אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת האנרגיה

סילבן שלום: "צריך לדאוג שהגז יגיע גם לאזרחים"

שר האנרגיה והמים דיבר בוועידה על הפיקוח על מחירי הגז הטבעי והגז לבישול ואמר: "יש למנוע בזבוז ולתבוע התייעלות מכל אחד מהגופים במשק האנרגיה - לא נוכל להמשיך עם ההתנהלות הנוכחית"

22.04.2013, 10:26 | ליאור גוטמן

"אחת המשימות החשובות שיש לי הוא שכל אזרח יקום בבוקר ויהיה לו חשמל וגז ודלק. אבל חשוב לראות איך זה מוזיל את העלויות לצרכנים, ויש למנוע בזבוז ולתבוע התייעלות מכל אחד מהגופים במשק האנרגיה כי לא נוכל להמשיך עם ההתנהלות הנוכחית". כך אמר הבוקר (ב') שר האנרגיה והמים הנכנס סילבן שלום. הדברים נאמרו במסגרת ועידת האנרגיה השנתית בתל אביב שעורך מכון האנרגיה והסביבה הישראלי.

קראו עוד בכלכליסט

סילבן הוסיף כי "חברת החשמל נמצאת במצב לא פשוט וספגה מכה נוספת עם הפסקת הגז ממצרים, מה שהביא לגידול בהוצאות ועלייה בתעריפים. המשק עוד סוחב על גבו את נזקי הגז המצרי ותהייה בקרוב עלייה נוספת בתעריפי החשמל אבל צריך לדאוג שהגז יגיע גם לאזרחים".

בנוגע לגז, סילבן אמר "למזלי ברגע שנכנסתי לתפקיד, הגז החל לזרום. נצטרך לעשות חושבים כיצד לעודד משקיעים כדי להוציא את תגליות הגז מהאדמה, ולייצר איתם את האיזון הנכון בין צרכי המשק. לפני שבוע אישרה קרן לקליטת מיסי הגז וחשבתי שיש לקיים דיון על הקרן ועל מסקנות ועדת צמח יחד, זאת כיוון שככלכלן, אם יש שימושים אני רוצה לדעת מהם המקורות".

עוד הוא אמר כי "הדיון על מסקנות ועדת צמח נדחה אבל כדי לשמור על הכסף לדורות הבאים ביקשתי שרף השימוש בכסף יעלה מ-61 ל-65 ח"כים. ולכן יהיה דיון והוא יהיה חשוב על מסקנות הייצוא. שום דבר לא חסין משינויים". 

שוב הפסקות חשמל בקיץ? 

בדומה לקודמו בתפקיד לנדאו, גם שלום חזר על האזהרות מפני הפסקות חשמל בקיץ הקרוב. "מאז כניסתי אני עוסק באפשרות של בצורת חשמל בחודשי הקיץ והסכנה לא פשוטה. לאחרונה נוספה התקלה של תחנת הכוח של חברת החשמל בגזר שמפיקה 370 מגה וואט (כ-3% משיא הביקוש - ל"ג). אנחנו עושים את כל המאמצים כדי שנביא לאספקת חשמל סדירה בקיץ ודרשתי מחברת החשמל שיעמדו בלוחות המזנים לתיקון ואף נפגשתי עם אנשי החברה לישראל שיעמדו אף הם בלוחות הזמנים של הפעלת תחנת הכוח הפרטית שלהם", אמר שלום, והזכיר שבעוד כמה שנים יצטרפו למשק תחנות הכוח הפרטיות של דוראד ודליה אנרגיות שיובילו לייצור פרטי של חשמל בהיקף של 20% מהביקוש למשק.

שר האנרגיה סילבן שלום בוועידה, צילום: עמית שעל שר האנרגיה סילבן שלום בוועידה | צילום: עמית שעל שר האנרגיה סילבן שלום בוועידה, צילום: עמית שעל

"אנו נאלצים להתערב לטובת הצרכנים"

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בשבוע שעבר חתם שלום על צו פיקוח על מחירי הגז הטבעי במשק שיחייב את חברות הגז לדווח על רווחיהן. "צריך לבקש פיקוח טוב יותר על שורה של מוצרים ושירותים. חתמתי על צו שמורה על פיקוח עסקאות גז ורווחיות כי יש כשל שוק. הפיקוח לא נעשה בלב חפץ אבל הוא מבוצע כשיש כשל". שלום הוסיף כי "בימים אלו בוחנים את האפשרות להחזיר את הפיקוח על מחיר הגז לבישול. זאת "כדי למנוע כשל שוק נוסף כי יש עלייה חדה במחירים. בנוסף, החלטתי לחתום על צו פיקוח על מחירי סולר שיחל עוד כחודשיים. יש לנו חוסר תחרות בתחומים מסוימים ואנו נאלצים להתערב לטובת הצרכנים - גם צוברי גז בישול יגיעו לפיקוח כי היום קשה לצרכן לעבור בין ספק גז בישול אחד לשני".

השר שלום התייחס למבצעי משרד האנרגיה להחלפת מכשירי חשמל בזבזניים והכריז שמשרד האנרגיה יוצא במבצע להחלפת 15 אלף דודי חשמל לדודי שמש. "נסבסד 900 שקל מהמחיר ומעבר מדוד חשמל לדוד שמש יאפשר לחסוך אלף שקל בחודש. במאי הקרוב נשקיע 50 מיליון שקל במבצע נוסף להחלפת 45 אלף מזגנים. זה יביא לחסכון עצום למשפחות", אמר.

שר האנרגיה היוצא עוזי לנדאו, שקיבל פרס הוקרה על פעילותו, התייחס אף הוא לנושא ייצוא הגז והצורך להשקיע בתגליות חשדות ואמר ש"יש תכונה מסוכנת של יציאה נגד אנשי עסקים ונגד יזמים. אל תשכחו שבלעדיהם אין לנו גז וצריך לשמור עליהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
קרן ליצוא כספי המדינה החוצה.
אין בישראל במה להשקיע? תשתיות תחבורה מפגרות. מדענים יורדים לחפש תעסוקה בחו"ל,סטארט אפים נחנקים מחוסר תקציב, פרויקטים תקועים בכול התחומים, המונים בני קהילות שלמות חסרים השכלה מודרנית, מערכת רפואה חסרה אמצעים. ולא נשכח מביטחון. ובמקום להשקיע בארץ להעביר את הכסף החוצה.
22.04.13
20.
סילבן, תדאג שמרוב מהירות לא תחריבו את הכרמל בתכנון מתקנים הזויים לזיקוק הגז.
לא ניתן לכם להחריב את הכרמל שנית ולהרעיל את האויר שילדנו נושמים. מגידו,עיר הכרמל (דליה/עוספיה), יקנעם - נגד הקמת בתי זיקוק גז בחצר ביתנו. אנחנו בעד גז טבעי לישראל, נגד החרבת הכרמל ופגיעה בבריאות התושבים. לא יקומו בתי זיקוק גז בחגית!!!
לשון הנפץ , ירח  |  22.04.13
19.
חחח בוא תספר את זה לקבלן שלנו בנה 14 קומות 52 דיירים ללא דוד שמש !!!
ממש מצחיק באיזה עולם אתה חי ? אדוני השר כל המגדלים על עשרות הדירות קנו דירות ללא דודי שמש ! שאני שאלתי במשרד המכירות למה אין אין צחקו עלי מה אתה ענטיקה , איפה אתה חי , ועוד כמה דברים מגוחכים עוד לפני הכניסה לבית החלפתי את הדוד למכשיר על גז ביזיון בית שנבנה בשנת 2012 ללא מערכת ניצול משאב הטבע , ואתה בוכה ? איפה אתה חי ?
עודד , פ"ת  |  22.04.13
לכל התגובות