אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הברוקר עידו סמואל נידון ל-7.5 שנות מאסר בפועל צילום: אוראל כהן

הברוקר עידו סמואל נידון ל-7.5 שנות מאסר בפועל

הוא הורשע בגניבה ומרמה של 4.7 מיליון שקל ורישום כוזב במסמכי תאגיד. סמואל נקנס ב-50 אלף שקל וחויב בתשלום פיצויים של מאות אלפי שקלים לעשרה מקורבנותיו

29.04.2013, 16:31 | יצחק דנון וזוהר שחר לוי

7.5 שנות מאסר בפועל נגזרו במחוזי בתל אביב על הברוקר עידו סמואל. הוא הורשע לפני כחודש בביצוע עבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד. היקף מעשי הגניבה והמרמה של סמואל הסתכמו ב-4.7 מיליון שקל. הוא נקנס ב-50,000 ש"ח. עבור שישה מבין קורבנותיו הוא חויב בתשלום פיצויים של 258,000 ש"ח לכל אחד (הסכום המירבי בחוק העונשין). בנוסף חויב בתשלום פיצויים בסכום כולל של 422,000 ש"ח ל-4 קורבונות נוספים.

התביעה ביקשה מביהמ"ש להחמיר בעונשו של סמואל בהתחשב בפגיעה הקשה ביותר בקורבנותיו. לדברי התביעה, סמואל התייחס לכספי קורבנותיו כאל כספי הימורים ועולמם של מרבית המשקיעים התרסק בעקבות אובדן כספם. נציג התביעה עו"ד ניר ביטון ציין כי טווח הענישה צריך להיות בין 11 ל-18 שנות מאסר בפועל.

עידו סמואל בהארכת מעצרו, צילום: אוראל כהן עידו סמואל בהארכת מעצרו | צילום: אוראל כהן עידו סמואל בהארכת מעצרו, צילום: אוראל כהן

בא כוחו של סמואל, עו"ד גיל עשת, ציין כי סמואל הקים את חברת ברוקרטוב שלא על מנת להונות את המשקיעים ולא למראית עין, אלא ניהל חברה שהצליחה באופן יוצא מן הכלל עד להסתבכותו העסקית, שאז ביצע את העבירות כשהוא נמצא במצב נפשי קשה לאחר נטילת כדורים.

לדברי השופטת יהודית אמסטרדם, סמואל התווכח עם קביעות ביהמ"ש בהכרעת הדין, כאשר הוא מציין שהוא איננו רואה עצמו גנב שכן לא נטל כסף לכיסו בפרשת ברוקרטוב.

בגזר הדין ציינה השופטת כי סמואל טען כי חטאו הגדול היה חטא היוהרה, הבטחון המוגזם, תאוות הבצע, הכבוד שרצה שיחלקו לו הפרסום בטלוויזיה ובעיתונות עד כי לא עניין אותו עוד להרוויח 3-2 מיליון ש"ח, אלא הוא רצה הרבה יותר.

השופטת ציינה כי המשקיעים ראו בסמואל גאון פיננסי ואולם סמואל שיקר במצח נחושה למשקיעים כשטען כי ההפסדים נובעים מהמפולת בשווקים הבינלאומיים בספטמבר 2008. "ההפקרות בה נהג סמואל גרמה הרס ונזק למשקיעים ולבני משפחותיהם" ציינה השופטת והדגישה כי על הענישה להעביר מסר הרתעתי לנאשם עצמו או לעבריינים פוטנציאלים ועל בית המשפט להעביר מסר ברור, לפיו כל מי ששולח ידו בכספים ומרמה את זולתו יהיה עליו לשלם חובו לחברה במאסר ממושך מאחורי סורג ובריח.

"המדובר במקרים בהם המצפון מזדעזע ותחושת הצדק האוניברסאלי נפגעת עד כי הדעת איננה יכולה לסבול" קבעה השופטת. השופטת הורתה על עיכוב ביצוע העונש עד ליום 9 במאי.

בהכרעת הדין בחודש מרץ נכתב "הנאשם כמהמר כפייתי, סחר בהשקעה ולא טרח לעדכן את המשקיעים כי הוא משנה את אסטרטגיית ההשקעה. הוא לא הפסיק להמר על הסכומים עד שהוריד את מחיר ההשקעה לטימיון", נכתב בהכרעת הדין.

   

סמואל הואשם בשנת 2010 ביחד עם שותפו יוסי שובל בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב וזיוף דו"חות. על פי כתב האישום, בעת שהיה הבעלים של חברת ברוקרטוב בשנים 2008-2007, הקים סמואל חמש קרנות גידור, שבאמצעותן יכולים היו משקיעים - שאותם גייס במרמה - להשקיע בשוק ההון.  

על פי כתב האישום, באופן זה הוציא סמואל מלקוחותיו כ־5.3 מיליון שקל בהעברות בנקאיות, בצ'קים ובכסף מזומן. בנוסף, הואשמו סמואל ושובל בהונאת משקיעים ששוכנעו להשקיע בחברת בי-ברוקר שלהם, כשבפועל שלשלו כ־1.2 מיליון שקל לכיסם הפרטי או השתמשו בכסף לצורכי החברה. שובל הורשע ונידון לחמש שנות מאסר, וערער לבית המשפט העליון. את המדינה ייצג עו"ד ניר ביטון מהפרקליטות. עידו סמואל יוצג על ידי עו"ד גיל עשת.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות