אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
IBM חיפה מפתחת מערכת מציאות רבודה לתמיכה מרחוק

IBM חיפה מפתחת מערכת מציאות רבודה לתמיכה מרחוק

מדענים במעבדת המחקר של IBM בחיפה מפתחים מערכת רובוטיקה משולבת מציאות רבודה לתמיכה מרחוק בטכנאי שטח. המערכת מיועדת לתעשיות התעופה, האנרגיה והספנות

25.04.2013, 14:34 | כלכליסט

IBM חושפת אב-טיפוס למערכת חדשה לתחזוקה, תיקון ותפעול באמצעות כלי מובייל, המתוכננת לסייע ליצרנים ולמפעילים במגזרים בעלי ערך מוסף גבוה, דוגמת תעשיות התעופה, הנפט והאנרגיה והספנות.

קראו עוד בכלכליסט

המערכת החדשה מבוססת על טכנולוגיות ייחודיות שפותחו במעבדת המחקר של IBM בחיפה ובמעבדת התוכנה בהרסלי, בריטניה.

עודד כהן מנהל מעבדת המחקר יבמ חיפה עודד כהן מנהל מעבדת המחקר יבמ חיפה עודד כהן מנהל מעבדת המחקר יבמ חיפה

המערכת משלבת כלי מציאות רבודה (augmented reality) ורובוטיקה, על מנת לסייע למהנדסים וטכנאי שירות הפועלים בשטח לאתר את פריטי הציוד, להציג בפניהם מידע קריטי ולספק להם תמיכה ויזואלית של מומחים, היושבים הרחק מהאתר בו פועל הציוד הדורש תחזוקה.

סיוע רובוטי מרחוק

לדברי אסף צדוק, מנהל תחום ניתוח תמונה במעבדת המחקר של IBM בחיפה, הפרויקט מיועד לאפשר לעובד הנמצא בשטח להיעזר במומחים היושבים באתר מרוחק. 

"העובד המקבל סיוע מרחוק ירגיש כי הוא פועל במסגרת הסביבה הטבעית שלו, ללא צורך להחזיק מכשיר נוסף, לחבוש קסדה ייעודית או לשאת על גופו מצלמה. אנחנו יוצרים סביבה שקופה שבה אנשים עשויים לשכוח את עצם קיומה של המכונה הנוספת הפועלת לצידם – ולהרגיש כאילו הם נמצאים צמוד למדריך המומחה. הם יכולים להיעזר באתרי ייצור הפועלים במדינה אחרת, במתכננים היושבים באתר שלישי, או באנשי פיקוד ובקרה במוקד רביעי", מסביר צדוק.

 

צדוק מציין כי החידוש המהותי ביותר במערכת הוא שילוב המציאות הרבודה, המהווה דרך להנגשת מידע בצורה טבעית וברורה. הוא צופה כי האסטרטגיה הזאת תמשיך ותצבור תאוצה בעתיד הקרוב. כך, למשל, הציגו חוקרי IBM בתערוכת סביט בהנובר, השנה, מערכת לסיוע בקניות באמצעות מציאות רבודה על גבי טלפונים חכמים.

 

הרובוט תומך בטכנאי

 

בלב המערכת החדשה עומדת זרוע רובוטית הנשלטת מרחוק על ידי מומחה היושב באתר מרכזי. הזרוע מאפשרת למומחה הזה לצפות במתרחש באתר העבודה, ולהציג בעת הצורך מידע בפני הטכנאי בשטח. מומחה היושב באתר מרוחק יכול לצפות במרחב העבודה בו נמצא הטכנאי ולסייע לו בזמן אמת באמצעות הצגת קישורים לקטעי וידיאו או אודיו.

מומחה זה נעזר במצלמה ומקרן זעירים, המותקנים בקצה זרוע רובוטית, בה הוא שולט ממקום מושבו. המומחה יכול להשתמש בזרוע הזאת על מנת להצביע על נקודות בהן צריך איש השירות להתמקד, לשרטט תרשימים ביד חופשית, לתת הוראות הרכבה ולספק תמונות תיב"ם ישירות אל מרחב העבודה של הטכנאי.

אב הטיפוס שהוצג משלב שני כלים חדשניים שפותחו בהרסלי ובחיפה על מנת להציג פתרון מקיף אחד ללקוחות. מערכת הייעוץ מרחוק Teleadvisor שפותחה במעבדת המחקר של IBM בחיפה שולטת בזרוע הרובוטית ומספקת למומחה המרוחק מאתר העבודה קונסולת שליטה נוחה לתפעול – הכול בשילוב עם מערכות קיימות לניהול תחזוקה ופתרונות ניהול נכסים דוגמת כלי Maximo ומערכות התוכנה של IBM לניהול מחזור חיי מוצרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות