אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמן עצרה את קידוח "ים 3" כ-2 ק"מ לפני ההגעה ליעד צילום: עמית שעל

שמן עצרה את קידוח "ים 3" כ-2 ק"מ לפני ההגעה ליעד

הסיבה: לחצים גבוהים של גז מעבר להערכות המקוריות. מהחברה נמסר כי תקציב הקידוח יוגדל

17.04.2013, 09:52 | ליאור גוטמן ושי סלינס

חברת שמן גז ונפט הודיעה היום (ד') לבורסה כי נעצרו עבודות הקידוח ברישיון "ים 3", וזאת כתוצאה מלחצים גבוהים של גז מעבר להערכות המקוריות.

מהודעת החברה עולה כי הקידוח נעצר בעומק של 3,551 מטרים, בעוד ששכבת הנפט נמצאת בעומק של 5,200 - 5,800 מטרים.

 

משמן הוסיפו כי העצירה בקידוח וההערכה מחדש של תוכנית הקידוח יביאו להגדלת תקציב ומשך זמן הקידוח, אולם לא ניתן להעריכם בשלב זה.

קידוח ימי, צילום: רוני שיצר קידוח ימי | צילום: רוני שיצר קידוח ימי, צילום: רוני שיצר

רישיון שמן מנוהל על ידי המנכ״ל יוסי לוי ויו״ר הדירקטוריון גבי אשכנזי. בדו"ח משאבים שפירסמה חברת Netherland and Sewell , רישון הקידוח האמור מכיל פוטנציאל הפקה של כ-227 מיליון חביות וכ-3 TCF (טריליון רגל מעוקב) של גז טבעי. הרישיון ממוקם במרחק של 16 ק"מ בלבד מקו החוף בתווך שבין פלמחים לאשדוד. הרישיון מוחזק על ידי שמן שבשליטת ג'קי בן זקן ואברהם ננקשווילי (84.16%), זרח (7.5%) חברת קאספיאן דרילינג (המפעילה - 5%) וצמיחה (3.34%).

כפי שנחשף ב"כלכליסט", שמן נמצאת במירוץ נגד השעון להפקת נפט ברמה מסחרית מוכחת עד סוף דצמבר 2013. הסיבה להאצת פעולות ההפקה נובעת מחוק רווחי הנפט והגז (״חוק ששינסקי״) שאושר במרץ 2011. לפי לשון החוק יזם שיפיק גז או נפט עד סוף דצמבר 2013 יתחיל לשלם מס רק אחרי שישיג תשואה של 200% על השקעתו, במקום רמת סף של 150% תשואה על ההשקעה שתחול על מי שהפיק גז או נפט מינואר 2014 ואילך. על פי ההערכות, שמן תהיה זכאית להטבות מס בשווי של כחצי מיליארד דולר אם תפיק נפט עד דצמבר 2013

 

עצירת הקידוח של שמן מגיעה מספר ימים בלבד לאחר שהחברה סגרה עם קבוצת משקיעים מימון של 11 מיליון דולר לשם ביצוע העבודות באתר באתר החברה שנמצא כ-16 ק"מ מול חופי אשדוד. בין המשתתפים בהנפקת המניות: אברהם נניקשוילי, ג'קי בן זקן, לפידות חלץ של יעקב לוקסנבורג וצמיחה אינווסטמנט האוס - חברה נכדה של אולטרה אקוויטי שבשליטת ירון ייני

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות