אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חודש לפני המיזוג: הדס ארזים כובש את צמרת תשואות הגמל במרץ צילום: shutterstock

חודש לפני המיזוג: הדס ארזים כובש את צמרת תשואות הגמל במרץ

הלמן־אלדובי הציג גם במרץ ביצועים חלשים. קופות וקרנות דש - היחידות עם תשואה שלילית החודש ותשואה מצטברת של 2% בלבד מתחילת השנה

18.04.2013, 08:35 | אסף גילעם

עוד חודש חיובי למרבית קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בארץ עם תשואה ממוצעת של 0.45%. בחודש מרץ התאפיינה התעשייה בעליות שערים בשוקי המניות בארץ ובעולם וכן בעליות שערים באג"ח הממשלתיות בארץ. 

קראו עוד בכלכליסט

מנגד, נרשמו ירידות שערים באג"ח הקונצרניות הלא מדורגות (ירידה של כ־2.5%) והשקל התחזק על חשבון הדולר. כתוצאה מכך נפגעו גופים כמו אלטשולר שחם, עם אסטרטגיית השקעות מוטה לחו"ל, שלא נוהגים לגדר את המטבע, וגופים שמחזיקים בתיק אג"ח קונצרניות לא מדורגות בשיעור גבוה יחסית.

כפי שנחשף בתחילת החודש ב"כלכליסט", בית ההשקעות הדס ארזים כבש במרץ את ראש הטבלה עם תשואה של 0.8%. אילן ארצי, מנכ"ל קופות הגמל של הדס ארזים, מסביר: "בתקופה האחרונה הדדבר החשוב הוא להימנע מטעויות - להימנע מכל מיני איגרות חוב מסוכנות והסדרי חוב, כמו חבס שהפתיע רבים. לשמחתנו אנחנו לא נמצאים באף הסדר חוב". ארצי מוסיף כי "מה שעזר בתחום המניות הוא החשיפה הגדולה שלנו לשוק האמריקאי.

באופן כללי, בתיק המניות שלנו אנחנו נמצאים קצת יותר בחו"ל, ובאפיק חו"ל אנחנו מרוכזים בעיקר בארה"ב. אנחנו עדיין חושבים שהשוק האמריקאי הוא השוק העיקרי שנותן את התשואה ההולמת ביותר לסיכון, בעיקר במניות הגדולות, בעוד ניתן לראות כי שווקים אחרים, כמו סין או אירופה, מאופיינים בתנודתיות חדה מדי".

ארצי מפרט כי "בשנה שעברה היינו בעיקר בסקטור הטכנולוגיה והשנה אנחנו בכלל לא שם. אנחנו מעדיפים כיום את סקטור הנדל"ן, חברות מפתחות נדל"ן, חברות מוטות יצוא, בעיקר יצוא לסין (שעדיפות על השקעה ישירה בסין), ויצרניות כמו קוקה־קולה. אף על פי שהשוק המקומי מתומחר בצורה סבירה, הבעיה הגדולה היא הנושא של הסחירות המצומצמת מאוד. גם כשיש מניות מעניינות בשורה השנייה והשלישית, כמעט ובלתי אפשרי להיכנס או לצאת מהן".

גם פסגות, בית ההשקעות הגדול בארץ, בלט לטובה בחודש שעבר. במיוחד בלטה לטובה בקרנות ההשתלמות קרן כנרת של פסגות עם תשואה של 0.69%. את חודש מרץ פתח פסגות עם אחוז מניות גבוה יחסית בשל הערכה כי האפיק יספק תשואות עודפות. בדומה להדס ארזים, גם בפסגות התרכזו בשווקים המפותחים בראשם ארה"ב, צמצמו השקעות בסקטורים מוטי צמיחה והתמקדו במניות ערך.

למרות החודש הבינוני, ילין לפידות מוביל בפער של 0.5% מתחילת השנה עם תשואה של 3.5% ברבעון הראשון, ובטווחים הארוכים, עם תשואות של מעל ל־25%. מנגד, גם בחודש מרץ, חודש אחרון לפני המיזוג עם הדס ארזים, הציגו בהלמן־אלדובי ביצועים חלשים עם תשואות של כ־0.2% בלבד בגמל. אלו מצטרפים לביצועים החלשים בקרנות ההשתלמות בפברואר. עם תשואות הנמוכות מ־13% בטווחים של שלוש שנים יכולים להתנחם בהלמן־אלדובי מהעובדה שהחל מחודש הבא (מאי) יעבור ניהול ההשקעות לידיו של אילן ארצי שינסה לספק להם תשואות חזקות יותר.

בתחתית הטבלה משתרכות קופות וקרנות דש, היחידות עם תשואה שלילית במרץ, שהצטברה לתשואה של כ־2% בלבד מתחילת השנה. גם במקרה הזה, קופות וקרנות דש נמצאות בתהליכי מיזוג פעילות, כחלק מהאיחוד בין בתי ההשקעות דש ומיטב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות