפת נהרגו 10 אזרחים. פיגועי האיבה הותירו 2,848 יתומים, ובהם 99 יתומים משני ההורים, 976 הורים שכולים ו-799 אלמנים ואלמנות.

"בעוד יום-יומיים יקופלו הדגלים. החצוצרות יחזרו לתרועות החולין ועם ישראל יחזור לשגרת יומו", פנה הנשיא שמעון פרס לבני המשפחות השכולות במהלך טקס האזכרה אמש. "גם אתם תחזרו לשגרת יומכם, אבל זו לעולם לא תהיה דומה לזו שלנו. אתם תקומו לבוקר ובבת אחת, בחטף, נעלמה בת השחוק שליוותה אתכם כל השנים. אתם תשבו לארוחת הבוקר והכסא לידכם יהיה ריק, ולא יתמלא. זה הבן שלא יאחר לקום לארוחה. זו הבת שלא תבוא.

"אתם תשבו עם חברים בערב והם יספרו בדיחה ואתם תחייכו, כמו כולם, אבל יהיה זה חיוך מאולץ. החברים יהיו נינוחים. אתם כבר לא. דבריהם וסיפוריהם כמו יגיעו מארץ רחוקה. אתם תעברו ברחוב וידידים ותיקים ישפילו עיניהם. ואתם תבינו: קשה להם מאוד להישיר מבט אל עיניכם העצובות. אתם תשמעו קרובי משפחה, וחברים, וידידים, מנסים לומר לכם מילה והם מאבדים את המילים. כי מול פניכם ועיניכם אובדות המילים.

"אתם תסתכלו היטב על חברים שתמיד באו אליהם. תראו אותם גדלים מול עיניכם, מסיימים שירות צבאי, נישאים, מולידים ילדים, עושים קריירה מקצועית, עולים בסולם התפקידים והדרגות. מחשבותיכם ינדדו למחוזות רחוקים וחלומיים: זו הבת שלכם, זה הבן, שכבר לא יראו את אור היום. שכבר לא יהיה אב לילדים ולא יעלה מתפקיד לתפקיד ולא יתבגר. פניו יישארו תמיד צחים כשלג. והקמטים יעטרו את פניכם, לא את פניו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות