אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתיימה שביתת חברות התעופה הישראליות; נחתם הסכם בין האוצר לאל על צילום: סיוון פרג'

הסתיימה שביתת חברות התעופה הישראליות; נחתם הסכם בין האוצר לאל על

יום לאחר שהחלה, ההסתדרות הכריזה על סיום השביתה, בעקבות הסכם שהושג בין משרד האוצר ואל על, לפיו המדינה תכסה 97.5% מהוצאות האבטחה של החברה בהיקף של 120 מיליון דולר בשנה. ההסתדרות: ההסכם מאפשר לחברות לקבל תנאי תחרות הוגנים מול החברות האירופיות; מנכ"ל אל על אליעזר שקדי: "מענה מלא והוגן"

22.04.2013, 18:26 | מיקי פלד, ליאור גוטמן ותומר אביטל

הסתיימה שביתת חברות התעופה הישראליות שהחלה עקב אישור הסכם "שמים פתוחים" אתמול. כך הודיעה הערב (ב') הההסתדרות. קודם לכן הודיע משרד האוצר כי הושג הסכם עם חברת אל על שלפיו בעיות האבטחה של החברה, "הנובעות מהיותה חברה ישראלית הפועלת בתנאים מיוחדים, יטופלו בהתאם".

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההסכם שהושג הערב בין האוצר להסתדרות, מדובר במימון כמעט מלא של עלויות האבטחה של אל על: המדינה תשתתף ב-97.5% מעלויות האבטחה, בהיקף של כ-120 מיליון דולר בשנה. במסגרת ההסכם הבטיחה אל על - שמספקת את שירותי האבטחה גם לשתי החברות האחרות - להתייעל בתמורה.

"לא היה צורך בשביתה"

בהסתדרות בירכו על ההסכמה, אך הזכירו כי את הדרישה להגדלת השיפוי על הוצאות הביטחון הם כבר דרשו בסוף השבוע, ולפיכך מלכתחילה לא היה צורך בשביתה אם האוצר היה סוגר עם חברת אל על את פרטי התקציב עוד לפני יום ראשון: "הסכם הזה מאפשר לעובדים לנשום לרווחה ולחברות לקבל תנאי תחרות הוגנים אל מול החברות האירופיות". השאלה עתה האם יהיו השלכות להסכם השמים הפתוחים גם לגבי מצבת העובדים ותנאי השכר בשלושת חברות התעופה הישראליות, בהן מועסקים כ-7,000 עובדים. לא מן הנמנע כי עתה יחל משא ומתן קשה בין ההסתדרות לחברות, שיידרשו מוועדי העובדים להסכים להסדרי פרישה מרצון ואולי אף פיטורים, הקפאת תוספות שכר ועוד.

לפיד. "מדיניות השמים הפתוחים היא מציאות גמורה", מיקי נועם אלון לפיד. "מדיניות השמים הפתוחים היא מציאות גמורה" | מיקי נועם אלון לפיד. "מדיניות השמים הפתוחים היא מציאות גמורה", מיקי נועם אלון

מנכ"ל אל על אליעזר שקדי אמר הערב: אל על רואה בסיכום שהתקבל על החזר של 97.5% מהוצאות הביטחון, מענה מלא והוגן בנושא אבטחה וביטחון. כמו כן, אל על מברכת על הקמת הצוות שמונה היום ע"י שר האוצר ושר התחבורה לטפול בנושאים הנוספים, מתוך הבנה שיפעל באותה רוח חיובית בה טופל נושא הוצאות הביטחון וייתן מענה מספיק בנושא התחרות.

לטענת האוצר, הסיכום בין אנשי האוצר לאנשי אל על הושג לאחר שאנשי החברה הבינו כי "מדיניות השמים הפתוחים היא מציאות גמורה". שר האוצר יאיר לפיד בירך על ההסכם ואמר: "כעת אין שום מניעה מלחזור ולהפעיל את הטיסות ולהביא להפסקה מיידית של השביתה".

ועד עובדי אל על: מתנצלים על הפגיעה בנוסעים

תזמון הסיכום אינו מקרי: בעוד שעות ספורות אמור היה להתקיים דיון בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים במסגרת בקשת צו מניעה שהגישה אתמול התאחדות התעשיינים נגד שלוש חברות התעופה הישראליות ורשות שדות התעופה. הסיבה לעתירה: כוונת השבתת שדה התעופה בן גוריון החל ממחר ועד להודעה חדשה.

יו"ר ועד עובדי אל על, אשר אדרי מסר הערב: "אנו מתנצלים בפני ציבור הנוסעים על הפגיעה שחווה בימים האחרונים. עובדי אל על ימשיכו לשרת נאמנה את ציבור הנוסעים ויעשו כל שביכולתם על מנת לשמור על התעופה הישראלית. אנו מברכים על כך ששר האוצר נאות להקשיב ולהסכים עם דרישותינו, לצערנו נאלצנו לנקוט באמצעים שטוב היה לו היו נמנעים מראש אם שר התחבורה היה נאות להקשיב. אנו שמחים על הסיוע שניתן בנושא האבטחה. בידי ממשלת ישראל היכולת להקל על חברות התעופה במספר סעיפים נוספים, במידה והמשא ומתן עם הממשלה לא יתקדם, אנו שומרים לעצמנו את הזכות להמשיך ולהיאבק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
סוף לשביתה או סוף לאל על?
השביתה הסתיימה ועל זה אני מברך אבל מפחיד לחשוב שכתוצאה מהמהלך הזה נישאר בסופו של דבר ללא חברת תעופה ישראלית. יש הרגשה שהתחרות החופשית שעליה מדברים מקבלי ההחלטות היא בעצם רק לטובת המדינות הזרות שיוכלו להמריא ולנחות כאן ללא הגבלה כשמנגד לאל על אין את האפשרות הזאת בעולם. תחרות צריכה להיות לשני הכיוונים.
שמחון , צפת  |  23.04.13
לכל התגובות