אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה: "עדיין לא ברור מי עומד מאחורי הפיגוע בבוסטון" צילום: איי אף פי

אובמה: "עדיין לא ברור מי עומד מאחורי הפיגוע בבוסטון"

נשיא ארה"ב הודה כי הממשל עדיין אינו יודע אם גורמים אמריקאים או זרים עומדים מאחורי פיצוץ המטענים, שגרמו למותם של שלושה בני אדם

16.04.2013, 19:26 | ynet
נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר הערב (יום ג') כי לממשל האמריקני עדיין לא ברור אם מאחורי הפיגוע במרתון בוסטון אתמול עומדים גורמים חיצוניים או פנימיים, או לחלופין "אדם פרטי בעל כוונות זדוניות". הוא קרא לאמריקנים לגלות ערנות, ולדווח לרשויות על כל פעילות חשודה בזמן הקרוב. בפיגוע נהרגו שלושה בני אדם, בהם ילד בן שמונה, ועוד 176 נפצעו - 17 מתוכם במצב קריטי. ynet העביר את דבריו של אובמה בשידור חי.

 

כמו בכירים אמריקנים אחרים ביממה האחרונה, אובמה הבהיר כי אף שהמניע למעשה עדיין אינו ברור, הוא נחקר כ"מתקפת טרור" לכל דבר. "בכל פעם שמשתמשים בפצצות נגד אזרחים זהו מעשה טרור", הסביר, "מה שאנחנו עדיין לא יודעים, עם זאת, הוא מי ביצע את המתקפה או למה, אם היא תוכננה ובוצעה על-ידי ארגון טרור או ארגון פנימי, או שהיה זה מעשה של אדם יחיד חורש-רעה. זה מה שאנחנו עדיין לא יודעים, ומן הסתם אנו בתחילת החקירה. ייקח זמן לברר מה קרה, אבל אנחנו נגלה זאת. אנחנו נגלה מי פגע באזרחינו ונביא אותם לדין".

 

הפיגוע במרתון בוסטון, צילום: בלומברג הפיגוע במרתון בוסטון | צילום: בלומברג הפיגוע במרתון בוסטון, צילום: בלומברג

 

"העם האמריקני מסרב לחיות תחת איום הטרור", אמר נשיא ארה"ב, "מה שהעולם ראה אתמול בפיצוץ היה סיפור של גבורה, של טוב-לב, של נדיבות ושל אהבה. רצים מוּתשים שהמשיכו לרוץ לבתי החולים הקרובים כדי לתרום דם ואלו שנשארו כדי לטפל בפצועים. חלק קרעו את בגדיהם שלהם כדי להכין תחבושות. המגיבים הראשונים שרצו אל תוך הכאוס כדי להציל חיים, הגברים והנשים שעדיין מטפלים בפצועים בבתי החולים הטובים בעולם, והסטודנטים לרפואה שמיהרו ואמרו 'כששמענו - כולנו באנו'.

"הכמרים שפתחו את הכנסיות שלהם לפגועים ולמפוחדים, והאנשים הטובים של בוסטון שפתחו את בתיהם לקורבנות המתקפה הזו ואלו שאותם היא טלטלה. אז אם אתם רוצים לדעת מי אנחנו, מהי אמריקה, איך אנו מגיבים לטרור - ככה. ללא אנוכיות, ברחמים, ללא מורא".

 

ינתיים, חוקרי ה-FBI ביקשו היום סיוע מהציבור בחקירת שני הפיצוצים בקו הסיום של המרוץ בבוסטון. "שום פיסת מידע אינה קטנה מדי", אמרו בבולשת הפדרלית, וביקשו מהאזרחים כל מידע אפשרי לגבי תמונות שאולי יובילו לקצה חוט. אף ארגון לא לקח אחריות עד כה לפיגוע. בינתיים, גולשים בטוויטר חושבים שאולי כבר מצאו את קצה החוט: בתמונה מרגע הפיצוץ בבוסטון ניתן להבחין בדמותו הקטנה של אדם המתהלך על גג הבניין הסמוך. מאז שעות הלילה נפוצה התמונה ברשתות החברתיות ובתקשורת המסורתית, ומעוררת תהיות סביב זהותו של האיש וחלקו האפשרי במעשה.

הפיגוע במרתון בוסטון, צילום: בלומברג הפיגוע במרתון בוסטון | צילום: בלומברג הפיגוע במרתון בוסטון, צילום: בלומברג

 

בתדרוך שנערך אחר הצהריים בבוסטון אמר מושל מסצ'וסטס, דוואל פטריק, כי באירוע נפגעו יותר מ-170 בני אדם, וכי מעבר לשני מטעני החבלה שהתפוצצו - לא נמצאו מטענים נוספים. הוא הדגיש כי גם היום תימשך נוכחות מוגברת של כוחות הביטחון בעיר. ראש העיר בוסטון, תומס מנינו, השתמש כמו פטריק במונח "טרור" כשהתייחס בתדרוך לאירועי אתמול. בכיר ב-FBI שדיבר אף הוא אמר כי לא ידוע על איומים נוספים הנשקפים בעקבות הפיגוע במרתו בוסטון. כשנשאל אם אדם כלשהו נמצא בחזקת המשטרה על רקע הפיגוע, סירב להגיב.

 

מהחקירה הראשונית התברר כי מטעני החבלה היו קטנים יחסית ולא נכלל בהם חומר נפץ רב עוצמה. "העובדה שהפיצוצים אירעו בסיום המרוץ עשויה להעיד כי הם לא נועדו לגרום נזק מקסימלי", אמר ל-CNN בכיר לשעבר ברשות לאכיפת החוק, שעובד כיום בקהילת המודיעין. "פיגוע כזה מעלה שאלות - למה הפצצות לא התפוצצו כאשר הקהל הצטופף כמו סרדינים בזמן שהמנצחים חצו את קו הסיום? זה אומר שלאנשים שמאחורי הפיגוע אולי לא הייתה גישה לאזור באותו זמן".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח היום תנחומים לארה"ב על הפיגוע בבוסטון. בקבלת הפנים לסגל הדיפלומטי במשכן הנשיא בירושלים,

אמר נתניהו: "יום של שמחה הפך ליום של אימה. אני שולח את תנחומינו לנשיא ארה"ב ברק אובמה, לעם האמריקני ולמשפחות השכולות. ביום הזה ובכל יום, ישראל ניצבת כתף אל כתף עם העם האמריקני".

באותו מעמד אמר גם נשיא המדינה, שמעון פרס: "אני מביע הזדהות עם כאבן של המשפחות שנפגעו, ושולח את תנחומיי לפצועים. באירוע כזה כולנו אחד, ומרגישים חלק ממי ששילם מחיר כה גבוה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות