אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים על סף הסכמות עם יורק, זיסר לא יחזור לשליטה צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

הפועלים על סף הסכמות עם יורק, זיסר לא יחזור לשליטה

על פי ההסכם המתגבש עם שתי הקרנות הזרות המחזיקות (35%) באג"ח של אלביט הדמיה, יורק קפיטל ו־DK פרטנרס, יקבלו הפועלים ובעלי האג"ח 87% ממניות החברה. זיסר שיקבל 7% ימשיך לנהל את החברה, אך לא יוכל לחזור ולשלוט בה

21.04.2013, 07:01 | גולן חזני

בנק הפועלים מצוי על סף הסדר מול שתי הקרנות הזרות המחזיקות הגדולות (35%) באג"ח של אלביט הדמיה — יורק קפיטל ו־DK פרטנרס. ל"כלכליסט" נודע כי בתום חמש ישיבות וכמעט חודש של דיונים מתגבש הסכם בין הבנק לקרנות, שיסלול את הדרך לביצוע ההסדר בחברה שבשליטת מוטי זיסר.

האופציות של זיסר יקטנו

על פי ההסדר, יקבל הבנק 1%–2% ממניות אלביט הדמיה, מחזיקי האג"ח יקבלו כ־85% מהמניות, זיסר יקבל כ־7% ויתר בעלי המניות הנוכחיים את היתרה. הפועלים, שיצא למלחמת חורמה מול זיסר, נתן את הסכמתו להישארותו של זיסר בניהול החברה, אולם במסגרת ההסכם הוא לא יוכל לחזור ולשלוט בחברה מאחר שכמות האופציות שיקבל תקטן משמעותית, ובמקום אופציות עתידיות לכ־30% ממניות החברה יקבל זיסר אופציות לכ־10%–15% מהמניות. ייתכן שיתר חברי הנהלת החברה יקבלו גם הם אופציות, אולם הבנק טרם נתן את הסכמתו לסעיף זה. את המשא ומתן מטעם הבנק מנהלים המנכ"ל ציון קינן וראש החטיבה העסקית שמעון גל.

פריסת החוב לפועלים

ההסדר יכלול גם פריסה של החוב של אלביט הדמיה להפועלים, בסכום של 240 מיליון שקל, לכמה שנים, כשתשלום הקרן יידחה לחצי השני של התקופה. אם ההסדר יתקבל, הרי שהבנק עשוי להפסיק את ההליכים המשפטיים למינוי כונס נכסים על מניות השליטה של אלביט הדמיה מידי אירופה ישראל הפרטית שבבעלות זיסר.

אירופה ישראל, חברה פרטית של זיסר המחזיקה במניות אלביט הדמיה, חייבת לבנק הפועלים כמיליארד שקל שנפרסו בהסדר חוב ביולי האחרון, והבנק מחק את כולו. עד היום התעקש הבנק להגיע לכינוס נכסים על מניות של אלביט הדמיה המשועבדות לו תוך שהוא מתכנן למכור את המניות לגורם חיצוני או להגיע להסדר עם שתי הקרנות האמריקאיות — יורק ו־DK פרטנרס — שהן המחזיקות הגדולות ביותר בחוב של אלביט לבעלי האג"ח. חוב זה עומד על כ־2.3 מיליארד שקל, ושתי הקרנות רכשו כשליש ממנו כאמור במחצית מערכו הפארי.

הפועלים שמיוצג על ידי עו"ד גיורא ארדינסט הגיש בסוף פברואר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה למינוי כונס לנכסים של אירופה ישראל המשועבדים לבנק, זאת לאחר שזיסר לא שיתף את הבנק בהסדר שאליו הגיע עם שתי הקרנות האמריקאיות. על פי הסדר זה, זיסר ויתר על השליטה בחברה, וכלל החוב למחזיקי האג"ח — 2.3 מיליארד שקל — היה אמור להיות מומר ל־86% ממניות החברה. בהסדר מול שתי הקרנות נקבע כי זיסר יהיה זכאי לאופציות ל־30% ממניות החברה, וכי אלביט הדמיה תנפיק סדרת אג"ח חדשה של 300 מיליון שקל. סדרה זו צפויה להישאר גם בהסדר החדש בין הבנק לשתי הקרנות. בחודש שעבר מינה בית המשפט את משרד רו"ח ארדינסט כנאמן בקשר למניות השליטה באלביט הדמיה.

אלביט הדמיה העבירה במהלך הדיונים לבית המשפט הערכת שווי שנתן לה פרופ' אמיר ברנע. ברנע סבר שהונה העצמי של אלביט הדמיה יהיה לאחר ההסדר עם שתי הקרנות 2.8-2.7 מיליארד שקל, ונתן הערכה אופטימית כי החברה תיסחר במכפיל 0.8, ובהתאם לכך שווי ההון העצמי של אלביט הדמיה אחרי ההסדר יהיה 2.2–2.1 מיליארד שקל ושווי המניות שיהיו בידי זיסר ‏(כ־9%‏) ושמשועבדות להפועלים יהיה 215 מיליון שקל.

זיסר טען בבית המשפט כי הפועלים מתנכל לו באופן אישי וכי מנהלי הבנק סירבו להיפגש עמו, אבל בבנק דחו טענות אלה. ההסכם המתגבש מול שתי הקרנות עשוי לסלול כעת את הדרך גם להידברות בין הבנק לזיסר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לכל המלעיזים
מי שהוכי שיש לו יכולות ניהול זה מוטי זיסר. שכחתם מי הקים חברה מ-0 והביא אותה לשווי 6.5 מיליארד שקל. את זה חשוב שכולם יידעו. זה שיש גם בעיות ונפילות זה חלק מהעניין אבל לא מעיד על היזם האגדי מוטי זיסר. מי שרוצה לבוא בתלונות למישהו אז ניתן לומר שקאוי היה לקבוע מבחנים לקבלת כספים מקרנות פנסיה... בכל מקרה אני בטוח שבזמן קבלת האשראי לא הייתה בעייה אך היו יכולים לקבוע מבחנים כלכליים כאלה ואחרים מידע לשירות הציבור
משה אייל-מנכל emy , הרצליה  |  01.05.13
3.
תספורת ללא גבול תחתון !!
הקרנות הזרות יורק ו- DK שרכשו אג"חים בזול מנסות להשתלט על אלביט הדמיה ע"י מחיקת האג"חים והנפקת מניות תמורתן. בפוטנציה מדובר בתספורת של 100%. א. הקרנות לא מבטיחות ערך ריצפה למניות שיונפקו, ב. אין הבטחה לאי דילול, ג. אין כל הבטחה לדיוידנדים. בקיצור שומטים חוב מוצק ומנסים לתת תמורתו נייר עמום ללא הבטחת ערך כלכלי כלשהו !!
ורדה  |  21.04.13
2.
מה הערך המוסף של מר זיסר חדל הפרעון?
המפקח על הבנקים צריך לענות לציבור השבוי בקרנות הפנסיה הציבוריות, מדוע לאפשר למי שהביא לפשיטת רגל להמשיך ולנהל את החברה הציבורית? מדוע בהסדר באחריות בנק הפועלים עדין ישארו לזיסר מניות? מדוע להשאיר את החברות בתחום ההדמיה הרפואית בניהול זיסר? מדוע לא להעביר את ניהול חברת יזום הנדל"ן לצוות מקצועי בעל יכולת מוכחת?
אין פיקוח על הבנקים  |  21.04.13
לכל התגובות