אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק ההסדרים יאפשר לבטל העסקת משגיחי כשרות במלונות צילום: יאיר שגיא

בלעדי לכלכליסט

חוק ההסדרים יאפשר לבטל העסקת משגיחי כשרות במלונות

חוק ההסדרים בתחום התיירות מציע כי 70% מתקציב הפיתוח של המשרד יוקצה לירושלים, טבריה, נצרת, עכו ואילת. כמו כן מציעים באוצר לבטל את החובה להעסיק משגיחי כשרות במלונות, שעלות העסקתם השנתית מוערכת ב־74 מיליון שקל

28.04.2013, 07:06 | תומר אביטל

רוב תקציב פיתוח התשתיות של משרד התיירות יוקדש לחמש ערים בלבד: ירושלים, עכו, טבריה, נצרת ואילת. כך עולה מפרק התיירות בחוק ההסדרים שהגיע לידי "כלכליסט". בנוסף כוללות ההמלצות להעביר את ההחלטות התקציביות מידי הפוליטיקאים לחברות ייעוץ ומתן האפשרות לבתי מלון לעבוד ללא שגיחי כשרות, מפעילי חדר כושר ובריכות במטרה להוזיל את עלויות התפעול.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההצעה, 70% מתקציב הפיתוח של משרד התיירות יופנה אך ורק ליעדים התיירותיים: ירושלים, עכו, טבריה, נצרת ואילת. סך תקציב המשרד עומד על כחצי מיליארד שקל וכשליש ממנו מופנה לפיתוח. סעיף זה עשוי לעורר זעם בערים בנגב ובגליל.

טבריה, צילום: shutterstock טבריה | צילום: shutterstock טבריה, צילום: shutterstock

טיוטת החוק נידונה באוצר וכוללת שורת סעיפים שמטרתם להקל על ענף המלונאות. מהפרק עולה שבאוצר מייחסים חשיבות עצומה להרחבת תיירות החוץ, בתקווה להזרים לישראל מטבע זר בהיקפים גדולים. במשרד מקווים כי זרימת התיירים תספק מנוע צמיחה נוסף למשק ותצמצם את הגירעון התקציבי.

בין היתר החוק מציע לבטל את החובה שחלה על מלונות להחזיק במפעילי חדר כושר. פקידי האוצר חישבו כי מדובר במעמסה של 28 מיליון שקל לשנה לענף. הם מנמקים זאת בכך שברוב מדינות ה־OECD אין מדריכי כושר משום שהאורחים משתמשים בעיקר באביזרים לא מסוכנים.

 , צילום: נמרוד גליקמן צילום: נמרוד גליקמן  , צילום: נמרוד גליקמן

הטיוטה מציעה גם לאפשר את הסרת החובה להעסיק מפעילי בריכות, שעלות העסקתם השנתית מוערכת ב־18 מיליון שקל בשנה. הסיבה לכך היא הבריכות הממוכנות ולכן מוצע כי משרד הבריאות יחריג בצו מלונות עד 150 חדרים מהעסקת המפעיל.

החוק גם מבקש לחסוך בהוצאות אבטחת בתי מלון. עלות העסקת מאבטחים בענף היא כ־180 מיליון שקל בשנה. באוצר מסבירים כי לאור ההקלה במצב הביטחוני יש לפטור מלונות שכוללים עד 150 חדרים מחובת העסקת מאבטחים. כיום החובה חלה על מלונות שבהם יש יותר מ־75 חדרים.

סעיף רגיש אחר מאפשר צמצום בהעסקת משגיחי כשרות, חובה שעולה למלונות 74 מיליון שקל בשנה. ההצעה מציעה לאפשר לשר לשירותי דת להחריג מלונות עד 150 חדרים משכירת משגיח צמוד, ולאפשר שימוש במשגיח משותף. באוצר מאמינים כי עשרות מיליוני השקלים שייחסכו יובילו לירידה במחירי החדרים.

בנוסף מציעה טיוטת חוק ההסדרים להפוך את עבודת המשרד למקצועית יותר. במקום צוות של משרדי התיירות והאוצר, מוצע בטיוטת החוק כי מומחים חיצוניים ובלתי תלויים יקבעו את סדר העדיפויות של הענף, תוך התמקדות במשיכת תיירות חוץ. לפי ההצעה שמועלית בחוק ההסדרים מטרת המהלך היא לנטרל השפעות פוליטיות וחסמים בירוקרטיים בחלוקת המשאבים.

הדיון בתקציב נדחה ל-12 במאי

בניגוד לשנים האחרונות, הממשלה לא תקיים השנה סדרת דיונים בהצעת התקציב ובחוק ההסדרים ותסתפק בדיון ארוך אחד בלבד. הישיבה, שתוכננה תחילה ל־5 במאי, נדחתה בשבוע ל־12 בחודש בשל נסיעתו של ראש הממשלה במועד לסין. לאחר אישור הצעת התקציב וחוק ההסדרים בממשלה, הם יוחזרו לאגף התקציבים באוצר, שיכין הצעת חוק מפורטת לאישור הכנסת. הממשלה תידרש לאשר את התקציב סופית בתוך 50 יום ממועד אישורו בממשלה. בסוף השבוע סיימו באוצר לגבש את הטיוטה הראשונה של חוק ההסדרים, והיא צפויה להתפרסם היום באינטרנט.

אמנון אטד

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות