אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיוטת חוק ההסדרים: יבוטל הפטור של משרד הביטחון מתשלום אגרת תדרים צילום: אסף גלעד

טיוטת חוק ההסדרים: יבוטל הפטור של משרד הביטחון מתשלום אגרת תדרים

לפי הטיוטה, משרד הביטחון יחויב לפנות רצועת תדרים של 90 מגה-הרץ במתווה מדורג עד ה-1 באוקטובר 2015 לצורך הקמת רשתות סלולריות בדור רביעי

24.04.2013, 17:22 | אופיר דור

משרד הביטחון יחויב לפנות רצועת תדרים של 90 מגה-הרץ במתווה מדורג עד ה-1 באוקטובר 2015 לצורך הקמת רשתות סלולריות בדור רביעי. כך מוגדר בטיוטת חוק ההסדרים של משרד האוצר.

כאשר יפרסם משרד התקשורת מכרז להקמת רשת סלולרית בדור רביעי, יקבל משרד הביטחון בתמורה לפינוי התדרים סכום של 100 מיליון שקל. משרד הביטחון יקבל תשלום נוסף בהתאם לסכום שבו ירכשו תדרי הדור הרביעי על ידי החברות הסלולריות.

סמארטפון. אין מספיק תדרים לחברות הסלולריות, צילום: בלומברג סמארטפון. אין מספיק תדרים לחברות הסלולריות | צילום: בלומברג סמארטפון. אין מספיק תדרים לחברות הסלולריות, צילום: בלומברג

בטיוטה נכתב כי החסם המרכזי להקמת רשת דור רביעי, שעתידה לשפר באופן משמעותי את מהירות ונפח העברת הנתונים בתקשורת סלולרית, הוא אי פינוי התדרים על ידי משרד הביטחון. עם זאת, ההערכה היא כי גם לאחר הקצאת התדרים ייקח לחברות תקופה של שנה-שנתיים לפחות עד שהן יתחילו בבניית הרשת מדור רביעי.

משרד התקשורת מתכנן כי רשתות הדור רביעי בתחום תדרי 1800 מגה הרץ, אך כיוון שבתחום זה אין מספיק תדרים פנויים כדי לספק את צרכי כל חמשת החברות הסלולרית, הוא זקוק גם לתדרים התפוסים על ידי משרד הביטחון בתחום תדרי ה-2,500 מגה הרץ. ישראל כבר מפגרת אחרי מדינות מערביות רבות שבהן הוקמה רשת סלולרית מדור רביעי. שחרור התדרים היא השלב הראשון בדרך לרשת סלולרית אך כעת יצטרך משרד התקשורת להחליט איך הוא מנהל את המכרז למכירתם לחברות.

בנוסף מופיעה בטיוטת חוק ההסדרים דרישה ממערכת הביטחון להתחיל ולשלם על תדרי התקשורת שמהם היא פטורה כיום. דרישה שעלתה בעבר וכמובן צפויה להיתקל בהתנגדות מצד משרד הביטחון וצה"ל. חובת התשלום תיכנס לתוקף בהדרגה, כך שרק ב-2014 ישלם משרד הביטחון אגרה מלאה.

"מתן פטור מתשלום אגרת תדרים למערכת הביטחון מהווה פגיעה ביעילות ההקצאה של תדרים ופגיעה בשקיפות ביחס לסך המשאבים המוקצים לביטחון", נכתב בטיוטה. "שימוש בתדרים, ללא כל עלות או מחיר, מוביל את מערכת הביטחון לנהוג באופן בלתי יעיל במשאב זה מנקודת ראות כלל משקית". כמו כן מצוין כי גופים ממשלתיים כמו מד"א ושירותי כבאות משלמים אגרת תדרים, בניגוד למשרד הביטחון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות