אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוצ'י 2014: האם המארגן לשעבר הורעל? צילום: איי אף פי

סוצ'י 2014: האם המארגן לשעבר הורעל?

בכיר לשעבר בוועד האולימפי של רוסיה, שנאלץ לברוח מהמדינה לאחר שהנשיא פוטין האשים אותו בהוצאות מנופחות על אולימפיאדת החורף, טוען כעת כי היה קרבן של הרעלה

29.04.2013, 18:55 | סוכנויות הידיעות

בכיר לשעבר בוועד האולימפי של רוסיה, שנאלץ לברוח מהמדינה לאחר שהנשיא ולדימיר פוטין האשים אותו בהוצאות מנופחות עבור אולימפיאדת החורף שתתקיים ב-2014 בסוצ'י, טוען כעת כי היה קורבן של הרעלה.   

קראו עוד בכלכליסט

מתנדבים בסוצ מתנדבים בסוצ'י. חריגות בתקציב | צילום: איי אף פי מתנדבים בסוצ

אחמד ביללוב, שפוטר בפברואר מתפקידו כסגן ראש הוועד האולימפי הרוסי, טען ביום שבת כי הרופאים מצאו בדמו רמות גבוהות של כספית. הוא מקבל כעת טיפול בגרמניה. ביללוב אישר את הדיווחים שפורסמו בתקשורת הרוסית: "לא רציתי להצהיר על כך לפני כן, אבל עכשיו שהתקשורת כבר יודעת, אני נאלץ לאשר זאת".

ביללוב פוטר לאחר שפוטין ביקר באתרים המיועדים לארח את תחרויות האולימפיאדה בעיר הדרומית סוצ'י, כשנה לפני פתיחת המשחקים. נוכח דיווחים נרחבים על עיכובים בבנייה וחריגות בתקציב סימן הנשיא את ביללוב כמי שאחראי לכך שהעלות של אתר הסקי הלא גמור רוזה חוטור (Roza Khutor) התנפחה מ-1.2 מיליארד רובל ל-8 מיליארד רובל (39 מיליון דולר ל-256 מיליון דולר). סרטונים של פוטין מזלזל בביללוב התפשטו במהירות.

ביללוב, יליד רפובליקת דאגסטן, פוטר מיד לאחר מכן מתפקידיו, כולל ראש החברה הממשלתית שבונה אתרי סקי ברחבי אזור הקווקז. לאחר פיטוריו הוא מיהר לברוח מהמדינה. באפריל נפתחה חקירה פלילית נגד ביללוב בחשד שהוציא למעלה מ-90 אלף דולר מכספי החברה הממשלתית, בין היתר על נסיעות ללונדון במהלך אולימפיאדת הקיץ. התובעים חוקרים אותו גם בחשד שמעל ב-2.5 מיליון דולר מהחברה.

הבכיר לשעבר טוען כי להערכתו הכספית הגיעה ממשרדו במרכז מוסקבה. הוא סיפר לסוכנות אינרפקס ש"החל להרגיש לא טוב באמצע הסתיו של שנה שעברה", והוסיף כי חל שיפור בהרגשתו לאחר קבלת הטיפול.

לפי פורטל החדשות המקוון Gazeta.ru, שהגיע לידיו עותק של התיק הרפואי של ביללוב, הוא שוהה כעת בקליניקה בבאדן – באדן. הרופאים מצאו בדם שלו כספית ברמה הגבוהה פי 4 מהרגיל. מקורב לביללוב מסר שהעובדים במשרד במוסקבה נבדקים. "כולם בשוק", הדגיש.

"איני רוצה להפנות אצבע מאשימה או לנסות לשער כיצד הגיעה הכספית למשרד שלי במוסקבה. אין לי שום מושג. לאחר שובי למוסקבה אני מתכוון לגשת לרשויות אכיפת החוק, כך שהן יוכלו לעזור לפתור את המצב".

נותרה עוד פחות משנה לפתיחת אולימפיאדת החורף, והיא כבר מוכתמת בשערוריות. התקציב התנפח פי חמישה מההערכות המקוריות, ועומד כעת על 51 מיליארד דולר, שיהפכו את האירוע לאולימפיאדת החורף היקרה ביותר בעולם. במקביל צצו האשמות של שחיתות, תנאי עבודה ירודים ופגיעה באיכות הסביבה. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות