אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש הוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ לשותפו לשעבר של אלי רייפמן צילום: אלכס קולומויסקי

ביהמ"ש הוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ לשותפו לשעבר של אלי רייפמן

הצו הוצא נגד ד"ר בוריס בנאי, שלפני 11 שנה חתם על הסכם עם מייסד אמבלייז לרכישת מכרות ברחבי העולם. לטענת הנאמן לנכסי רייפמן על בנאי למסור פרטים על הכנסות המיזם המשותף

22.04.2013, 17:18 | יצחק דנון

לבקשת הנאמן לנכסיו של אלי רייפמן, מייסד אמבלייז שמרצה מאסר של 4 שנים על קבלת דבר במרמה, הוציא בית המשפט המחוזי בת"א במעמד צד אחד צו עיכוב יציאה מן הארץ נגד ד"ר בוריס בנאי (ביניאשווילי), שותפו לשעבר של רייפמן. 

קראו עוד בכלכליסט

לדברי הנאמן, עו"ד איתן ארז, רייפמן ובנאי סיכמו על הקמת מיזם משותף במסגרתו יממן רייפמן רכישות של מכרות ומפעלים שרכש בנאי ברחבי העולם ואילו בנאי ינהלם. בין הצדדים נחתם בפברואר 2002 הסכם על פיו השקיע רייפמן אצל בנאי כ-11 מיליון דולר.

הנאמן מציין כי שניים מהנכסים המשמעותיים שהיו צריכים לעבור לבעלות המיזם המשותף הם מפעל פלדה בפולין שמעסיק 1,300 עובדים ואשר נרכש ע"י בנאי בכספי רייפמן במהלך הפרטת הרכוש הממשלתי על ידי הממשלה הפולנית, וכן מכרה בנמיביה בו מועסקים כ-400 פועלים.

אלי רייפמן בבית המשפט (ארכיון), צילום: עמית שעל אלי רייפמן בבית המשפט (ארכיון) | צילום: עמית שעל אלי רייפמן בבית המשפט (ארכיון), צילום: עמית שעל

בבקשה נאמר כי שוויים של המכרה והמפעל הוא מעל 200 מיליון דולר כך שזכויותיו של רייפמן בנכסים הללו שווים לפחות 50 מיליון דולר. לטענת הנאמן, התברר כי בנאי רשם את האחקות והמניות בנוגע לנכסים הללו ע"ש 5 חברות קש קפריסאיות מבלי להעבירן לבעלות המיזם המשותף כפי שהתחייב, ולמעשה נטל לעצמו את הנכסים.

לדברי הנאמן באוקטובר 2009 הוא עתר לביהמ"ש להורות לבנאי להעביר לרשותו את חלק של רייפמן במיזם המשותף. בנאי טען בתגובה כי הוא אינו חייב דבר לרייפמן נוכח הסכם הוויתור עליו חתם רייפמן באוקטובר 2007. ואולם ביוני 2011 קבע ביהמ"ש כי "הסכם הוויתור" בטל ומבוטל.

הנאמן טוען כי מרגע שביהמ"ש קבע שהסכם הוויתור בטל הרי שהוא נכנס ל"נעליו" של רייפמן בהתאם לאמור בהסכם השותפות בינו לבין בנאי ולמימוש זכויותיו של רייפמן בעתיד.

לטענת הנאמן, בנאי לא מילא אחר החלטת ביהמ"ש המחייבת אותו למסור לנאמן את הנתונים אותם נדרש להמציא בהתאם להחלטת ביהמ"ש בנוגע להכנסות המיזם המשותף על מנת לעמוד על זכויותיו של רייפמן, ויותר מכך הוא אף נמלט מן הארץ במהלך שנת 2010.

עתה, טוען הנאמן כי הגיע לידיו מידע מודיעני אמין ולפיו בנאי נמצא בביקור בארץ. לדבריו, יש חשש שבנאי יימלט שוב. הנאמן ציין כי לרייפמן חובות לנושים בכ-210 מיליון שקל.

השופטת תמר אברהמי השתכנעה כי קיים חשש סביר לפיו אי מתן צו עיכוב היציאה המבוקש יגרום לנזק חמור. היא קבעה שתוקפו של הצו יהיה למשך שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות