אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דנקנר נפגש בחשאי עם בלנק; מגעים להמרת חלק מהחוב של אי.די.בי למניות צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

דנקנר נפגש בחשאי עם בלנק; מגעים להמרת חלק מהחוב של אי.די.בי למניות

דנקנר עשוי לוותר על נתח מאחזקותיו באי.די.בי פתוח בתמורה לוויתור של מחזיקי האג"ח על חלק מהחוב או פריסה שלו; דוד האן הכנ"ר הוצע כמגשר, ובמקרה שלא יושגו הסכמות ביממה הקרובה ביהמ"ש יכריע

29.04.2013, 06:50 | גולן חזני

משרד עו"ד ליפא מאיר ממוקם ברחוב וייצמן, בית אירופה ישראל לשעבר, בקומה ה־22.. קומה מעליה נמצאים המשרדים של אלביט הדמיה ומוטי זיסר. בניין של הסדרי חוב. ליפא, המייצג את אי.די.בי פיתוח, ישב בעבר מאחורי בית סוקולוב ושם נחתמה אור לבוקר חורפי ב־2010 הסדר החוב של אפריקה ישראל, ולאחרונה עבר לכאן.

קראו עוד בכלכליסט

מיד אחרי היציאה מהדיון בבית המשפט אתמול מיהרו לבנין ברחוב ויצמן מנהלי אי.די.בי ועורכי הדין שלה מצד אחד ואנשי נציגות אי.די.בי פיתוח מצד שני. השופט שלח את הצדדים לסגור מיתווה תוך יום־יומיים. נוחי דנקנר הגיע לפגישה במשרד ועזב לפני תחילת המשא ומתן. אחרי עזיבתו הגיעו חיים גבריאלי, ועורכי הדין רם כספי ורובי בכר.

מהצד השני הגיעו ג'רמי בלנק מנהל קרן יורק, שלומי ברכה, מנהל ההשקעות של פסגות יחד עם עורכי הדין של הנציגות גיא גיסין ואיל רוזובסקי. כשהענינים התחממו הוזעק איל לפידות, מנכ"ל הפניקס, לנסות להרגיע את הרוחות ולנסות למצוא פשרה ראויה. היו שם גם איל גבאי המומחה מטעם בית המשפט להסדר באי.די.בי אחזקות, וכן עורכי הדין של נציגות אחזקות נעם שרון.

נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין אתמול, צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין אתמול | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין אתמול, צילום: אוראל כהן

24 מיליון שקל עד מאי

הצדדים לא ישבו לשולחן אחד. רק עורכי הדין. דנקנר וגבריאלי לא ישבו עם בלנק. עורכי הדין נעו בין החדרים והעבירו הצעות. נכון למועד סגירת הגליון, העמדות בין אידיבי ונציגות פיתוח רחוקות אף יותר מהפערים בין ישראל והחמאס.

הסעיף הבוער ביותר על הפרק הינו התשלום של 24 מיליון שקל להראל ב־1 במאי. הנציגות דורשת להפקיד אותו בנאמנות עד לסיום הדיון המשפטי בתיק. אי.די.בי רוצה לשלם סכום זה במקום הפקדת הכסף בנאמנות ולהעניק בתמורה לנציגות למנות דירקטור חיצוני מטעם הנציגות, שיפקח על פעילות החברה. במקביל עלתה הצעה, כנראה מטעם אי.די.בי, להקים מנגנון גישור תוך 21 יום בין הצדדים. לתפקיד המגשר הוצע פרופ' דוד האן כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר). ההצעה לא נענתה נכון לעכשיו על ידי הנציגות.

ניראה כי בלנק רוצה את החברה - להמיר חלק גדול מהחוב ל־100% מהמניות. פגישה נוספת נקבעה לאמש, לשעה 21.00, אחרי סגירת הגיליון. גורם המעורה במגעים אמר כי: "לא יהיו כאן הסכמות. הכל הצגה. פשוט אי אפשר לחזור לשופט בלי שנעשה מאמץ כביכול למלא את הפסיקה שלו ולנסות להגיע למיתווה".

השופט בדיון על אי.די.בי פתוח: "גבשו הסדר עד מחר או שאחליט על מתווה" ביהמ"ש המחוזי בת"א מתקיים דיון בתביעה של נציגות האג"ח של אי.די.בי פתוח לקבוע הליך הבראה לחברה. השופט אורנשטיין: "איפה ועדות האשראי? איפה האחריות של חברות הביטוח? חוץ ממנורה אף אחד לא דרש ביטחונות! יש לי סדרה של שאלות לא ברורות". רחלי בינדמן וגולן חזני, 17 תגובותלכתבה המלאה

24 מיליון השקלים הם לא הבעיה הגדולה של הנציגות. מדובר בסכום שולי מול חובות של יותר מ־4 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח. המטרה של הנציגות היא יותר מסמלית ונועדה למתוח קו שיעצור את התשלומים. היעד הם התשלומים ביוני - 600 מיליון שקל, ואותם רוצה הנציגות לעצור.

אחרי בוקר סוער נפגש דנקנר לצהריים עם אדוארדו אלשטיין. השותף החדש שלו באי.די.בי, במסעדת מיתוס, ליד משרד ליפא מאיר ובית המשפט. הארוחה נמשכה שעתיים וחצי ונכחו בה גם שאול צאנג, יד ימינו של אלשטיין, חיים גבריאלי מנכ"ל אידיבי אחזקות ורועי מלצר. הנושא היה כמובן ההתפתחויות בפיתוח. בזמן שאכלו סטייק ושתו יין, אלשטיין פסע לאחורי המסעדה וביצע מספר שיחות טלפון. במהלך הפגישה דנקנר ואלשטיין תיאמו עמדות לקראת הפגישה הבאה של דנקנר, שהיתה ההפתעה הגדולה של היום.

דנקנר הכין את הקרקע בשיחה עם אלשטיין לשיחות לא פורמליות על פשרה עם יורק שנקבעו להמשך היום. הפגישה עם בלנק נשמרה בדיסקרטיות. ככל הנראה אי.די.בי פיתוח מוכנה להעניק למחזיקי האג"ח נתח ממניות החברה תמורת ויתור על חלק מהחוב או פריסה שלו.

דנקנר זקוק להסכמה של אלשטיין למיתווה כזה, ולמרות שאתמול עוד התבטאו באופן רשמי באי.די.בי בנחרצות נגד מיתווה כזה וטענו כי החברה סולוונטית, הרי שההכרה שעדיף לנסות לסגור עם מחזיקי האג"ח על הסדר מוסכם, עוד לפני הדיון, החלה לחלחל לקבוצה לקראת שעות הערב.

מבוי סתום וחוזרים לשופט

הפגישה, שהתקיימה אתמול ב־19:30, היתה שיחה ראשונה של השניים פנים אל פנים שהסתיימה אחרי סגירת הגליון. בלנק, בניגוד לגורמים אחרים בין מחזיקי האג"ח הגדולים באי.די.בי פתוח, בא ממקום נקי ונטול רגשות: הוא רוצה להרוויח וכמה שיותר. אין לו אינטרסים סמויים אחרים. התקשורת לא מעניינת אותו. להיפך: הוא בורח ממנה ולא רוצה להיתפס כגיבור.

הפגישה בין השניים היתה פגישה מקדימה לפגישה של השעה 21.00, שאליה זומנו כבר כל עורכי הדין, וחברי הנציגות.מי שמשקיפים מהצד הם חברי הנציגות של אי.די.בי אחזקות. ההסכם החדש בין דנקנר ואלשטיין היה טוב עבורם, אבל אתמול הם הבינו שכסף מיידי הם לא יראו. אם הצדדים לא יגיעו להסכמות, ההכרעה תחזור אל השופט אורנשטין שכבר רמז כי לא יעצור את התשלומים של אי.די.בי פתוח אך מתח ביקורת על הדיבידנדים שנמשכו מאי.די.בי. ניראה כי שום צד לא יקח במאבק המשפטי את כל הקופה והמטרה היא להפסיד כמה שפחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
הפגישה לא חשאית והענינים לא מסובכים...
כל העולם ואשתו יודעים על כך, אבל אין ספק שזה צעד נכון. אם בלנק רוצה לקבל נתח מפיתוח(נניח 13 אחוז אם זה מה שיש לו באג"חים), אין ספק כי 13 אחוז במניות פיתוח היו עושות את בלנק מאושר, כנראה שדנקנר מוכן לתת פחות, שיסגרו על משהו בסביבות 10 אחוז ובא לציון גואל...
אבי  |  29.04.13
לכל התגובות