אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפטור לא הוארך: שפד"ן ישלם 16 מיליון שקל על הזרמת שפכים לים צילום: עזר פישלר

הפטור לא הוארך: שפד"ן ישלם 16 מיליון שקל על הזרמת שפכים לים

לראשונה שילם מכון הטיהור של גוש דן חלק מהיטל ההזרמה לים, שעד כה היה פטור ממנו. לטענתו הקנס יפגע בתושבים

30.04.2013, 17:49 | חן פונדק

הפטור לא הוארך, ומכון הטיהור של שפכי גוש דן (השפד"ן) שילם החודש לראשונה היטל הזרמה לים בעקבות הזרמת בוצת השפכים לים. את התשלום הראשון - 4 מיליון שקל - העביר השפד"ן לקרן למניעת זיהום ים של המשרד להגנת הסביבה ב-20.4. גובה ההיטל השנתי הוא 16 מיליון שקל,

את ההיטל משלם האיגודן, איגוד ערים דן לתשתיות איכות הסביבה, שאחראי על השפד"ן.  

קראו עוד בכלכליסט

היטל ההזרמה לים אושר על ידי ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ב-2011 לאחר דיונים שנמשכו כמה שנים. התיקון מטיל על בעלי היתר הזרמה לים תשלום לקרן למניעת זיהום ים, בהתאם לכמות ההזרמה וסוגה. בבסיס התיקון עמדו שני עקרונות: הפנמת עלויות הזיהום בהתאם לעיקרון "המזהם-משלם", ותמרוצם הכלכלי של המפעלים להקטין את ההזרמה עד להפסקתה המוחלטת.

השפד"ן קיבל פטור מתשלום ההיטל, אך לפני שלושה חודשים המליצה הוועדה למתן היתרי הזרמה (במשרד להגנת הסביבה) שלא לחדש את הפטור. השר להגנת הסביבה הקודם, גלעד ארדן, התנגד להחלטה זו: "מדובר בעיוורון וחוסר צדק חברתי. המשרד שכח כי מטרת ההיטל הכספי היא לעודד מפעלים למצוא פתרונות שימנעו הזרמת זיהום לים, ולא להכביד על הציבור ללא כל צורך".

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת תחליט סופית אם לבטל את הפטור או להשיבו.

עמותת צלול, שמתנגדת לחידוש הפטור מהיטל ההזרמה לשפד"ן, בירכה על המהלך. "תשלום ההיטל על ידי הנהלת השפד"ן היא עשיית צדק לסביבה הימית ולציבור כולו. לכך בדיוק התכוון המחוקק כשקבע את עיקרון 'המזהם משלם'", אמרה מנכ"לית עמותת צלול, מאיה יעקבס. "השפד"ן מזרים לים התיכון בכל שנה למעלה מ-5 מיליון מ"ק בוצת שפכים, ונחשב למזהם הגדול ביותר של מזרח הים התיכון. למרות זאת הצליחה הנהלת השפד"ן לחמוק מתשלום ההיטל ולגרום בכך לנזק גדול לים ולציבור. אנו מקווים שתשלום ההיטל השנה לא יבטא רק את הנזק שגורמת הזרמת הבוצה לים, אלא גם יזרז את הנהלת השפד"ן להשלים את הקמת מתקן טיהור הבוצה במהירות האפשרית ולהפסיק בכך את זיהום הים שנמשך שנים רבות".

הזרמת שפכים. המזהם משלם, צילום: shutterstock הזרמת שפכים. המזהם משלם | צילום: shutterstock הזרמת שפכים. המזהם משלם, צילום: shutterstock

באיגודן מסבירים כי הטיפול בפסולת שנוצרת מטיפול בשפכים, הבוצה, כרוכה בהקמת שמונה מתקנים שתימשך עוד שלוש שנים. ארנון גלעדי, יו"ר האיגודן, אמר כי "האיגודן אכן העביר את התשלום הראשון לשנת 2013 כפי שהוא מחויב, אולם במקביל הוא פועל על מנת לבטלו.  אם לא יבוטל היטל ההזרמה, הדבר יהווה פגיעה משמעותית בהמשך הקמת המערך היבשתי או לחלופין, פגיעה בפרויקטים האחרים עליהם שוקד האיגודן בימים אלו. ההחלטה להחריג את השפד"ן מתשלום ההיטל לשנת 2012 נעשתה לנוכח התקדמות הפרויקט והעמידה בלו"ז הקפדני שנקבע. אי חידוש הפטור עד להשלמת הפרויקט יגרום להטלת קנס של עשרות מיליוני שקל שיושתו על תושבי גוש דן, זאת מבלי שיזרז ולו ביום אחד את הקמת הפרויקט".

בצלול טוענים מנגד כי רק ההיטל יביא לעידוד הקמה מהירה של המתקנים, וכי בסופו של דבר גם השפכים עצמם שאינם מטופלים יוצרים נטל כלכלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
השפד"ן/האיגודן'מי דן/אקודן-ארבע שמות לתרמית גדולה
הנהלת הקבוצה הנ"ל עושה כל הנראה לה, יש לה קשרים פוליטיים חזקים מאד, חולכן מרשה לעצמה לצפצף על כולם. מצטרף לטוענים כי יש להוסיף קנסות על יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל. ההנהלה מסתירה את תוצאות בדיקותיה, מתהלכץ עם ארבע שמות שונים לאותם בעלי תפקידים ומקבלת תשלומים מהמזהמים ככל שתוצאות הבדיקות רעות יותר. היא הקובעת כמה בדיקות יש לעשות ולכן אם המצב רע היא תבצע יותר דגימות ותרויח כסף מכך ובנוסף ושימו לב- על כל קנס שמטיל התאגיד על העסק כתוצאה מהבדיקות היא תקבל 70% !
שמוליק , חיפה  |  06.05.13
לכל התגובות