אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוגש כתב אישום נגד שלומי לחיאני: "קבלת שוחד וניצול מעמדו" צילום: סבסטיאן שיינר

יוגש כתב אישום נגד שלומי לחיאני: "קבלת שוחד וניצול מעמדו"

הפרקליטות הודיעה כי תגיש כתב אישום נגד ראש עיריית בת ים - בכפוף לשימוע. בין היתר הוא מואשם בהשגת טובות הנאה, העלמת מסים ולקיחת שוחד

22.04.2013, 13:17 | זוהר שחר לוי
הפרקליטות הודיעה היום (ב') כי תגיש כתב אישום נגד ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני, בכפוף לשימוע. בנוסף, נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, של אחיו אבי לחיאני ושל אבנר קריאף, עובד דודטחי ועזרא דוש. למעורבים מיוחסות עבירות של מתן ולקיחת שוחד ועבירות נוסף.

קראו עוד בכלכליסט

פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הודיעה לחשודים כי נשקלת העמדתם לדין, וכי התגבשה תשתית ראייתית לכאורה למעשים.

לפי החשד, שלומי לחיאני, שהיה ערב באופן אישי לחובות של מיליוני שקלים שצברו חברות קבלניות בבעלותו, פעל ביחד עם אחיו לקבל כספי שוחד מגורמים שמנהלים עסקים עם עיריית בת ים, על מנת לעמוד בהסכמים שכרת עם הבנקים השונים וכדי להימנע מפשיטת רגל. השוחד ניתן לכאורה בשנים 2005-2004 והוערך בסכום של 900 אלף שקל.

לחיאני. האישום מתמקד בחמש פרשות, צילום: עמית שעל לחיאני. האישום מתמקד בחמש פרשות | צילום: עמית שעל לחיאני. האישום מתמקד בחמש פרשות, צילום: עמית שעל

לפי הפרקליטות, התשתית הראייתית לכתב האישום מתמקדת בחמש פרשות שונות. הראשונה מייחסת ללחיאני שני מקרי שוחד. במקרה אחד פנה יחד עם אחיו לעזרא דוש, בעלים של רשת סופרמרקטים מצליחה בבת ים, ובמקרה שני פנה לאבנר קריאף ולגיסו עובד דודטחי, בעליהם של "קפה ג'ו", מסעדת "גרגירים" ועסקים ואינטרסים נוספים בעיריית בת ים, בבקשה לקבל הלוואות במאות אלפי שקלים. "בכך", נטען בהודעת הפרקליטות, "קיבל לחיאני טובות הנאה ביודעו כי ניתנו לו בעד פעולה הקשורה בתפקידו וביצע עבירה של לקיחת שוחד".

על אחיו של לחיאני נטען כי היה מעורב בעבירות של תיווך בשוחד שהתקבל מדוש. לטענת הפרקליטות, לחיאני האח קיבל כ-150 אלף שקל מדוש, על מנת שישפיע על עובדי עיריית בת ים. 

פרשה נוספת מייחסת לראש עיריית בת ים עבירות של מרמה והפרת אמונים, והיא קשורה בהלוואות עובדים. לפי הפרקליטות, ראש העיר ניצל את מעמדו, תפקידו וסמכויותיו, ו"פנה לשורה של עובדים בכירים בעיריית בת ים בבקשה שיסורו לבנק אגוד ויטלו עבורו הלוואות כספיות בסכום כולל של 440 אלף שקל".

הכספים, כך נטען, נמסרו לראש העיר ושימשו להחזר חובותיו לבנקים. "בשל יחסי הכפיפות והמבוכה שבסירוב לפנייתו", נכתב בהודעת הפרקליטות, "נאלצו העובדים להיענות לבקשתו של ראש העיר, ובגינה נחשף כל אחד מהם לחוב בן עשרות אלפי שקלים כלפי הבנק, לאורך מספר שנים".

"בכך", נכתב עוד, "ניצל ראש העיר את מעמדו כממונה הישיר על עובדי העירייה להשגת טובות הנאה פרטיות, וכן העמיד את עצמו ואת העובדים הכפופים לו במצב של ניגוד עניינים חמור".

הפרשה הרביעית קשורה למקומון "גל גפן צהוב" ולפיה מיוחסות לראש העיר עבירות של התקשרות אסורה בחוזה, שבועת שקר והפרת אמונים. על פי הפרקליטות, במהלך השנים מאז שנבחר לראשות העיר, היה לכאורה לחיאני בעלים של 45% מהמקומון, ולא דיווח על כך לעירייה ולתאגידים שבבעלותה, שהמקומון התקשר עמם על מנת שיפרסמו בה. עוד נטען כי בעקבות פניות שנעשו לגורמי ביקורת שלטוניים בעניין אחזקותיו במקומון, ביצע לחיאני העברה פיקטיבית של זכויותיו במניות, ונתן הצהרה כוזבת.

הפרשה האחרונה מייחסת ללחיאני העלמת הכנסות בסכום של כ-8 מיליון שקל בין השנים 2004-2008.

השימועים בתיק יתקיימו בזמן הקרוב, חלקם יישמעו בפני פרקליט המדינה וחלקם בפני פרקליטת מחוז תל אביב. התיק מטופל כיום על ידי צוות הפרקליטים עו"ד שרון כהנא, עו"ד אלעד פנחס עו"ד ורד שפילמן ועו"ד עדי אפלבוים מפרקליטות מחוז תל אביב בראשות פרקליטת המחוז, עו"ד ליאת בן ארי.

תגובת לחיאני: "5 שנות חקירה 6 חודשים לבחירות, 7 שעות לאחר שהודעתי שאני מגיש בג"ץ החליטה הפרקליטות לזמן אותי לשימוע. זהו כדור שלג המתגלגל ללא שליטה. מיוחסות לי פעולות שלא ביצעתי, אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה לבצע את השימוע בפניו, שכן רק הוא יכול לבדוק את העובדות ללא משוא פנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות