אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח משאבים חדש ללווייתן: עלייה בכמות הגז במאגר ל-19 TCF

דו"ח משאבים חדש ללווייתן: עלייה בכמות הגז במאגר ל-19 TCF

זאת בהשוואה לעדכון הקודם שעמד על 18 TCF. לפי דו"ח המשאבים העדכני של NSAI, טווח הרזרבות עלה ל-TCF 24-15; מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו: "עדכון הרזרבות מביא אותנו למקום שיש פה יותר גז ממה שאפילו ועדת צמח צפתה"

01.05.2013, 13:13 | שי סלינס
שותפויות חיפושי הגז והנפט דלק קידוחים, רציו ואבנר דיווחו היום (ד') לבורסה בתל אביב על גידול נוסף בהערכת הרזרבות במאגר הגז לווייתן הנמצא בסמוך לחופי ימה של ישראל. 
לפי ההערכה החדשה של NSAI, ההערכה הטובה ביותר לכמות הגז הטבעי עומדת כעת על -19 TCF, בעוד שההערכה הקודמת למאגר הגז עמדה על 18 TCF.
כמו כן גדלה גדלה הערכת הקונדנסט (נוזל הידרוקרבוני שנוצר במהלך הפקת גז טבעי) מ-22 מיליון חביות ל-34 מיליון חביות - זינוק של 54% מההערכה הקודמת. הקונדנסט משמש כתוסף בייצור תזקיקי נפט שמחירו קרוב למחירה של חבית נפט מסוג ברנט שכיום נסחרת סביב 100 דולר.
 
כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", המדינה תגביל את יצוא הגז עד לרף של 500 מיליארד מ"ק (17.6 TCF). לטענת חברי ועדת צמח שבחנה את הסוגייה, היקף הגז האמור ישכנע יזמים להשקיע בישראל לפתח מאגרים גדולים וקטנים כאחד, ומצד שני ישמור על ביקושי הגז החזויים בישראל ב-25 השנים הקרובות. המשמעות היא שעם עליית כמות המשאבים במאגר לווייתן ניתן יהיה להשאיר את מסקנות הוועדה ללא שינוי.
 
האחזקה במאגר הגז לווייתן מתחלקת בין נובל אנרג'י (39.66%), דלק קידוחים (22.6%), אבנר(22.6%) ורציו(15%).
 
מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, אמר בשיחה ל"כלכליסט" כי "מדובר בחדשות מרעישות למשק הישראלי. הדבר המשמעותי הוא שעדכון הרזרבות מביא אותנו למקום שיש פה יותר גז ממה שאפילו ועדת צמח צפתה. העולם לא מחכה לנו – ישראל כבר הפכה לשם דבר בתעשיית הגז והנפט העולמי ועלינו להמשיך קדימה ולתפוס מקום בראש יצואניות הגז בעולם".
 

לפני כשבוע, גדעון תדמור, מנכ"ל אבנר חיפושי נפט ויו"ר דלק קידוחים, אמר בוועידת האנרגיה השנתית בתל אביב שעורך מכון האנרגיה והסביבה הישראלי כי "אנחנו רוצים להמשיך לעשות עתיד. יחד עם השותפים שלנו ועם התמיכה הבלתי מסויגת של ממשלת ישראל. הגדרנו לעצמנו שלושה יעדים - פיתוח פרויקט לווייתן, מימוש חזון הנזלת הגז והמשך אקספלורציה. בשעה זו אנחנו פותחים קידוח נוסף - כריש, הוא מבטיח מאוד, ואני מקווה שגם יקיים".

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, התייחס להודעה על העלייה בהיקף הרזרבות במאגר לווייתן ואמר כי "אני מברך את השותפות על החדשות הטובות ועל הגילויים הנוספים במאגר. לווייתן הינו עוגן חשוב למשק הגז בישראל. הגדלת היצע הגז במאגרים יאפשר מצד אחד לספק יותר גז למשק המקומי ומצד שני לייצא ולהגדיל את ההכנסות למדינה להשקעות בחינוך, ברווחה, בבריאות, להשקעות בנגב ובגליל ועוד השקעות לטובת אזרחי ישראל״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות