אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבלתם ירושה? חשבו לפני שאתם מבזבזים אותה

קבלתם ירושה? חשבו לפני שאתם מבזבזים אותה

ירושה מהווה לעתים קרובות מעין התעשרות פתאומית ומי שזוכה בה לא תמיד יודע איך לנהוג. כמה עצות איך לצאת מזה בשלום

11.05.2013, 22:38 | סוכנויות הידיעות

אז זכיתם בירושה, אתם לא לבד. בארה"ב בלבד ישנם מידי שנה למעלה מ-20 אלף איש שזוכים לירושות ששוויין למעלה מ-20 מיליון דולר. על פי הערכות, טריליוני דולר יועברו בירושות במשך העשורים הבאים.

לעיתים קרובות, ירושה מהווה מעין התעשרות פתאומית שהזוכה בה לא תמיד יודע איך לנהוג. כיום ישנם מתכנני עיזבונות מקצועיים שתפקידם לעזור ליורשים לתכנן כראי את השימוש בכסף.

הנה כמה דברים חשובים שכדאי לדעת.

עושר בין דורות לידיעת הקורא איתן ורטהיימר דור ההורים הקדיש את חייו ליצירת העושר, תוך בניית ידע ניהולי ויסודות וערכיים, החסרים לדור שבא אחריהם, אשר ירש את העושר ולא יצר אותו. האחריות לגרום לכך שהנכסים יועברו באופן ראוי והעושר יישמר, תלויה במידה רבה בהורים ד"ר גדעון בן נוןלכתבה המלאה

1. מה היה הקשר בין המוריש ליורש? הקשר בין משאיר העיזבון ליורש משחק תפקיד מרכזי. אם הקשר ביניהם היה שלילי, לעיתים קרובות יהיה ליורש דחף - לעיתים לא מודע - לבזבז כמה שיותר מהר את הירושה. חשוב לעשות הפרדה בין הקשר השלילי לירושה. כדאי להיעזר בפסיכולוג - אם כבר לבזבז חלק מהירושה לפחות היו מודעים לרגשות שלכם כדי שתוכלו גם ליהנות מכך.

2. אל תבזבזו לפני שתדעו מהו הסכום הסופי - אמנם רוב הירושות מועברות ליורשים בתוך שנה לכל היותר, אך יש כאלו הכרוכות בשנים רבות של הליכים. לא כדאי לבזבז את הירושה בטרם נכנס הסכום הסופי לחשבון הבנק שלכם. זכרו שישנם גם מסים למיניהם ותשלומים לעורכי דין ולרשויות כך שיוותר לכם פחות כסף ממה שנדמה לכם.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

3. ערכו סדר עדיפויות - לעיתים התעשרות פתאומית מולידה כל מיני רעיונות מוזרים - החל מרכישת יאכטה נוצצת וכלה בהשקעה בחברת סטארט-אפ לאפליקציה למכירת מקוונת של נייר טואלט. קחו מספר שבועות ואף חודשים לחשוב על כך - פעמים רבות מה שנראה דחוף עכשיו יירד לתחתית הרשימה. המטרה אינה לבצע את כל המטלות ברשימה אלא רק את אלו בעלות החשיבות הגבוהה ביותר.

4. חוק 10% - רוב הסיכויים שברגע שתקבלו את הכסף, תיזכרו בכל אותם דברים שחלמתם לרכוש. לפני שתצאו לקנות את הפורשה האדומה שעליה תמיד חלמתם, הגבילו את הסכום שתבזבזו ל-10%. כך יוותר לכם 90% מהירושה. זכרו - הכלל אומר לבזבז 10% ולא לחסוך 10%!

5. קנו קקטוס ולא שיח ורדים - המשל כאן מתייחס לחשיבה רחבת טווח על ההשקעה. הוצאה של 50 אלף דולר על רכב ספורט חדש אינה דומה להוצאה של 50 אלף דולר על שיפוץ המטבח. זכרו שכמו ששיח ורדים מחייב השקעה גדולה כך גם רכב ספורט חדש - מלבד ההוצאה הראשונית, ישנם גם הוצאות ביטוח ודלק גדולים יותר. לעומת זאת - קקטוס מחייב השקיה רק פעם בחודש וזהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות