אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התעשיינים ביקשו צווי מניעה; ביה"ד: על הצדדים להציג עמדותיהם צילום: צביקה טישלר

התעשיינים ביקשו צווי מניעה; ביה"ד: על הצדדים להציג עמדותיהם

מנכ"ל התעשיינים: "סוגרים לנו את הים - ואת האוויר". אל על הודיעה כי הטיסות מושבתות "עד הודעה חדשה" בעקבות אישור השמים הפתוחים. ההסתדרות מתכננת להשבית את נתב"ג ביום שלישי "לאות סולידריות" - ככל הנראה למשך ארבע שעות

21.04.2013, 22:48 | ליאור גוטמן, מיקי פלד וחן פונדק

התאחדות התעשיינים הגישה הערב לבית הדין הארצי לעבודה בקשה לצו מניעה נגד עובדי חברות התעופה אל על, ישראייר וארקיע, השובתים מהבוקר, וכן נגד עובדי נתב"ג שאמורים לשבות ביום שלישי. נשיאת בית הדין לעבודה נילי ארד קבעה כי על כל הצדדים להגיש את עמדותיהם עד מחר (ב') ב-12:00, וכי ב-18:00 ייערך דיון בנושא.

אל על, ישראייר וארקיע משביתות היום - החל מהבוקר - את הטיסות, על רקע אישור הסכם "שמים פתוחים" בממשלה. החברות הודיעו הערב כי ימשיכו בהשבתת הטיסות "עד הודעה חדשה". מוקדם יותר הודיעה ההסתדרות כי תשבית את נתב"ג ביום שלישי - ככל הנראה למשך ארבע שעות.

"אנחנו בעד שמים פתוחים ואין לנו כלום נגד העובדים או החברות, אבל אנחנו מבקשים ששרי האוצר והתחבורה ישבו יחד עם יו"ר ההסתדרות ויפתרו את הדברים. לא נסכים שיעצרו לנו סחורות או טיסות", אמר אמיר חייק, מנכ"ל התאחדות התעשיינים. ההתאחדות מבקשת מבית הדין להתכנס בדחיפות ולמנוע את השבתת נמל התעופה.

דוכנים נטושים של אל על בנתב"ג, צילום: שאול גולן דוכנים נטושים של אל על בנתב"ג | צילום: שאול גולן דוכנים נטושים של אל על בנתב"ג, צילום: שאול גולן

בצהריים הגישה התאחדות התעשיינים עתירה לבית הדין הארצי לעבודה נגד עיצומי הנתבים בנמל אשדוד. "אנחנו לא יכולים יותר ככה. סוגרים לנו את הים, סוגרים לנו את התנועה האווירית - ומי שנושא בנטל הם היבואנים והיצואנים. זה מצב שלא יכול להימשך", אמר חייק.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר ל"כלכליסט" כי "הסיבה להשבתת נתב"ג ביום שלישי היא שהמדינה לא נותנת פתרון - אלא מתעלמת מאיתנו". לדבריו, "לא נוכל לשבת ולהגיד 'מה שיקרה יקרה'. אמרנו כל הזמן שאנחנו לא נגד שמים פתוחים ולא נגד תחרות, אבל חייבים לשמור על חברות התעופה הישראליות. זה כאילו הפך להיות אינטרס רק שלנו - זה לא גם אינטרס של המדינה? אנחנו חייבים להבטיח שהחברות הישראליות לא יקרסו, ואני אפילו לא מדבר על עשרות אלפי העובדים שייפגעו כתוצאה מכך".

ניסנקורן בחר שלא להתייחס לאפשרויות שעומדות בפני ההסתדרות להמשך השביתה לאחר יום שלישי ואמר כי "מערכת יחסי העבודה היא מורכבת. אני לא רואה מצב שההסתדרות תרשה להגיע למצב שחברות התעופה הישראליות לא יתקיימו, בד בבד עם תחרות. זו המטרה המרכזית של כולם".

אבי ניסנקורן, צילום: מיקי אלון אבי ניסנקורן | צילום: מיקי אלון אבי ניסנקורן, צילום: מיקי אלון

כאמור, מוקדם יותר היום אישרה הממשלה את הסכם שמים פתוחים. שר האוצר יאיר לפיד אמר במהלך הדיון: "רפורמת השמיים הפתוחים טובה לישראל. היא תוביל להורדת המחירים ולהגברת התחרות, ולא תפגע בהיקף מקומות העבודה במשק אלא להפך". ההחלטה עברה ברוב של 16 מול שלושה מתנגדים - עמיר פרץ, יצחק אהרונוביץ וסופה לנדוור.

הסכם השמים הפתוחים בין ישראל לאיחוד האירופי אמור לבטל הסכמים דו צדדיים שקיימים היום בין ישראל למדינות האיחוד ומגדירים את יעדי הטיסה. לפי ההסכם החדש, כמעט שלא תהיה מניעה לחברת תעופה ישראלית לטוס לכל יעד באירופה ולהיפך. הגדלת היצע הטיסות אמור להוזיל את הכרטיס לנוסע הישראלי ולתייר שבא לארץ, אם כי בנוסח ההסכם ודברי ההסבר להסכם כפי שהוצגו לממשלה לא מצוין מחקר או בדיקה שתומכים בטענה הזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
לפיד נפל לבור שחפרו לו ביבי וכץ
לפיד התמים, קיבל את האחריות לסגירת חברות התעופה הישראליות ולמעבק עקוב מדם עם ההסתדרות. במבחנו הראשון , כשל לפיד. במקום לצפות שביבי וכץ יחכו לו בפינה הוא קפץ ראש לברכה ריקה. במקום לקבל את עזרת ההסתדרות בהעברת התקציב הוא יקבל מלחמה. הכל כדי שזמנית, ריקי מחדרה ועוד חבריה ל-2- העשירונים העליונוים יהנו מהנחה של 50$ בכרטיסי הטיסה לטורקיה. אחרי שיסגרו חברות התעופה הישראליות, ימהרו חברות התעופה הארופאיות להעלות את המחירים, כפי שעשו בפולין, בבולגריה ובקפריסין, שם נסגרו חברות התעופה הגדולות. כבר היום, כאשר החברות הישראליות שובתות הזדרזו החברות הארופיות להעלות מחירים לטיסות לישראל.
ישראלי  |  21.04.13
21.
כל עובד שמאבד את עבודתו = עצב רב! אבל ...
השמיים יהיו פתוחים! יש כאן 8 מיליון תושבים! בכל שנה נולדים במדינת ישראל כ-150,000 תינוקות! התינוקות האלה יגדלו, הם צריכים לחיות כאן! הם צריכים מחירים שפויים בכל תחום ! ! ! גם הם צריכים דיור מוכן, זמין וזול בעוד כ-24 שנים! הם גם צריכים אוכל על בסיס יומי כדי לגדול! כל אלה שכבר חיים על כדור הארץ צריכים לצאת מהאגואיזם! החיים הם מתנה זמנית ! ! ! על כל חברות התעופה הישראליות להתייעל! עובד שאיבד את עבודתו ימצא עבודה אחרת למרות הקושי העצום. השמיים יהיו פתוחים!
21.04.13
לכל התגובות