אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערת הבנייה בשטחים הפתוחים: "הדיון במועצה הארצית - פגום"

סערת הבנייה בשטחים הפתוחים: "הדיון במועצה הארצית - פגום"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה, מצאה פגמים בדיון שנערך במועצה הארצית בעניין התוכנית להגדלת היקף יחידות הדיור במרכז; "לא היתה עבודת הכנה מקדימה"

18.04.2013, 12:35 | דותן לוי וחן פונדק

חודשיים לאחר שנחשף ב"כלכליסט" מכתב של הארגונים הירוקים ליועץ המשפטי לממשלה בנושא ניסיון מינהל התכנון במשרד הפנים להגדלת היקף יחידות הדיור במרכז על חשבון השטחים הפתוחים, תשובת משרד המשפטים מגיעה ל"כלכליסט": "נפלו פגמים בעצם העלאת הנושא לדיון במועצה הארצית, בוודאי בדרך שבה הועלה", כתבה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שרית דנה בתשובתה לארגוני הירוקים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי המכתב של הארגונים הירוקים ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, מינהל התכנון, שבראשו עומדת בינת שוורץ, ניסה לבצע מחטף תכנוני בתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35. זאת כאשר באמצע דצמבר 2012 העלה מינהל התכנון לסדר היום של המועצה הארצית לתכנון ובנייה יוזמה לשינוי חלק מתמ"א 35 בהליך בזק. "בניגוד להליך המסודר והשקוף שאותו ניהל עד כה מינהל התכנון בנוגע לעדכון התמ"א, נוהל מעין 'מחטף' לגבייה בחודש האחרון", לשון המכתב. לפי הארגונים, מטרת אותו דיון היתה ביצוע שינוי נקודתי בתמ"א 35 אשר השפעתו היתה ניכרת באופן ישיר על תוכנית המתאר של מחוז מרכז (תמ"מ 21/3).

שטחים פתוחים, צילום: אלון רוטשילד, החברה להגנת הטבע שטחים פתוחים | צילום: אלון רוטשילד, החברה להגנת הטבע שטחים פתוחים, צילום: אלון רוטשילד, החברה להגנת הטבע

"כפי שציינתם במכתבכם, השינוי שבו עסק הדיון הוא שינוי מהותי לתמ"א 35 בכלל וביחס למחוז מרכז בפרט", כתבה דנה ופירטה כי "דיון במועצה הארצית לקה במספר פגמים מהותיים: ראשית, הדיון עסק בגזרה צרה של התיקון לתמ"א 35. בהינתן היותה של התמ"א תוכנית ארצית משולבת לבנייה לפיתוח ולשימור, קיים קושי בהצגת שינוי מהותי של אחד הפרמטרים (בנייה) ובאחד המחוזות, תחת הצגת מכלול השינויים המהותיים שמבוקש לערוך בתמ"א".

דנה עוד ציינה כי לא היתה עבודת הכנה מקדימה לפני הדיון במועצה הארצית וכן לא היה דיון מקדים בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים. לדבריה, עובדה זו מעלה קושי משמעותי בדיון כה מהותי בתיקון תמ"א, שיש להכין לו חומר מקצועי רלוונטי כדי שחברי המועצה הארצית יוכלו להגיע להכרעה. "זאת בעיקר על רקע העובדה כי בעבר קבעה המועצה הארצית בהחלטותיה שתיקונם לתמ"א יבואו לדיון לאחר בחינה של צוות מקצוע ייעודי וליבון המלצותיו בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים", היא הוסיפה.

ב"כלכליסט" נחשף גם מסמך ההתנגדות של מחוז מרכז במשרד הפנים למהלך של מינהל התכנון במשרד, לפיו העביר המינהל הערכות שגויות בנוגע ליעדי שיווק הקרקעות והבנייה במחוז מרכז למועצה הארצית. זאת, לפי המסמך, כדי לאפשר את שינוי התוכנית ברמה הארצית, כך שניתן יהיה להוסיף באופן מהיר שטחי בנייה במרכז.

במסמך עלתה תמיהה מהדרך שבה החליט לפעול מינהל התכנון, מכיוון שבמחוז מצהירים כי איש לא פנה אליהם להתייעצות או לקבלת נתונים וכי למדו על מטרת הדיון רק כמה ימים קודם לכן.

דנה אף התייחסה לאי המעבר בוועדה המחוזית: "בהתנהלות זו יש קושי רב, בוודאי נוכח העובדה שבמינהל התכנון הייתה ידועה התנגדותו של המחוז". אולם דנה מוסיפה כי ההחלטה שהתקבלה לבסוף במועצה הארצית, לפיה עדכון התמ"א יעבור קודם בוועדה המחוזית ובוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים, מרפאת חלק מהפגמים.

באגודת אדם טבע ודין הביעו סיפוק על כך שגם במשרד היועמ"ש קיבלו את הטענות בנוגע לפגמים שנפלו בעת הניסיון להכניס בחופזה שינויים מהותיים ובעלי פוטנציאל לגרימת נזק משמעותי לסביבה בישראל, במסגרת תמ"א 35. עו"ד אלי בן ארי, היועץ המשפטי של האגודה: "אנחנו מקווים כי בעקבות עמדת היועמ"ש, כל תיקון מהותי של תמ"א חשובה זו יעשה אך ורק בהליך תקין, תוך התייעצות עם כל הגופים והגורמים הרלוונטיים ותוך שכל האינטרסים הציבוריים נלקחים בחשבון".

ממשרד הפנים נמסר: "מינהל התכנון מעדכן את תמ"א 35 במטרה להטיב עם הציבור. במסגרת זו מוצע לאפשר תוספת יחידות דיור באזור המרכז, בו קיים מחסור גדול בהיצע תכנוני של יחידות דיור לפי כל הניתוחים שנעשו. עדכון התמ"א מתקדם על פי כל דין ועל פי החלטות המועצה הארצית לתכנון ובנייה, מתוך כוונה לאשרו בקרוב".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות