אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מינהל התכנון מתעלם במכוון מעבירות בנייה" צילום: הילית כדורי

"מינהל התכנון מתעלם במכוון מעבירות בנייה"

במכתב חריף, ערב פרישתה מתפקידה, מעלה שרית דנה האשמות הגובלות בפלילים נגד מינהל התכנון, "שפוגע פגיעה קשה בתקינות החלטות מוסדות התכנון". לטענתה, במקרים רבים מנחית המינהל "הוראות מלמעלה" על מתכנני מחוזות ועל נציגיו בוועדות ערר בקשר לעמדה שעליהם לנקוט, ואף מורה להם להתעלם במקרים של חשד לעבירות בנייה. משרד הפנים: "הנושא ייבדק"

30.04.2013, 07:02 | דותן לוי

רגע לפני שהיא מפנה את כסאה ליורשה בתפקיד, שרית דנה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים מעבירה מכתב נוקב שבו היא מותחת ביקורת חריפה על פעולות שביצעו לכאורה בכירים במשרד הפנים והעומדים בראש מינהל התכנון.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב בן שמונה עמודים המיועד ליהודה זמרת היועץ המשפטי למשרד הפנים, מגוללת דנה מקרים רבים שהגיעו לפתחה ושהמכנה המשותף של כולם הוא התנהלות בעייתית ואף בלתי חוקית של מינהל התכנון והעומדת בראשו – בינת שוורץ. "בחודשים האחרונים הובאו לידיעתו של משרד המשפטים מקרים רבים שבהם ניתנו ע"י מינהל התכנון לחברי מוסד תכנון, ובהם מתכנני המחוזות, הממונים על המחוזות וחברים בוועדות המשנה לעררים של המועצה הארצית, הוראות או הנחיות מהי העמדה שאותה עליהם לנקוט ביחס לתוכנית, ערר, בקשה לאישור או כל סוגיה אחרת הנדונים בפני מוסדות התכנון השונים. כן נתנו הוראות לשיבוץ נושאים לסדר היום בדיוני מוסדות התכנון השונים", כותבת דנה ומוסיפה כי מדובר בנושאים מגוונים ובהיקף רחב.

בינת שוורץ ושרית דנה.  חילופי האשמות לא מאתמול, צילום: הילית כדורי בינת שוורץ ושרית דנה. חילופי האשמות לא מאתמול | צילום: הילית כדורי בינת שוורץ ושרית דנה.  חילופי האשמות לא מאתמול, צילום: הילית כדורי

דנה אף מתארת במכתבה, אשר נשלח יומיים לפני פרישתה, כיצד באות לידי ביטוי בשטח אותן הנחיות מ"למעלה", "לעתים באים הדברים לידי ביטוי בסיכומי דיון שמהם עולה בבירור מהי העמדה אותה נדרשים מתכנן המחוז ואנשי לשכת התכנון לנקוט, לעתים מדובר בהוראות בכתב או בעל פה המבהירים לאותו גורם במוסדות התכנון באיזה עמדה מצופה ממנו לנקוט". אחת מהאשמות החמורות ביותר שמעלה דנה במכתבה נוגעת לתחום אכיפת חוקי הבניה, ממכתבה עולה כי גורמים במשרד הפנים טוענים כי קיבלו הוראות מבכירים "להעלים עין" במקרים מסוימים שבהם הערכה היא שמתבצעת בניה שלא כדין וכן דרשו מהם שלא להוציא דוחות פיקוח על הבניה גם כאשר קיים חשד לקיומן של עבירות בניה בשטח התוכניות.

הוק השנוי במחלוקת ממשיך הודל"ים הוארך ב-8 חודשים לבקשת ראש הממשלה ושר הפנים, האריכה ועדת הפנים והסביבה את תוקף החוק שנועד לזרז תהליכי תכנון ובנייה שירלי ששון-עזר, 2 תגובותלכתבה המלאה

לפי דנה, הנחיות אלה שמתקבלות מלמעלה גורמות לא פעם לגורמים בכירים במערכת ללבטים מקצועיים הנוגעים לחוקיותם ותהיות בנוגע לחוקיותם ולחובתם "לציית" להוראות אלה. "חריגותה של התנהלות זו הביאה לכך שגורמים שונים, בניהם מתכנני המחוזות, פונים לא אחת, ישירות או באמצעות היועצים המשפטיים לועדות המחוזיות ולמשרד המשפטים על מנת שיובהר להם האם עליהם לפעול על פי הוראות שניתנו להם", לשון המכתב.

אחת הבעיות שעולות לדברי דנה מהתערבות שמתוארת במכתבה היא כי אלה שנדרשים לקבל את ההחלטה הסופית, כלומר יתר חברי ועדות התכנון אינם חשופים לאותם לחצים שמופעלים מאחורי הקלעים, "הם סבורים לתומם שהעמדה המוצגת בפניהם על ידי מתכנן המחוז או נציג לשכת התכנון היא, כפי שנהגו לסבור בעבר, עמדתם המקצועית והעצמאית...וכך מטעה לפיכך את שאר המשתתפים בדיון". כמו כן כותבת דנה, "בהתערבות הנקודתית כדי לפגוע פגיעה קשה באמון הציבור בהגינותה של המערכת הציבורית ובתקינות פעולתה". דנה לא מציינת מתי החלה לקבל פניות כאלה מאותם מתכנני מחוזות אך כותבת כי מדובר בתופעה שלא הייתה מוכרת בעבר בהיקפים כאלה.

בתוך כך, גורם במשרד הפנים אמר בשיחה ל"כלכליסט" כי "למרות המכתב הנוקב של דנה אין לה דוגמאות למקרים נקודתיים וכי המכתב הינו כללי ולא ברור מה הוא מנסה להשיג. במידה והיו לה דוגמאות והוכחות למקרים נקודתיים היא הייתה צריכה להעביר כל אחד מהם לבדיקה נפרדת ואם זה היה כה חמור כפי שהיא מתארת סביר להניח שהיה צורך מיידי לטפל בהם במלוא החומרה", אמר הגורם. לדבריו, המכתב מציף סוגיה גדולה וקשה יותר שהיא טשטוש גבולות בין המשרד המקצועי כלומר מינהל התכנון לבין משרד המשפטים. "יש תחושה שמשרד המשפטים מנסה לנהל את משרד הפנים מתוך כל מיני אג'נדות שיש לו ותוך שהוא מציג מצגי שווא של טיעונים משפטיים עליהם הוא אמון. המכתב גם מסתיים ללא המלצות סיכום ישיבה או סדרי יום", סיכם הגורם.

דנה, שוורץ ורפורמת הבנייה

לשוורץ ולדנה משקעים רבים הנוגעים בין היתר לרפורמה בתחום התכנון והבניה. דנה היא זו שהופקדה על ידי נתניהו לגיבוש רפורמת המרפסות, רפורמה רחבת היקף בחוק התכנון והבניה אותה כשל נתניהו להעביר בקדנציה הקודמת שלו.

דנה הופקדה על כתיבת חוק התכנון והבניה מחדש כך שיוביל לרפורמה שלה ייחל נתניהו ונקראה רפורמת המרפסות. אלא שמשך הזמן הקצר שהוקצב לה לקידום הרפורמה הוביל לשורה של התנגדויות כמעט מכל הגופים הנוגעים לכך. עם כניסתה של שוורץ לתפקיד הרפורמה עליה שקדה דנה הועלמה ובמקומה הכינה שוורץ רפורמה מצומצמת וקלה יותר ליישום. כך, למרות המאמץ הרב שהשקיעה דנה ברפורמה, נתניהו לא הצליח להעביר אותה בקדנציה הקודמת שלו כראש ממשלה ובמקום להתעקש עליה החליט בייעוץ של אנשיו לעבור הלאה. כאן נכנסה בינת לתמונה.

פישר על יוקר הדיור: "יש להאריך התקופה שבה אין פטור ממס שבח" נגיד בנק ישראל אמר בדיון בוועדת הכספים, כי יש להגדיל את היקף הקרקע הזמינה ולקצר את הזמן בין תכנון הבנייה לתחילתה תומר אביטל, 22 תגובותלכתבה המלאה

שתי הנשים הצליחו לגרור את משרד הפנים ומשרד המשפטים לתוך הקלחת. עם כניסתה של שוורץ לתפקיד פרסם משרד הפנים מסמך וממנו עולה חשש כי העלות הגבוהה של הטמעת הרפורמה של דנה, תוביל לשיתוק מוחלט של מערך התכנון ותגרור את המערכת לתקופת הסתגלות ארוכה שמעבר להיבט התכנוני טומנת בחובה גם היבט כלכלי שקשה להעריך. במקביל החלה סוגיית הארכת כהונתה של דנה, כאשר ההחלטה שלא להאריך את כהונתה פורשה על ידי גורמים במשרד המשפטים כפוליטית.

ההרמוניה התערערה

שרית דנה טוענת למעשה במכתבה כי הגוף המקצועי במוסדות התכנון מתערב בהחלטות הגוף הסטטוטורי, לו נתונה הסמכות לאשר הלכה למעשה תוכניות והיתירים בתחום התכנון והבניה. בצד הסטטוטורי של מוסדות התכנון נמצאות הוועדות, כשבראשן עומדת המועצה הארצית שהיא זו שקובעת המדיניות ומגבשת את תוכניות המתאר הארציות. כך למשל, מתווה המועצה הארצית מדיניות של שימושי קרקע כלליים, שמירה על השטחים הפתוחים, חופי הים, תשתיות גז ונושאים נוספים אשר מעוגנים בתוכניות מתאר ארציות ומחוזיות. היא זו שמייעצת לממשלה בנושאי חקיקה וכן מקדמת תוכניות מתאר ארציות ומחוזיות.

במועצה הארצית יושבים נציגי משרדי הממשלה וכן נציגים נבחרים מרשויות וערים, נציגי הארגונים הירוקים וארגונים נוספים. מתחת לועדות אלה נמצאות הועדות המחוזיות אשר מחויבות למדיניות שקבעה המועצה הארצית במסגרת תוכניות המתאר ואחריותן היא לשמש כגורם מקשר בין המועצה הארצית לוועדות התכנון המקומיות. ועדות אלה קובעות את העקרונות התכנוניים במחוזן והן שמפקחות על הועדות המקומיות. הוועדות הן גופים שפועלים כישויות עצמאיות ובכל אחת מהן יושבים גורמים חיצוניים אשר אינם כפופים בשום צורה למשרד הפנים. הוועדות אמנם כפופות לשר הפנים ולמנכ"ל המשרד ברמת ההנחיות והמדיניות אך נדרשות לקבל החלטה לגבי נושאים נקודתיים לפי שיקול דעתן. בסך הכל יש 6 ועדות מחוזיות המחולקות לפי המחוזות השונים ובכל אחת מהן יושבים 11 נציגי משרדי הממשלה השונים ו־5 נציגי הרשויות המקומיות שנבחרו מתוך תחום שיפוטן. במקביל לוועדות פועל מינהל התכנון, שהוא הגוף המקצועי שמתווה מדיניות כללית ונותן תמיכה וייעוץ מקצועי לוועדות.

גורם בכיר בוועדות התכנון אמר בשיחה ל"כלכליסט", כי עד היום הכל עבד חלק ולא היתה התערבות של גורם כזה או אחר בהחלטת הועדות. "תמיד נשמר האיזון העדין והיתה הרמוניה. הדברים האלה מתעוררים כשההרמוניה מתערערת. כשהוראות מגיעות ברמה של הנחיות כלליות אז מילא, אבל כשההוראות הן לקבל תוכנית נקודתית כזו או אחרת זה בעייתי. במועצה הארצית למשל, יש נציגים של משרדי הממשלה השונים וגם שם בשלב מסוים נדרשה התערבות כיוון שהיו תלונות על התערבות של שרים בהחלטות של הנציגים מטעמם. ברמה המחוזית, לשכות התכנון המחוזיות אינן כפופות למינהל התכנון, זה תמיד היה כך, מינהל התכנון מוגדר כגוף מקצועי שמתווה את המדיניות. בינת ביקשה שתהיה כפיפה של הועדות המחוזיות למינהל התכנון כי היא טענה שזה משהו שהוא לא הגיוני. מצד שני עד היום זה לא משהו שנדרש. חשוב לזכור שמעל הכל יש את התוכניות שהן מה שמנחה מלמעלה למטה ונותן את המסגרת ההיררכית", אמר הגורם.

שר חדש ומנכ"ל חדש

מהמכתב עולה כי זמרת, היועץ המשפטי של משרד הפנים, הוציא לאחרונה "הוראות ריענון" למנכ"ל משרד הפנים עמרם קלעג'י ולמנהל מינהל התכנון בנושא לגביו טוענת דנה במכתבה, מכך ניתן להניח, כי השניים הם בין נותני ההוראות ו"ההמלצות". כן ציינה דנה כי לא ראתה באותן "הוראות ריענון" תגובה הולמת וכי היא סבורה כי יש לבחון את המקרים הללו בצורה מקיפה יותר.

לאחרונה בעקבות חילופי השרים מינה גדעון סער שר הפנים הנכנס את יגאל צרפתי למנכ"ל משרד הפנים החדש. שוורץ עדיין משמשת בתפקידה כראש מינהל התכנון. מכתב זה אינו מותיר ליועץ המשפטי לממשלה ולשר הפנים החדש ברירות רבות והם יידרשו לבחון את התנהלות הגורמים הבכירים במשרדם. יחד עם זאת, סער יידרש לנקות כל חשד לרדיפה אישית נגד ראש מינהל התכנון בינת שוורץ.

ניראה כי בדיקה כזו תוכל לחשוף לא מעט תהיות ותלונות מצד גופים שונים על דרכי הפעולה של מינהל התכנון בתקופה האחרונה. כך למשל, במכתב אחר שנחשף לאחרונה ב"כלכליסט" והופנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין טענו שורה של ארגונים ירוקים ובהם החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, אדם טבע ודין ועמותת במקום, כי מינהל התכנון ניסה לבצע מחטף תכנוני בתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, שמשמעותו תוספת משמעותית של יחידות דיור באזור המרכז. במקרה זה טענו הגופים, כי באמצע דצמבר 2012 העלה מינהל התכנון לסדר היום של המועצה הארצית לתכנון ובנייה יוזמה לשינוי חלק מתמ"א 35 בהליך בזק. שהוגדר על ידם כ"נוהל מחטף".

כשבועיים לאחר מכן יצא גם מחוז המרכז למתקפה וטען כי במינהל העבירו הערכות שגויות בנוגע ליעדי שיווק הקרקעות והבנייה במחוז מרכז למועצה הארצית על מנת לאפשר את שינוי התוכנית ברמה הארצית, כך שניתן יהיה להוסיף באופן מהיר שטחי בנייה במרכז. עוד בטרם מינויה של שוורץ לתפקיד ניהלו הארגונים הירוקים מאבק להסרת שמה מרשימת המועמדים בטענה כי קיבלה בעבר החלטות בלתי סבירות בתחום הסביבתי.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "קיבלנו את מכתבה של דנה והנושא יבדק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
1 צודק (יודע על ישרש) ובנוסף: ברחובות ברח אהרוני ובכלל מה מתרחש ברחובות
ברח' אהרוני (נדמה לי 26) במקום בית פרטי קטן הולכים להקים בניין בן 9 קומות... התושבים שם עירניים וכל הסיפור מריח לא טוב. במיוחד אחרי שבמקום אחר ברחוב הרימו בניין לגובה ואחרי שעד עכשיו לא ברור איך אישרו את אייזנברג פינת הרצל. מדובר בשכונה שקטה עם בניינים (חלקם חצאי רכבת), בני 4-5 קומות לכל היותר. מצוקת החניה שם גדולה מאוד, הרחובות צרים, יש מיעוט של שטחים ירוקים ומיעוט שטחים לטובת הציבור. האיזור כשלעצמו מבוקש בגלל הקרבה לרחוב הראשי, למוסדות האקדמים, לרכבת, וליציאות נוחות מהעיר לכיוון ראשון לציון-נס ציונה ות"א דרך העוקף לכביש 40 ו431. מבקר שם הרבה. רוצים עוד קצת? איך אישרו אנטנה סלולרית במבנה ליד פרדס הר-נבון שצמוד לפרדסי ישרש? איך בקושי נחלצו הגיבתונים מציפורני עיריית רחובות (שרצתה להפוך את גיבתון לחלק מרחובות). איך בכל פעם, משך שנים, נוגסים מאדמות ישרש - לטובת רמלה, לטובת 431, לטובת כביש 40, הורידו משם שקמים עתיקים (כשהרחיבו את 431) ובמקום לשתול מחדש במושב לקחו לתל-אביב, למה? ואיזה פיצוי מגוחך קיבלו שם החקלאים, שבסופו של דבר אלצו לוותר על הפרדסים שלהם ( אני עובר שם כל פעם ורואה את חורבנם) - פרדסים שהיו פעם לתפארת (אבי עוד הכיר את בעל הפרדס שהיה נוהג בעגלת עץ, ממייסדי המושב שהוא ואישתו שלחו את שלושת ילדיהם באניות ממרוקו להתחנך בקיבוצים ובאו והקימו את המושב, גידלו כאן תותים ובוטנים ותרנגולות ועשו כל מה שאמרו להם בשם אהבת הארץ, איש ירא שמים ומשכיל שלפני כן לא ידע מה זו עבודת אדמה). כאדם לא צעיר אני יכול רק לומר שלקרוא דברים כאלה מצער, כי בסופו של יום הם משפיעים על איכות החיים שלנו,האנשים הקטנים. מקווה שכל אחד יכתוב את כל העוולות התכנוניות הקטנות שעושים סביבו, אולי סוף-סוף מישהו יבין שלא מדובר בצרות עין של אנשים קטנים ולא בלעשות טובה קטנה לקבלן תמורת כמה ג'ובות - זה חיים של אנשים. זה רחוב שלם שאין לו חניה. זה מושב שלם וסביבה שלמה שהיתה באה לטייל בו שלקחו לו עצים עתיקים שאינם עוד שם, אלה חיות שהעצים האלה היו בית עצבורן, מכסה ומזון. זה אוויר ושמש שלא מגיעים לדירה. זה איכות חיים ועוד ועוד דברים שלפעמים שוכחים כרואים רק ניירות וקווים ומספרים. זה מה שקורה כשהופכים אנשים למספרים.
ותיק , עברתי מרחובות לרעננה  |  30.04.13
לכל התגובות