אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסות אירופה ננעלו בעליות: מילנו טיפסה ב-2% צילום: איי אף פי

בורסות אירופה ננעלו בעליות: מילנו טיפסה ב-2%

קאק בצרפת הוסיף 1.5% ודאקס בגרמניה עלה ב-0.8%; איטליה הנפיקה אג"ח ל-10 שנים בריבית שפל של שנתיים וחצי בצל השבעת הממשלה החדשה

29.04.2013, 20:44 | שי סלינס

המסחר בבורסות אירופה ננעל היום (ב') בעליות ברקע השבעת הממשלה החדשה באיטליה אתמול.

פוטסי קאק דאקס מילנו

פחות מ-24 שעות לאחר השבעת הממשלה החדשה, הנפיקה היום ממשלת איטליה איגרות חוב ל-10 שנים בריבית ממוצעת של 3.94% - מדובר בריבית שפל מאז ההנפקה של הממשלה באוקטובר 2010. בסך הכל הנפיקה הממשלה אג"ח בשווי של 3 מיליארד יורו.

כאמור, המבוי הסתום הפוליטי שאליו נקלעה איטליה מאז הבחירות הכלליות שנערכו בפברואר הגיע לסיומו עם השבעתה של ממשלה חדשה. עם זאת, הקואליציה החדשה עלולהלהעלות את איטליה על דרך חתחתים, שכן היא מאחדת בין שני פלגים יריבים - המפלגה הדמוקרטית של ראש הממשלה הנכנס אנריקו לטה, ומפלגת החירות של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני. "זו היתה הממשלה היחידה שניתן היה להרכיב", הודיע נשיא איטליה החדש־ישן ג'ורג'יו נפוליטאנו במעמד ההשבעה בארמון הנשיאות.

 

הבורסה בצרפת, צילום: תומר הרשקוביץ הבורסה בצרפת | צילום: תומר הרשקוביץ' הבורסה בצרפת, צילום: תומר הרשקוביץ

 

בתוך כך נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ הצהיר אמש כי הממשלות באירופה הלכו "רחוק מדי" ביישום מדיניות הצנע וכי המצב של האיחוד האירופי כיום "נורא". בראיון ליומון הבלגי L'Echo, שהתפרסם בסוף השבוע, הדגיש שולץ: "אנחנו מחויבים מדי ברמה הלאומית לצעדי צנע". לדברי היו"ר, חבר המפלגה הסוציאליסטית בגרמניה, "הטיעון שקיצוץ ההוצאות הציבוריות ישיב את אמון השווקים כוזב לחלוטין".

 

לפי בילאל חפיז, ראש מחלקת אסטרטגיית מט"ח של דויטשה בנק בלונדון המבקר בישראל, היקף החובות באירופה דווקא עולה, למרות הדיבורים והמעשים על צנע. "הבעיה באירופה היא כזו, שמרוב הורדת חובות, מה שקורה הוא ירידה בהיקף הצמיחה, וזה הרבה יותר גרוע. כיום, אירופה חייבת למצוא לעצמה דרכים חדשות לייצר צמיחה".

יריד באמון הצרכנים

המדד האומד את הסנטימנט בקרב המגזר הצרכני והעסקי ירד ל-88.6 נקודות באפריל מרמתו הקודמת במרץ שהייתה 90.1 נקודות , כך על פי הודעת נציבות אירופה בבריסל היום. רמה זו היא הנמוכה ביותר שאליו הגיע המדד מאז דצמבר.

"החילוץ הכושל של קפריסין השיב לאירופה את תחושת האי וודאות", אמרה אנמריה גרימאלדי, כלכלנית באינטסה באנפאולו במילאנו. "אך אני סבורה כי החששות הם זמניים בלבד ושאנו נראה צמיחה מתונה ברבעון השני של השנה", הוסיפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות