אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשביל זה לא צריך את ג'פריס צילום: אוראל כהן

בשביל זה לא צריך את ג'פריס

כותרות האתרים הכלכליים חגגו אתמול עם הישג נוסף של ענף הביומד הישראלי. האמנם?

25.04.2013, 09:16 | גולן חזני

כותרות האתרים הכלכליים חגגו אתמול עם הישג נוסף של ענף הביומד הישראלי. עסקה של 480 מיליון דולר איננה דבר שרואים במחזותינו , ובכל זאת, החגיגה היתה מאופקת. מניית פרולור לא הגיבה בעלייה המתבקשת והשאירה פער של 15% למחיר העסקה. שלשום, אגב, עלתה המניה ב־5% במסחר בנאסד"ק במחזור גבוה פי שלושה מהממוצע.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה לריסון התגובות נובעת מכך שהעסקה איננה במזומן אלא במניות. לא מדובר כאן בחברת ענק שבאה ומעבירה כחצי מיליארד דולר במזומן. גם כך משקיעים רבים מביעים ספק לגבי השווי הגבוה של חברות הביומד בכלל ושתי החברות בפרט. סיבה אפשרית נוספת היא העובדה שבראש שתי החברות עומד אדם אחד, פיליפ פרוסט - הבמאי, המפיק, התסריטאי והשחקן הראשי באירוע הזה. הוא קובע את יחסי המניות במיזוג. הוא גם זה שעומד מאחורי ההצלחה של פרולור.

אבל על הנקודה הזו אפשר להסתכל גם מזווית אחרת, אישור אחד או שניים מתוך שלושה מוצרים, ושווי החברה יכול לנסוק למיליארד דולר. פרוסט הוא מותג בתעשייה, הן מבחינת המומחיות והן מהבחינה הפיננסית. הוא הסיבה שבעלי המניות שצריכים לאשר את העסקה, כנראה יאשרו אותה. הוא גם הסיבה לאחזקה של רוב בעלי המניות בפרולור וכנראה שגם באופקו.

פיליפ פרוסט , צילום: יובל חן פיליפ פרוסט | צילום: יובל חן פיליפ פרוסט , צילום: יובל חן

לפני כשבועיים חשף "כלכליסט" כי פרולור שכרה את ג'פריס במטרה למצוא רוכש לחברה תמורת 800 מיליון דולר, וזו כנראה היתה השאיפה הראשונית. המחיר שבו נעשתה העסקה נמוך בהרבה. ככל הנראה היו קופצים, וימים יגידו אם פרוסט עשה כאן עסקה מצוינת עם עצמו. לבשל עסקה כזו לוקח חודשים. סביר להניח שכשהידיעה פורסמה, המגעים כבר היו בסוף הדרך. זה לא הפריע לנוביק לסייג בשיחות רקע ולומר ששירותי הבנק הזה נשכרו לצורך מסחור המוצרים, והיו גם מי שלקחו את דבריו ברצינות. שום הסבר של נוביק היום לא יוכל לחפות על התגובה המביכה שנתן. לא ברור גם לשם מה נשכר בנק השקעות ג'פריס. כדי שפרוסט ימכור לפרוסט, הוא לא צריך בנק השקעות באמצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות